Diş Bakımı Nasıl Olmalı

Diş Bakımı Nasıl Olmalı

DİŞ BAKIMI VE SAĞLIĞI

Dişler ve diş etleri yaşlanmanın belirtilerini en çok taşıyan organlarımızdır. Diş ve diş eti sağlığımıza dikkat etmememiz durumunda ilerleyen yaşlarda diş dökülmesi veya diş eti hastalıklarıyla karşılaşabiliriz. Ülkemizde diş ve ağız sağlığı bozukluğu %85 oranındadır. Ağız salığı için önlem almak yerine tedaviye yönelmek sağlık bozuklukları oluştuktan sonra müdahale etmektir. Asıl yapılması gereken koruyucu önlemler alınmalı. Düşler düzenli olarak fırçalanmalı ve yenilen yiyeceklere dikkat edilmeli. Dişerimizi fırçalayamıyorsak eğer bir parça peynir yemek şekerli ve yapışkan gıdaların asitleşip çürütme etkisini azaltır.

ağız-bakımı-nasıl-yapılmalıdır

Dişlerimiz yüz görünümümüzün en önemli parçalarından biridir. güzel bir yüze sahip olmak istiyorsanız eğer dişlerinizi de ihmal etmemeniz gerekmekte. Beyaz dişler için bazı durumlarda sadece düzenli diş fırçalamak yeterli değildir. Yediğimiz yemekler içtiğimiz içeceklerde doğrudan diş sağlığımızı etkiler. Kahve, çay, sigara, gazlı içecekler, kırmızı şarap ve kuş üzümünün dişlerde leke yaptığı bilinmektedir. Ayrıca gazlı ve şekerli yiyecek ve içecekler diş minesinin yapısını bozmakta ve geri dönüşü olmayan çürümeye sebep olmaktadır. Öğün aralarında elma ve hauş gibi sert lifli yapıya sahip meyve sebzeler tüketmek dişlerimizi temizler ve diş etlerimize masaj yaparak ağız sağlığımızı korumamızda bize yardımcı olur. Diş ve diş eti rahatsızlıkları ağız kokusu yapabilir. Ağız kokusu ve diş etlerinde kanamalar ağızda sağlık bozukluklarının erken habercileridir. Dişlerinizi sürekli fırçalıyorsanız ama dişleriniz beyazlamıyorsa bunu sebebi genetik olabilir. Değişik kapama yöntemleriyle dişlerinizi dişçilerde beyazlatabilirsiniz.

Toplumda bilinen yanlış bir bilgiye göre çocuklar çok şeker yedikleri için çürük diş problemiyle sık karşılaşırlar. Aslında çoçuk dişlerinin organim madde bakımından daha zengin olması ve bakteri üremesine daha müsayit olmasıdır. Çocuk dişleri döküldükten sonra yerine daha dayanıklı olan yetişkin dişleri gelir ve biz onlara güzel baktıkça bizi hiç üzmezler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Emre dedi ki:

    Kesinlikle çok doğru dişler en az her gün fırçalanmalı dokturum mümkünse günde 3 defa fırçala diyor ve en az 2 dk fırçalanması gerekiyormuş.

  2. Talha dedi ki:

    Diş bakımı insanın en önemli ihtiyaçlarından birisi. Dişlerimiz sağlıksız olursa hem toplum içerisinde sorun yaşarız hemde en temel ihtiyacımız olan beslenme bizim için zulüm olur.

  3. Kral dedi ki:

    Gerçekten diş bakımı çok önemli, yazdığınız makale sayesinde bir kez daha bunu anlamış ve pekiştirmiş oldum, teşekkürler.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.