Ağız Kokusu Neden Olur ve Nasıl Önlenir

Ağız Kokusu Neden Olur ve Nasıl Önlenir

Ağız kokusu nedir ? Tedavisi Nelerdir ?

İnsanın Ağzındaki hoş olmayan kokuya kısaca ağız kokusu veya tıpta halitosis denir.

Ağız kokusunu hastalık olarak tanımlamak çok zordur. Tek başına ağız kokusu oluşmaz çoğunlukla ağız bakımının büyük ölçüdeki eksikliği ve diş eti hastalığının sinyali olabilir.Ayrıca ağız kokusu çok önemli bir kaç hastalığın işaretçisi de olabilir. Ağız kokusu PATOLOJİK ile FİZYOLOJİK olarak iki kısma ayrılır bunlar.

Ağız kokusunun gerçek nedeni ve sebepleri

  1. Fizyolojik ağız kokusu :

Sağlıklı bir birey  sabah uyandığında sindirim kanalında biriken gazlar veya dil sırtında üreyen bakterilerin sebep olduğu bazı ağız kokusu ortaya çıkabilir. Dil sırtını fırçalamak yada devamlı yapmamak şartıyla çinko içeren ağız gargaraları kullanmak önemli derecede etkili olabilir.

Beslenmeden sonra görülen, nefesteki bazı (ağızdaki değil) kötü kokularda fizyolojiktir. Örneğin sarımsak, soğan yiyen  bir bireyin  kanına geçen uçucu aromatik bileşikler, dışarı atılır. Vücudumuzda Kan gazlarının akciğerden atılımının sebep olduğu bu koku aslında bir hastalık değildir. Herhangi bir tedavi gerektirmez.

  1. Patolojik Ağız Kokusu ( halitosis ) :

Patolojik halitosis olan insanların bir kısmı ağızlarındaki çirkin rahatsız edici kokunun ya farkında değildirler, ya görmezden gelmektedirler veya kabullenmişlerdir.Aslında bu kabullenme sosyal anlamda ve kişisel bazda kişinin içe kapanmasına dahi neden olabilir. Çiftler arasında bu sorunun konuşulmaktan çekinilmesi ilişkileri olumsuz yönde etkilemektedir.

AĞIZ KOKUSUNDA TEDAVİ YÖNTEMLERİ

agiz-kokusu-nasil-giderilir-nedirAğız kokusu nasıl giderilir

Ağız kokusu tedavisi için çinkolu ürünler kullanılmalıdır. Çinkolu macun, gargara, sakız gibi…

Ağız kokusu tedavisi chlorhexidin içeren gargaralar en çok 1 hafta kullanılmalı, aksi halde hastanın dili ve dişleri kahverengi olacaktır.Çinko içeren gargaralarla diş taşı temizliği yapıp var olan problem giderildikten sonra kullanmak etkili olmaktadır.

Ağız kokusu tedavisinde çinkolu gargaraların chlorohexidin içermeyenleri ömür boyu kullanılabilir. Boyama yapmaz.

Ağız kokusu tedavisinde maalesef eczanedeki 10 gargaradan 9 tanesinde alkol vardır. Alkol içeren gargaralar etkili kokuda pek değildir. Eğer diş etlerinizin rahatsızlığı var ise alkol içeren gar gara kullanmayın. Dış etlerinize zararı dokunabilir ve yıpratır negatif etkisi olabilir o yüzden rahatsızlığınız var ise kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Ağız kokusu tedavisinde çinkolu sakız verebilirsiniz.

Ağız kokusuna çözüm

Ağız kokusu için bitkisel çözüm

İbrahim Saraçoğlu tarafından hazırlanan bu bitkisel çözüm ağız kokusunu çözüm olarak kullanılmaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.