AdlBelge Helal Sertifikası Nedir?

admin

Yazarın şu ana kadar yazılmış 748 makalesi bulunuyor.

Helal Sertifikası


Helal Sertifikası gıda firmalarının pazarlama gayretlerinin en haklı belgelerinden olmaya devam ediyor. Bu yönde çabalayan gıda üreticilerinin üretim şartlarının helal gıda belgelendirme kapsamında uygunluğunun elzem yani olmazsa olmaz kırmızı çizgilere sahip bir gıda sertifikası olduğunun da altının iyiden iyiye çizilmesi gerekli.
Sonuçta ister Malezya akreditasyonlu isterse akreditasyonsuz (gerçi henüz her iki sertifikanın da dünya çapında ortak netleşmiş helal standardı bulunmuyor) olsun gıda üretimi yapan firmalar başta olmak üzere helal sertifikasına sahip işletmelerin zorunlu asgari şartları karşılıyor olmaları gerekiyor. Örnek vermek gerekirse hijyen şartlarına dahi yeterince uygun olmayan gıda imalathanesinin tüm şartlarıyla uyuşuyor olsa da helal alabilmesine olanak bulunmuyor.
İşin tüketici boyutuna bakıldığındaysa genel olarak helal sertifikalı ürünlere ilgi ortalamanın üzerinde. Tüketici yeterli gıda sertifikaları sahip ürünleri tercih ediyor. Özellikle bayan tüketicilerin de bu konuda daha hassas olduğunu söylemek mümkün. Bu gayet doğal bir davranış çünkü gıda alışverişlerinde karar verici sistem kadınlar lehine işlerken çoğu mutfak alışverişini bayan tüketiciler gerçekleştiriyor. Bunda diyet ürünlerden, çocuk ürünlerine kadar tüm gruplarda riayet edildiğini söylemek mümkün. (Bakınız: Adl Belge)

Helal Yalnızca Gıda Sertifikası mı?

Hayır değil. Maalesef daha yakın bir geçmişe kadar helal denildiğinde akıllara düşen imgelendirme domuz ve alkol türevi muhteviyata sahip ürünlerdi. Ancak sertifikalandırma sisteminin yayılması ve her geçen gün daha fazla sayıda işletmenin konuya ilgi sarıp merak etmesi helalin sadece bir gıda işareti olmadığının da anlaşılmasına ciddi katkılar sağladı. Çok sayıda ürünün üretim mantığı köklü olarak değişti ve bu değişim hızlanarak devam ediyor.
Helal çoğu zaman tartışmalı bir konu olsa da net çizgileri açıkça belli olan bir düzlem üzerinde ilerlemekle birlikte bazen hafif opaklaşmış her renkle uyuşan fetva sistemiyle yürürlüğe alınan ancak üzerinde tam mutabık olunamayan şeritlerde bulunuyor. Önemli olan ise sadece helal sertifikasına sahip ürünlerin olması değil tüketicinin gerçekten vicdani olarak ne hissettiği. Kola içende var içmeyen de. Aynı şekilde kolonya kullanıp kullanmamakta bir tercih. Ancak kesin olan bilgiyse fetva’nın tüm inananları kapsayacak halktan yana bir yaklaşımla verilmiş olması gerçeği. Tabi bu durumda gerçekten fetva verebilmek oldukça çetrefilli bir konuma geliyor.
Bu kadar yüksek toplumsal hassasiyetleri bulunan hususlar üzerinde sürekli tartışma ve anlaşmazlıklar olması da kaçınılmaz. Ancak burada iyi niyetin sınırları da belirgin olarak ortaya konmalı. Hassasiyetin halk açısından mı (kırmızı çizgileri aşmadan) yoksa fetva veren kültüründen mi ele alınacağı önemli bir yaklaşımında temelini ortaya koyuyor.
Netice itibariyle gıda veya gıda dışı tüm ürün gruplarında ve diğer tüm türevleriyle (helal turizm, helal otel, helal işletme vb) helal gıda sertifikası verilmeye devam ediliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.