Diş Teli Ağrısı Neden Olur?

Diş Teli Ağrısı Neden Olur?

Diş Teli Ağrısı Neden Olur?

Doğuştan var olan dişler, zaman içerisinden çarpıklaşır veya yapısında bozukluklar meydana gelir. Böyle bir durum sonucundan dişlerin çarpık yapısını düzeltmek amacıyla diş teli tedavisine başvurulur. Diş teli tedavisinde ise dişlerin üzerine bir braket yapıştırılır ve bu braketlerin arasından apareyler(tel) geçirilir. Bu diş teli işlemi dişlerin kaliteli ve estetiksel açıdan şık görünmesi için yapılan işlemdir.

Diş Teli Ağrısı

Diş teli tedavisi sürecinde zaman zaman birtakım ağrılar hissedebilirsiniz.  Bunların bazıları alışma süreci ağrıları bazıları da süreç içindeki ekstra yaşanan durumlardır.

Diş teli takılırken dişlerde herhangi bir ağrı ve sızı yaşanmaz. Ancak tellerin braketlere takıldığı zaman dişlerin belirli bir yöne doğru çekilmesi yüzünden baskı hissedilebilinir. Diş teli ağrısı neden olur diyorsanız, bu ağrının dişlerinizin ve ağzınızın alışma sürecinde olması sebebiyle oluştuğunu belirtmemiz gerekir. Bu süreç ise diş telinin kullanıldığı ilk zamanlarda kendini yoğun bir şekilde hissettirebilir.  Bu dönemde diş teli ile ağız ve diş arasında bir uyum süreci yaşanır.

Diş teli kullanım süresi ilerledikçe dişleriniz şekillenmeye başlayacaktır. Bu süreç sonunda ise yaşadığınız ağrı ve sızı yavaş yavaş etkisini kaybetmeye başlayacaktır diş teli tedavi süreci oldukça önemlidir. Diş teli tedavi sürecinde zaman zaman diş hekiminiz diş tellerinizle oynama yapabilir. Bu durumlarda dişlerinizde çok az da olsa bir ağrı hissetmeniz normaldir.

Diş teli kullanımında yeme-içme alışkanlıklarınıza da dikkat etmeniz gerekir. Özellikle diş teli kullanımının ilk 1-2 haftası dişlerinize yüklenmeyecek gıdaları tercih etmeniz oldukça önemlidir.  Çorba, yoğurt gibi yumuşak şeyleri tercih etmeniz yaşayacağınız ağrıların ve sızıların önüne geçecektir.

Diş teli tedavi sürecinde sadece dişleriniz ve çeneniz ile ilgili ağrı ve sızı şikâyeti yaşamazsınız. Çok nadirde olsa yanağınızın iç kısmında ve dudaklarınızda da rahatsızlık hissedebilirsiniz. Ancak kendinizi psikolojik olarak bu duruma ezdirmemelisiniz. Çünkü bunlar sadece alışma süreci. Kalıcı olmayan bu durumlar sonucunda sağlıklı bir diş yapısına kavuşacağınızı aklınızdan çıkarmamalısınız. Estetik açısından da sizler mükemmeliyeti yaşatacak diş teli tedavisi için elinizi çabuk tutmakta fayda var.

http://distelitedavi.com/

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.