Cranberry (Turna Yemişi) Nedir? Faydaları Nelerdir

Cranberry (Turna Yemişi) Nedir? Faydaları Nelerdir

Cranberry Nedir?

İngilizcesi Cranberry olan, halk arasında kırmızı ayı üzümü ya da turna yemişi olarak bilinen, ekşi tadı olan, görünüşü kızılcığa benzeyen bir meyvedir.

İçerisinde; kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum, potasyum, çinko, C vitamini, K vitamini, B6 vitamini ve E vitamini bulunur. İçindeki diğer bileşkenler ise; salik asit, protein, flavanoid, antosiyanin ve triterpenoiddir.

2013 Aralık ayında yapılan bir çalışmaya göre cranberrynin bağışıklık sistemine destek olduğu, özellikle soğuk havalarda gribe ve soğuk algınlığına bağlı olarak gelişen enfeksiyonlara karşı direnç kazandırdığı elde edilen bulgular arasında yer almıştır.

Ülkemizde, Karadeniz Bölgesinde yetiştirilme denemeleri yapılmıştır. Cranberrynin acıya yakın ekşimsi bir tadı olduğundan dolayı çiğ üretimden ziyade, kurutulup tatlandırılarak aktarlarda satışa sunulmuştur. Tatlandırıldığından dolayı diyabet hastaları için tavsiye edilmemektedir. Ancak yalın halde tüketilmesinde herhangi bir sorun yoktur.

Cranberry (Turna Yemişi) Faydaları Nelerdir?

Cranberry, zengin içeriği sayesinde çok faydalı, dolayısıyla da birçok hastalığa şifa olan bir meyvedir. “Planta Medica” ve “The Journal of Nutrition” tıp dergilerde kansere karşı önleyici bir meyve olduğu bildirilmiştir. İçerisinde bulunan fitokimyasallar; prostat, akciğer, meme ve kolon kanserine karşı koruyucu etkiye sahiptir.

  1. Kanseri önler.
  2. Diş eti hastalıklarına karşı korur.
  3. Mideyi rahatlatır ve ülseri önler.
  4. İyi kolesterolü artırır.
  5. Bağışıklık sistemini güçlü tutar.
  6. Kemikleri korur, kemik erimesine karşı etkilidir.
  7. Anti aging etkisi sayesinde yaşlanmayı geciktirir.
  8. Taze tüketilmesi halinde diyabet oluşumunu önler.
  9. Böbrek üstü bezlerin çalışmasını sağladığından dolayı, kum ve taş oluşumunu önler.
  10. Lifli yapısı ile kişinin kilo vermesine yardımcı olur.

Turna yemişi (Cranberry) nerde satılır? Fiyatı ne kadardır? Aktarlarda ve a101 de rahatlıkla bulabilirsiniz 20-30 tl arasında fiyatı değişmektedir

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.