B12 Vitamini Eksikliği Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

B12 Vitamini Eksikliği Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Süreci

B12 Vitamini Nedir?

B12 suda çözülebilen, kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna, merkezi sinir sisteminin sağlıklı işleyişine ve metabolizmamızın düzenli çalışmasına yardımcı olan, vücudumuz için gerekli vitaminlerden biridir.

B12 vitamini yeterli miktarda alındığında kendinizi zinde, enerjik ve sağlıklı hissedeceksiniz. Beyin, sindirim sistemi, cilt ve saç sağlığı açısından oldukça gerekli olan bu vitamin vücut tarafından üretilmez. Bu nedenle içerisinde B12 vitamini bulunan hayvansal  gıdalarla yada doktorunuzun önereceği B12 vitamin ilaçlarıyla takviye yapılmalıdır.

B12 vitamini eksikliği kişinin vücudundaki bazı belirtilerle anlaşılabilmektedir. Bunlar;

-Kansızlık

-Yorgunluk, halsizlik

-Cildin solması

-Dilin şişmesi ve iltihaplanması

-Denge kaybı ve yürümekte zorlanma

-Unutkanlık, hafıza kaybı ve depresyon

-Dikkat dağınıklığı ve konuşmakta zorlanma

-Nefes darlığı

-Görme bozukluğu, kol ve bacaklarda uyuşma da B12 vitamin eksikliğinde görülen başlıca belirtilerdir. Yalnızca bu belirtiler de vücudunuzda B12 eksikliği olduğu anlamına gelmez. Uzman bir doktor tarafından muayene ve kan testi sonucunda vücudunuzdaki B12 oranının yeterli ya da yetersiz olduğunu kesin olarak öğrenebilirsiniz.

B12 Vitamini içeren besinler (yiyecekler); sakatat, balık ve deniz ürünleri, kırmızı ve beyaz et, yumurta, süt ve süt ürünlerinde bulunmaktadır. Beslenmenizde düzenli olarak yer vereceğiniz bu gıdalarla vücudunuza yeterli B12 Vitamin takviyesi sağlamış olursunuz.

B12 eksikliği nedenleri genellikle 50 yaş üstü kişilerde vitamin emilimi zorlaştığı için görülür. Bunun dışında mide, bağırsak ameliyatı olan hastalarda, aşırı alkol tüketen ve yetersiz beslenen kişilerde de görülebilir. Tedavisi ise mutlaka doktor kontrolü altında yapılmalıdır. Çünkü B12 vitamini içeren gıdaları fazla tüketmek ya da kullanacağımız vitamin ilaçlarının metabolizmamıza fazla gelmesi vücudumuza ciddi zararlar verebilir. Bu nedenle doktorunuzun belirlediği en uygun ilaç ya da besin takviyesiyle gerekli B12 Vitamin ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Sonuç olarak unutkanlık, dikkat dağınıklığı, kansızlık ve ileride karşılaşabilecek daha ciddi rahatsızlıkların engellenmesi için B12 içeren besinlerin ihmal edilmemesi ve 6 ayda bir mutlaka B12 düzeyinin ölçülmesi yararlı olacaktır.

Bir önceki konumuz uykusuzluk nedenleri adlı konumuzu ziyaret edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.