Diyet ve Sağlıklı Kilo Verme

Diyet ve Sağlıklı Kilo Verme

Diyet Nedir? Neden Gereklidir?

Diyet kelimesinin anlamı beslenme biçimidir. Zayıflama sürecinin ilk ve en önemli adımıdır. Bir canlı metabolizması tarafından tüketilen gıdaların tamamı diyetin belirlenmiş sınırları içerisindedir.

Diyet programı hazırlamak, diyetin başlangıç hareketidir. Bir diyet programı hazırlanırken ilk olarak kişinin vücut ölçüleri ve oranları tespit edilir, daha sonra hedef ölçü ve oranlar belirlendikten sonra en son olarak ideal beslenme düzeni belirlenir.

En meşhur diyet tipleri obeziteye karşı, hastalıklara karşı veya dinî vazifeler çerçevesince uygulanan diyetlerdir. Bunların yanı sıra son zamanlarda yarım oruç denilen bir diyet uygulaması da sıkça kullanılmaktadır.

Diyet, kişinin beslenme alışkanlıklarının vücuduna zarar verici noktalara ulaşmasıyla birlikte adeta zorunlu hâle gelen bir uygulamadır. Sağlıklı bir kilo verme süreci için diyet olmazsa olmazdır çünkü tüketilen gıdaların besin içerikleri gibi faktörler oldukça önemli unsurlardır.

Diyetisyen Desteği Şart mıdır?

Diyet uygulaması oldukça hassas yürütülmesi gereken, sabır ve özveri isteyen bir uygulamadır. Kilo verme sürecinin ilk ve en önemli adımıdır yani profesyonel şekilde idare edilmesi gerekmektedir.

Uzman bir diyetisyen desteği almadan, kişinin kendi çabaları ve araştırmaları ile diyet sürecine girmesi pek mümkün değildir. Doğru olduğu sanılan bir beslenme programı bulunmuş olsa bile bunun takibinin yapılması, bu programın kullanım süresi ve vücut tipine göre uygunluğunun kontrol edilmesi şarttır ve bu noktada bir uzman diyetisyen devreye girmektedir.

Diyet süreci sanıldığı kadar kolay değildir ve hata yapımına açıktır. Kişinin başına buyruk bir program dahilinde sağlıklı diyerek tükettiği gıdalar aslında kilo aldırıcı besinler olabileceği gibi vücutta herhangi bir rahatsızlığa da sebep olabilmektedir. Bu yüzden diyetisyen desteği olmadan diyet yapılmaya çalışılması kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Beslenme haricinde spor ve egzersiz programlarının da diyetisyen tarafından belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Kişinin kendisine uygun olmayan bir hareket ile egzersiz yapması vücutta kalıcı bir sakatlığa bile yol açabilir.

Sağlıklı Kilo Verme Süreci

Kilo verme işlemi ikiye ayrılır; hızlı kilo verme ve sağlıklı kilo verme. Hızlı kilo vermek ve sağlıklı kilo vermek kesinlikle aynı şeyler değildir. Hızlı kilo vermek adına ilaç kullanımı, ağır idman yapımı ve düşük öğünlü beslenme programları vücutta geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabilir. Sağlıklı kilo vermek ise uygun bir diyet programı, dengeli bir spor düzeni ve sabır üçgeni çerçevesinde mümkün olmaktadır.

Sağlıklı kilo verebilmek için iki temel öge; beslenme ve spordur. Diyetisyen desteği ile doğru bir beslenme programı ve egzersiz programı oluşturulması sayesinde kişi tamamen sağlıklı bir uygulama sürecine girer. Bu noktada anahtar kelime “sabır”dır. Sabırsız bir şekilde hızlı kilo verme çabaları olumsuz sonuçlara yol açabileceği gibi sabırlı ve sakin bir şekilde bu süreci idare edenlerin başarısız olma ihtimalleri neredeyse sıfırdır.

Sağlıklı kilo verebilmek, sağlıklı bir düşünce yapısı ile mümkündür. Uzman desteği gerekliliğini göz ardı etmeden, sabırsızlık göstermeden veya yarı yolda pes etmeden yürütülen bir kilo verme süreci sonunda başarıya ulaşmak çok ama çok mümkündür.

Ankara Diyetisyen Desteği ve Sağlıklı Kilo Verme

Bilgi metnimizde bahsettiğimiz üzere diyet ve kilo verme temasındaki neredeyse her husus kişiye özeldir. Genel bilgiler yalnızca yönlendirme ve ön merakı giderme amacıyla yazılmış olunup asıl bilgilendirmeler kişiye özel yapılmalıdır. Eğer siz de bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmak, Ankara’da diyetisyen desteği almak veya sağlıklı bir kilo verme süreci için yol haritası çizmek isterseniz ilgili bağlantıları kullanarak Diyetisyen Gülden Demir’in web sitesi üzerinden pratik bir şekilde iletişime geçebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.