Adet Takvimi Nedir? Nasıl Hesaplanır

Adet Takvimi Nedir? Nasıl Hesaplanır

Adet Takvimi

Rahimin içerisinde gerçekleşen ve her ay döllenmiş yumurtaların burada büyümesi, beslenmesi hatta damarlanması için bir tabaka oluşmaktadır. Bu tabakanın bebeğin olmaması nedeni ile işlevini kaybederek dökülmesine ve vücuttan atılmasına adet kanaması denmektedir. Adet kanamaları bazı bayanlarda düzensiz olabilir. Bu durumun birçok sebebinin bulunması ile birlikte tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Kadınlar da Adet dönemi yeni başlamış genç kızların ise adetlerinin düzensiz olması normal olarak kabul edilir. Bu durum ilerleyen yaşlarda düzene girmektedir. Aynı şekil de adet dönemlerinin sonlarına gelmiş yani menopoza yaklaşması ile adet düzensizliklerinin yaşanması da normal olarak kabul edilmektedir. Fakat bunun dışın da oluşan adet gecikmeleri ve düzensizliklerinin tedavi edilmesi gerekmektedir.

Adet takvimi olarak adlandırılan âdetinizin hangi gün olacağına dair çıkarılan takvim, gün geçtikçe ilerleyen teknoloji ile uygulama olarak da kullanılabilir hale gelmiştir. Aslın da adet dönemlerinizin takip edilmesi bir bayan için oldukça avantajlı bir durumdur. Nedeni ise bir bayanın âdetinin yaklaştığını bilmesi bir önlem olarak oldukça iyi bir durum olmaktadır. Bunun dışın da ise adet takviminin diğer bir iyiliği ise âdetinin kaç gün aralıklar ile düzenli ya da düzensiz gelip gelmediğinin habercisi olacaktır. Aynı zaman da adet takvimi bebek isteyen anneler için de yumurtlama dönemlerinin bilgisi için de ideal bir durumdur.
Adet takvimi sayesin de rahat ve önlem alınmış şekil de âdetinizi geçirirken yumurtlama tarihini bilmeniz ise sizlere gebelik için oldukça avantajlı olacağını düşündürmektedir. Peki, yumurtlama dönemi ve adet takviminin hesaplaması nasıl olur? Bu konu hakkında detaylar için yazımızın devamını okumalısınız.

Adet Tarihi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Adet tarihini hesaplamak için öncelikle âdetinizin ay içerisin de kaç günde bir olduğunuzu bilinmesi gerekmektedir. Genellikle 21 ile 35 güne kadar değişen adet döngüsü bulunmaktadır. 21 günde bir adet oluyorsanız âdetin bitiminden 21 gün sayarak yeni adet döneminizi öğrenebilirsiniz. Örneğin; 29 Mayıs’ da âdeti bitmiş bir bayanın önümüzdeki adet tarihi 19 Haziran olarak belirlenmektedir. Bunun hesaplanması aslın da bayanlar için oldukça önemlidir. Çünkü bir bayanın adet dönemini bilmesi o durum için hazırlıklı olmasını ifade etmektedir. Kaç günde bir adet olduğunuzu ise sayarak öğrenebilirsiniz.
Bazı kadınlarda bu durum farklı olabilir ve göremeyebilirler bu yüzden Adet söktürücü olarak ilaç kullanabilirler fakat bunun doğal yolları da vardır.
Yumurtlama Döneminin Önemi Nedir ve Yumurtlama Dönemi Nasıl Hesaplanır?
Yumurtlama döneminin önemi çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için oldukça önemlidir. Yumurtlama dönemin de bayanların hamile kalma şansı oldukça yüksek olup, yumurtlama dönemi yaklaşık olarak 1 hafta sürmektedir. Yumurtlama dönemini hesaplamak için yine kaç günde bir adet olduğunu bilmeniz gerekmektedir. 28 günde bir adet olan bayan, âdetin başlangıç gününden itibaren sayarak 14. Gün de yumurtlama günü olduğunu kolaylıkla öğrenebilir. Yumurtalama günü 14. Günden 2 gün önce başlayarak 7. Günde sona erer. Yumurtlama gününü örnek olarak hesaplayacak olursak 29 Mayıs’ da adet olmaya başlayan bir bayanın yumurtlama günü 11 Haziran olarak bilinir. Fakat bu yumurtalama günü 9’un da başlayarak 15’in de sona erer. Sizde bu şekil de hesaplama yapabilir ya da internetin size sunduğu olanaklardan yani adet takviminden yararlanarak otomatik hesaplama yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.