Chia Tohumu Nedir ve Nasıl Tüketilir Tüm Özelikleri?

Chia Tohumu Nedir ve Nasıl Tüketilir Tüm Özelikleri?

Chia Tohumu Nedir?

Son zamanların popüler besinlerinden biri olan chia tohumu Meksika’nın verimli topraklarında yetişen bir adaçayı türünün tohumlarıdır. Chia zengin protein, yağ ve lif içeriği ile Aztekler’in vazgeçilmez önemli yiyeceği olarak bilinmektedir. Chia kelimesinin anlamı Maya dilinde güç anlamına gelmektedir. Doymamış yağ asitlerinden olan, balık, ceviz gibi besinlerde de bulunan omega-3’ten oldukça zengin bir besindir. Somondan daha yüksek oranda omega-3 içerir. Tüm bitkiler arasında en çok omega-3 deposu olan besin chia tohumudur. Ek olarak chia tohumu sütten 5 kat fazla kalsiyum, ıspanaktan 3 kat fazla demir, yaban mersininden daha yüksek oranda antioksidan içerir. Çölyak hastası olan veya  gluten hassasiyeti  olan bireylerin rahatlıkla tüketebileceği bir besindir çünkü gluten içermez.

Peki chia tohumunu kilo vermekte kullanabilir miyiz ?

Gerçekten zayıflatıp kilo verdiriyor mu ?

Chia tohumunun kilo vermeye katkısı olduğu sıklıkla merak edilen bir konu. Chia tohumunun jelleşme özelliğinden dolayı midede şişerek tok kalmaya yardımcı olduğu bilinen bir gerçektir fakat içerdiği kalori bakımından sanıldığı kadar masum değil. Ortalama 2 yemek kaşığı chia tohumu 100 kalori, 8.4 gr karbonhidrat, 3.7 gr protein, 6 gr yağ, 7 gr da lif içeriğine sahiptir. Kolesterol içermemektedir. Tiamin, Niasin, Kalsiyum, Demir Magnezyum, Fosfor mineralleri yönünden de zengin olarak vücudumuz için faydalı besin grubunda yer almaktadır. Amerika’da yapılan bir araştırmada BKI > 25 olan bireyler arasında 12 haftalık süren bir çalışmada bireylere her gün 50 gram chia tohumu verilmiş ve bu sürenin sonunda kontrol grubu ile chia ile beslenenler arasında anlamlı düzeyde bir fark görülmemiştir. Fakat kalp-damar sağlığı, kemik sağlığı açısından faydalarına bakacak olursak gereği kadar tüketilmesinde bir sakınca yoktur.

Chia Tohumu Faydaları (10 Madde)

1. Zengin Lif Kaynağıdır
28 gram bir chia tohumunda 11 gram lif vardır. Ayırca bu günlük ihtiyacınızın çoğunu karşılar ve tokluk hissi verir.
2. Omega 3 Kaynağı
Chia tohumlarının her bi r28 gramında 5 gram omega-3 vitamini vardır. Omega 3 vitamini Beyin ve vücut sağlığı için çok önemli bir kaynaktır.
3. Yüksek Protein Kaynağı
Chia tohumları aynı zamanda müthiş bir protein kaynağıdır ve ayrıca kolesterol içermez. 28 gramında 4.4 gram miktarında protein vardır.
4. Tokluk (Doyma) Hissi
Hayvanlardan hindide bulunan triptofan adlı amino asit – aynı zamanda chia tohumunda da vardır. Triptofan daha kolay doymanızı ve daha rahat uyumanızı iyi hissetmenizi sağlar.
Diyet yapanlar için çok faydalıdır chia tohumu.
5. Kalp sağlığınızı korur
Cleaveland Clinic’e göre, chia tohumları kan basıncını düzenleyip, iyi kolesterolü arttırırken LDL ve trigliseridi düşürür. Bu kalbiniz için iyi haber!
6. Performansınızı etkiler ve yükseltir.
Büyük uygarlıklardan Aztek ve Maya uygarlıkları chia tohumlarını enerji ve dayanıklılıklarını arttırmak için hep kullanırlarmış. Yerliler arasında chia (koşu gıdası) olarak da adlandırılan chia tohumları genelde savaşa giderken veya müsabakaya katılırken önceden jel olarak tüketilirmiş.
Yakınlarda uzmanlar tarafından yapılan bir araştırma bugün de aynı faydaların geçerli olduğu açıklanmıştır.
7. Vücudumuzda daha güçlü dişler ve kemikler
Değerli okurlarımız 28 gramlık chia tohumu günlük kalsiyum ihtiyacı miktarının %18’ini karşılar. Kalsiyum diş ve kemik sağlığınız için çok önemlidir. Ayrıca osteoporozu önler.
8. Bolca fosfor İçerir
İyi bir fosfor kaynağı olan chia 28 gramıyla günlük fosfor ihtiyacınızın tam %27sini karşılayan chia tohumları ayrıca vücudun protein işlemesine ve hücre tamirine yardımcı olur.
9. Manganezi unutmayalım %30 içerir
Manganez çok bilinen bir besin olmasa da vücut sağlığımız için önemlidir. Vücudumuzdaki kemiklere iyi gelir ve vücudun biyotin ve tiyamin gibi besinleri kullanmasına çok yardımcı olur. 28 gr. chia tohumunda günlük manganez ihtiyacınızın tam %30’u vardır.
10. Chia Glüten içermez
Chia tohumları glüten maddesi içermez.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir?

Hem tatlı hem de tuzlu besinlerle uyum içinde olması nedeniyle günlük beslenmemizi çeşitlendirmek adına yararlanabileceğimiz besinlerdendir. Chia tohumu her türlü yiyecek ve içeceğe eklenebilir fakat sıklıkla, sütün içine karıştırılarak puding halinde, çeşitli içecek ve smoothie tarifleri ile birlikte, omletlerimizin veya bazı sosların içinde, ekmek ve keklerin içinde tüketebiliriz.

Chia Tohumu Fiyat Ortalama: 15-40 tl arasındadır. Migros – A101 gibi marketlerde bulabilirsiniz.

DİYETİSYEN

MELİS DESTERECİ

100 Gram Chia Tohumunun Özelikleri

Enerji 486 kalori

chia tohumu nedir

chia tohumu nedir

Karbonhidrat 42.12 g
Diet posası 34.4 g
Yağ 30.74 g
doymuş 3.330
teklidoymamış 2.309
çokludoymamış 23.665
Protein 16.54 g
Tiamin( B1 vitamini)(54%)
0.62 mg
Niasin (59%)
8.83 mg
Kalsiyum (63%)
631 mg
Demir (59%)
7.72 mg
Magnezyum (94%)
335 mg
Fosfor (123%)
860 mg
Çinko (48%)

Chia Tohumunu Tüm Detaylarıyla Diyetisyen Anlatıyor

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. selimcan ikizek dedi ki:

    chia besin değerleri, chia cekirdegi nedir ve chia gluten içerir mi gibi sorularınızı bu makalemizde bulabilirsiniz ayşe hanım teşekkürler.

  2. Derya tim dedi ki:

    chia günde ne kadar tüketilmeli ve chia kilo verdirir mi tecrubelerinizi paylaşırmısınız ? arkadaşlar.

  3. Sensiz Girl dedi ki:

    Chia tohumu ile zayıflama herkes bana önerdi a-101 den aldım şuan kullanıyorum deneyimlerimi paylaşıcam arkadaşlar.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.