Dikkat Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Dikkat Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

Dikkat eksikliği nedenleri

Dikkat Eksikliği Belirtileri Nelerdir ?

Dikkati Devam Ettirememe: Özellikle ödev verilen işlerde ve hatta eğlenceli aktivitelerde bile dikkat süresi bir kaç dakika ile sınırlıysa,

Dikkatin Çok Çabuk Dağılması: Çocuklarda ses ve bazı görsel uyarılarda dikkat çelinebilirliği yetişkinlere oranla daha zayıf olabilir. Bazen ses, ışık veya görüntüler dikkatimizi dağıtabilir. Ancak dağılan dikkati toparlayamıyorsanız bu belirti anlamlı olacaktır.

Göz Kontağını Kurmada Zorluk Çekmek: Bu belirtide kişi dinlemiyormuş gibi görünebilir. Hareketlilik veya başka bir duruma aşırı derecede dikkatin verilmesi sebebiyle ortaya çıkabilir. Yetişkin dönemde hala dikkat eksikliği(Hiperaktivite)sorunu olanlar da bu belirti çok çabuk göze çarpar.

İlgi Duyulan Aktiviteye,Faaliyete Dikkatin Aşırı Odaklanması: Bilgisayar oyunlarında çok zaman geçirme buna örnek verilebilir yada yüksek enerji gerektiren aktivitelere çok uzun süre dayanabilirler.

Aşırı Derecede Hareketliliğin Olması: Gün içerisinde dinlenme araları vermeksizin devamlı hareket halinde olmak ve hareketliliğin kontrolü için uyarıldığında buna uyamamak gibi.

Kitap Okuma İsteğinin ve Konsantrasyonunun Olmaması Hali: Bir paragraftan diğer bir paragrafa geçerken konsantrasyonda kopmalar yaşadıklarından okumayı sıkıcı bulurlar.

Enerjik Oluştan Sakinleşmeye Geçişin Uzun Süreli Olması: Aslında bu durumun ölçülmüş ve belirlenmiş bir süresi olduğunu söylemek mümkün değil. Ancak yine de tolere edilebilecek durumların üzerinde oluşuyla tüm çevrelerde dikkat çekici bir unsurdur.

Dürtüselliğin Çokça Gözlenmesi: Dürtüsellik yani dikkat Eksikliği ‘ Hiperaktivite’ bozukluğunun ana belirtilerinden biridir. Bu çocuklar genelde düşünmeden hareket ederler. Yüksek riskli eylemlere rahatça girebilirler ve mutlaka bu dürtüsellüğin bir kontrolü gerekir.

Kazalara Daha Sık Maruz Kalmak: Çocuklar normalin üzerinde yaralanmaya ve kazaya maruz kalıyorsa dürtüler kontrol güçlüğünün göstergesi olabilir.

Uyku Problemi: Uykuya dalma saatleri genelde geçtir yada sabah çok erken saatlerde uyanma gözlenir. Bebeklik döneminde sık sık uyanma ve uyandıklarında oyuna meyillilik gözlenir.

Dikkat Eksikliği(Hiperaktivite) Bozukluğunda: Dikkatsizlik ve dürtüsellik sebebiyle günlük rutin işler aksıyorsa, akademik yada iş alanında ciddi zorluklar yaşanıyorsa ve bu kurallara uymama,söz dinlememe sebebiyle gözlenen sosyal ilişki sorunları yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyecek düzeydeyse klinik değerlendirmeye ihtiyaç olduğu düşünülmelidir.

Dikkat eksikliği nasıl giderilir

Dikkat Eksikliği Tedavisi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.