Bronşit Nedir? Belirtileri Nelerdir | Nasıl Geçer

Bronşit Nedir? Belirtileri Nelerdir | Nasıl Geçer

Bronşit Nedir?

Akciğerlerimizde hava bronş tüpleri ile ulaşır. Bu bronş tüplerin de iltihaplanmalar meydana geldiğinde bronşit hastalığı karşımıza çıkar iki tür bronşit hastalığı vardır. Akut Bronşit ve Kronik bronşit olarak ikiye ayrılır. Akut bronşit aniden başlangıç gösterip, kısa süren bir hastalıktır. Kronik bronşit ise çok sık tekrarlayıp tedavisi uzun süren hastalıktır. Kronik bronşit (Obstrüktif) dediğimiz akçicer rahatsızlığı yani KOAH diye bilinen hastalığın belirtisi olabilir.

Bronşit Hastalığının Belirtileri Nelerdir.

Bronşit hastalığı soluk borusundan itibaren tüm solunum yollarını ciğerlerin ve bronşların etkilendiği bir hastalıktır. Bu hastalık en fazla sonbahar ve kışın görülmekte olup, erkeklerde daha sık görülür. Akut bronşit geçiren hastalarda ödemler oluşur muskus tabakası (balgam tabakası) çok fazla meydana gelir. Bronşit hastalığı tedavi edilmezse kronik bronşitte kadar ilerler. Bronşit hastalığının en belirgin özelliği Muskus ( Balgam ) renginde ( koyu yeşil veya gridir) değişmeler görülür.kuru ve sürekli bir öksürük durumu görülür.Nefes darlığı rahat nefes alıp verememek.

Bronşit Hastalığının tedavisi?

Hastalığın tedavisi muayene bulgularına göre yapılmaktadır. Akut veya kronik bronşit bulguları öksürük, muskus, yani balgam ve salgı üretimi. Akut bronşit hastalığı belirtileri varsa birkaç hafta rahatsız edici öksürük ile birlikte devam eder. Kronik bronşit hastalığında öksürük birkaç ay devam eder. Sigaranın zararları denilince akla gelen hastalık kronik bronşit ise daha fazla sigara içenlerde görülen hastalıktır Bu hastalıkta kullanılan ilaçlar ateş düşürücü, öksürük şurubu ve ağrı kesiciler kullanılır. Antibiyotik kullanılmaz çünkü virüslere etki etmez. Bol, bol su içmek balgam atımını kolaylaştıracaktır. Hava kirliliği, toksin gazların ve tozların çevrede bulunması bu hastalığa neden olabilir.

Bronşit Hastalığına Ne iyi gelir?

Sarımsak: Sarımsak bakteriyel ve viral enfeksiyonları geçirmek için kullanılabilecek doğal bir antibiyotiktir.

Sarımsakta bulunan “quercetin” adı verilen kimyasal madde akciğer dokusu iltihabına neden olan enzimleri baskılar.

Mantar: Shiitake, reishi ve maitake mantarları doku hasarını en aza indirerek akciğerlerin iyileşmesine yardımcı olabilir.

Nane: Nane içinde bulunan mentol akciğerlerdeki mukus birikimi söküp, öksürük yoluyla vücuttan atılmasın da etkili olur.

Zencefil: iltihap önleyici özelliği ile özellikle akut bronşit tedavisinde kullanılabilir. Özellikle kuru öksürük ve balgam sökmek için zencefil çayı ve nane çayı önerilir.

C Vitamini: Güçlü bir antioksidan olan C vitamini bronşitten daha kısa sürede iyileşmemize yardımcı olur.

C vitamini yönünden zengin kırmızıbiber, maydanoz, kekik, koyu yapraklı sebzeler, brokoli çorbası, Brüksel lahanası, kivi, portakal ve çilek gibi gıdaları hastalık döneminde daha fazla tüketebilirsiniz.

Bronşit bulaşıcı mı ?

Zararlı maddeleri soluma veya sigara içmeyle oluşan bronşit bulaşıcı değildir, yalnız mikroorganizmaların yol açtığı bronşit hastalığı çok bulaşıcıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.