Böbrek Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz

admin

Yazarın şu ana kadar yazılmış 748 makalesi bulunuyor.

BÖBREK HASTALIĞI NEDEN GEÇ FARK EDİLİR

Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumlarından olan Ege Ünv. Tıp Fakültesi Hastanesi Nefroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Doktor Ercan Ok, Türkiye’de yaklaşık 7 milyon insanda az,çok değişen derecelerde böbrek hastalığı görülebileceğini belirterek, hastaların çoğunun bu durumdan habersiz olduğunu bildirdi.

Ercan Ok  Dünya Böbre k Günü vesilesiyle yaptığı yazılı açıklamada bacaklarda şişlik,morarma, idrardan gelen kan , gece sık sık idrara çıkma ve tansiyon yüksekliğinin böbrek hastalığına sebep olabileceğine işaret ederek, bu durumlarda  doktora başvurulmasını önerdi.

Türk Nefroloji Derneğince önceki yıllarda yapılan araştırmaların Türkiye’de böbrek hastalığının oldukça fazla olduğu sonucunu ortaya çıkardığını aktaran Ercan Ok; “Ülkemizde yaklaşık 7 milyon kişi az,çok değişen derecelerde böbrek hastalığına sahip olabilir. Bu hastaların büyük çoğunluğu hastalığından habersiz” Ayrıca böbrek hastalığı vücut fonksiyonlarını etkilediği için düzgün bir şekilde çalışmasını engelliyor ve kan akışıyla beraber tüm vücudu etkilediği için ilk başta kalp rahatsızlıklarına yol açıyor kesinlikle daha önceden kalp ile ilgili bir problem yaşamışsanız bunun sebebi böbreğinizdeki  sağlıkla alakalı olabilir böbreğinize dikkat edip hemen en yakın bir sağlık kurumunda böbreklerinizi kontrol ettirin önceden tanı her zaman sizin açınızdan pozitif bir etkisi olacaktır sözlerini kullandı.

bobrek-hastaligiBöbrek hastalığı için nelere dikkat etmeliyiz

Yüksek tansiyon ve şeker hastalarıyla sık sık tekrarlayan böbrek taşı problemi olanları, böbrek sağlığı konusunda dikkatli olmaları konusunda uyaran Ercan Ok bazı önemli tavsiyelerde bulundu;

“İlaç kullanımının doktor gözetiminde olması gerekiyor. Ne yazık ki ülkemizde bilinçsiz ve reçetesiz ilaç kullanma durumu var. Hekime danışılmadan kullanılan ilaçlar, ilerleyen dönemde farklı sorunlara ve hastalıklara neden olabiliyor. Bu ilaçların arasında özellikle böbrekleri fazla yoran bazı ilaçlar var. Bu nedenle gereksiz ve reçetesiz ilaç kullanmaktan sakınmak uzak durmak gerekiyor. Böbrek hastalıklarına yol açan en büyük sebeplerden biri de sağlıksız beslenme tüketme alışkanlıkları. Böbrek sağlığımızı korumak için hazır gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmamız gerekiyor. Yemeklerde kullanılan tuz oranı da dengelenmeli ve azaltılmalı. Ayrıca aktarlardan alınan ”yeşil çay” veya ”ödem sökücü” bitki çaylarını hazırlayıp tüketirseniz böbreklerine iyi gelebilir ve metabolizmanızı hızlandırır.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.