Chia Tohumunun Sağlık Açısından Kanıtlanmış 11 Faydası

Chia Tohumunun Sağlık Açısından Kanıtlanmış 11 Faydası

Chia Tohumunun Sağlık Açısından Kanıtlanmış 11 Faydası

Chia tohumu hayatımıza giren en sağlıklı besinlerden biri. Mucizevi besin değerleri ile hem vücudumuz hem de beyin fonksiyonlarımız için önemli bir kaynak

İşte chia tohumu ile ilgili yapılan araştırmalar sonucu kanıtlanan 11 önemli faydası…

1.Chia tohumu, yüksek besin değerleri içeren ama çok az kaloriye sahip bir besindir.

Chia tohumu, nane familyasından Salvia Hispanica bitkisinden elde edilen küçük siyah tanelerdir.  Yerel olarak Güney Ameika kökenli bir bitkidir. Aztekler ve Mayaların mucize besini olan chia, günümüzde yeniden keşfediliyor. Zaten ‘’chia’’ kelimesi Maya dilinde güç anlamına geliyor.

Küçük görünmesine aldanmayın, gerçekten mucize içeriğe sahip minik dev aslında. 28 gram, yani 2 yemek kaşığı chia tohumu:

  • 11 gram lif
  • 4 gram protein
  • 9 gram yağ (5 gramı da Omega-3)
  • Günlük kalsiyum ihtiyacımızın %18’i
  • Günlük magnezyım ihtiyacımızın %30’u
  • Günlük fosfor ihtiyacımızın %27’si
  • Çinko, B1-B2-B3 vitaminleri, potasyum içeriyor. Ve bunları sadece 137 kalori ile ve 1 gram sindirilebilir karbonhidrat içererek yapıyor. Ayrıca tam tahıl kategorisine de giren chia tohumu, GDO’suz ve de doğal olarak glutensiz!

2. Chia tohumları antioksidan kaynağıdır.

Chia tohumunun içerdiği antioksidanlar, tohumların içindeki hassas yağları koruyarak bozulmalarını önler. Ayrıca antioksidanları direk besinlerden almak çok daha sağlıklıdır, çünkü vücutta kansere yol açan hücre bozulmalarına yol açan serbest radikallerle savaşır. O zaman ilaç yerine besin aracılığı ile antioksidan almak çok daha kolay ve de sağlıklı olacaktır.

3. Chia tohumundaki tüm karbonhidratlar lif kaynaklıdır.

Chia tohumunun besin profiline baktığımızda, 28 gram içinde 12 gram karbonhidrat olduğu görüyoruz. Bunun 11 gramı vücut tarafından sindirilmez çünkü zaten lif kaynaklıdır. Lif kan şekerini yükseltmez, yakılması için insülin üretilmesine gerek olmaz ve de bildiğimiz karbonhidratlardan da bu anlamda ayrılır.

Bizim bildiğimiz karbonhidrat ise chia tohumunda sadece 1 gram bulunur. Bu da chia tohumunu düşük karbonhidratlı dost besin yapar. Lif kaynaklı olduğu için tok tutar. Bağırsaklarda bulunan iyi bakterileri de besler.

 4. Chia tohumu kaliteli proteine sahiptir.

Chia tohumu birçok yiyecekten çok daha ciddi oranda proteine sahiptir. Ayrıca vücut için gerekli olan amino asitlerin dengesi de önemlidir ve bu da chia tohumunda bulunur. Protein ağırlıklı besin olduğu için de kilo verme amaçlı diet listelerinin baş rol oyuncusudur. Yüksek protein değeri olması da açlığı ortadan kaldırıyor ve gece atıştırması isteğini de yok ediyor.

5. Yüksek lif ve protein içeriğine rağmen yine de kilo vermenize yardımcıdır.

Çünkü içerdiği lifler sayesinde inanılmaz derecede tok tutar. Tükettiğiniz porsiyonlar azalır ve kilo vermeniz için önemli bir fayda sağlar. Ancak tek başına kilo verdirme özelliği ne yazık ki yok. Ancak sizi tok tutması ve içindeki kaliteli besin değerleri sayesinde önemlidir.

6. Chia tohumları Omega-3 yağları açısından zengindir.

Chia tohumunda somon balığından daha fazla Omega-3 bulunur. Ancak insan vücudu için gerekli olan DHA değerini yükseltmiyor. Bu da tek başına Omega-3 için yeterli denmesini zorlaştırıyor, ancak yine de genel olarak kaliteli yağları içerdiği için tüketilmeli.

7. Chia tohumları kalp dostudur, diyabet düşmanıdır.

Lif, protein ve Omega-3 yağları ile birlikte chia tohumu kesinlikle kalp dostudur. Kan tablosunda LDL kolesterol ve trigliserid değerlerini düşürür, HDL kolesterol değerini yükseltir. Kan tablosunda insülin değerini dengeleterek, kan şekerini de düzene sokar.

8. Chia tohumu kemikler için de çok değerlidir.

Chia tohumu kemik sağlığı için de önemli bir besindir. Kalsiyum, magnezyum, fosfor ve protein kemikler için çok değerlidir. Süt ve süt ürünlerinden çok daha fazla kalsiyum değerine sahiptir. Bunları tüketemeyen kişiler için öenmli bir sedtek kaynağıdır.

9. Chia tohumu performansı arttırır.

Aztekler ve Mayalar güç kaynağı ve performans arttırıcı olarak kullandıkları chia tohumunu sonunda biz de keşfettik. İçerdiği besin değerleri açısından da düşünüldüğünde önemli bir besin kaynağıdır. Vücuttaki kan şekerini dengelemesi ile zaten performansı da arttırmaktadır. Ama içerdiği lifleri yüksek olarak değerlendirip, sağlıklı karbonhidratların yerine de konmaması gerekir. Unutmayın chia tohumu tam bir destek besindir, ana besin değildir.

10. Chia tohumları yiyeceklere rahatlıkla eklenebilir.

Tadı ve kokusu olmadığı için yiyeceklere eklenerek yenilmesi çok rahattır. İster tane olarak ister çekilerek toz halinde size kolaylık sağlar.

İster çiğ tüketin, ister meyve sularına ekleyin, puding yapın, salataya ekleyin her şekilde rahatlıkla kullanın.

Ama her şeyde olduğu gibi chia tohumu için de günlük kullanım dozu önerisi vardır. Günde yaklaşık 40 gram, yani 3 yemek kaşığı kadar kullanmak yeterli olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.