Aralıklı Oruç (IF Diyeti) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aralıklı Oruç (IF Diyeti) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aralıklı Oruç (IF Diyeti) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Oruç dendiğinde insanların akıllarına ramazan ayı gelmekte. Ancak aralıklı oruç aslında bir diyet şekli. İngilizcesi IntermittentFastingif diyeti olması itibariyle dilimize de anlamı bozulmadan aralıklı oruç şeklinde tercüme edilmiştir. Son dönemlerde özellikle ünlüler if diyetine başvurarak kilo verme yöntemini seçiyorlar. Bilinen diğer diyetlerle karşılaştırıldığında ise bariz farklılıklar göze çarpmakta.

Aralıklı Oruç (IF Diyeti) Nasıl Yapılır?

Bu diyet şeklinde ne yenildiği çok da önemli değildir. Aralıklı oruç diyetinde önemli olan ne zamanlar yemek yendiğidir. Bu bakımdan aynı zamanda kişiyi çok fazla yormayan bir yanı da bulunmakta. Yapılan araştırmalar if diyetinin en önemli faydalarından bir tanesinin de kan şekerini düzenlemek olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bununla birlikte kalp hastaları için de son derece yararlı olduğu gibi kanser riskini de minimuma indirmesi ile bilinmekte.

Birden fazla versiyonu bulunan bu diyet şeklinde asıl amaç çok hissetmeden aç kalarak zayıflamak. Açlığı hissetmeden zayıflamak ilk başta kulağa biraz garip gelse de uygulanan yöntemle bu gerçek olabiliyor. Adından da anlaşıldığı gibi aralıklı olarak yemek tüketilmekte. Bazı günler istediğiniz yiyebiliyor bazı günler ise 24 saatlik zaman dilimi içinde sadece bir öğün yemek yiyorsunuz. Yemek yediğiniz günlerde vücudun ihtiyacı olan besinler üzerine yoğunlaşmak en önemlisi. Şekerli gıdalardan kesinlikle uzak durmak gerekiyor. Tükettiğiniz gıdalar sağlıklı olması kaydıyla pişirme şekli hiçbir önem taşımıyor. Bununla birlikte paket ve hazır yiyeceklerin tüketilmemesi gerekmekte. Bir öğün tüketeceğiniz zamanlarda istediğiniz kadar sıvı tüketebiliyorsunuz.

Aralıklı Orucun Yan Etkileri Nelerdir?

Bu diyeti yapanlarda ilk zamanlarda çeşitli yan etkiler görülebilir. Bu etkiler çoğunlukla yorgunluk, halsizlik ve baş ağrısı şeklinde görülmekte. Ancak ilk bir kaç günden sonra bünye alışınca bu etkiler kaybolmakta. Eğer bu diyeti yapıyor ve rahatsızlık yaşıyorsanız bir diyetisyene görünüp fikir alabilirsiniz. Ayrıca fitness, sağlık, diyet ve beslenme ile ilgili daha detaylı bilgileri www.fitnessdergisi.com ’u takip ederek öğrenebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.