Diyetisyen (Beslenme Danışmanı) Nedir? Etkisi Nasıl Olur

Diyetisyen (Beslenme Danışmanı) Nedir? Etkisi Nasıl Olur

Beslenme Danışmanlığı Nedir?

Beslenme danışmanlığı, çalışan bireylerin ve yöneticilerin iş hayatlarındaki verimlerini ve hayat standartlarını arttırmak için sağlıklı beslenme, vücut ağırlığı yönetimi, spor ile beslenmenin bir arada yürütülmesi, sağlıklı mutfak koşullarının sağlanması ve beslenme menü planlama gibikonularda verilen hizmetlerin tamamını kapsayan bir danışma konseptidir.

Diyetisyene Neden Gidilmelidir?

Obezitenin ülkemizde ve dünyamızda her geçen gün yaygınlaştığı bu günlerde sağlıklı ve düzgün bir biçimde kilo verebilmek çok önemlidir. Kilo verme sürecinizde güvenebileceğiniz en önemli uzmanlar hiç şüphesiz ki diyetisyenlerdir. Eğitimlerini sağlıklı beslenme, kontrollü beslenme ve kilo kaybı gibi birçok alan üzerine tamamlamış olan bu güvenilir uzmanlar, sadece kilo verirken değil aynı zamanda sağlığımız için aklımıza takılan her tür soruyu sorabileceğimiz kimselerdir.

Diyetisyende Üretilebilen Çözümler

Sağlıklı kilo verebilme.
Kontrollü yağ kaybı sağlanması.
Vücut kitle endeksinin kontrolü.
Beslenme programı belirleme.
Spor ve beslenme sürecinin birlikte ilerletilmesi.

Soğuk Lipoliz ve Akustik Dalga

Özellikle iç bacak ve basen sorunu olan kişilerde soğuk lipoliz & akustik dalga birlikteliği ile yağ hücresine hasar verip aynı zamanda sıkılaşıp toparlanmayı sağlayan uygulamalar oldukça olumlu sonuçlar vermektedir.

Soğuk lipoliz & akustik dalga işlemi uygulamasının seans sayısı bölgeye göre değişmekle beraber haftada 1 veya 2 defa, toplamda ise 6-10-12 seans olarak uygulanabilmektedir. Bu uygulama, odaklı ultrason ile kombine de edilebilmektedir. Doğru şekilde beslenerek enerji açığı oluşması sağlandığı takdirde, hasar görmüş yağ hücrelerinin yakılıp, işleme tabi tutulan bölgenin (karın, basen, bel çevresi vb.) incelmesi mümkün olmaktadır. Uygulama hakkında detaylı bilgiye “Soğuk Lipoliz ile Zayıflamabaşlıklı yazıdan ulaşabilirsiniz.

Şeker Hastalığı (Diyabet) Tedavisi

Diyabet kronik bir hastalıktır ve kesin bir tedavisi maalesef bulunmamaktadır. Ancak kan şekeri seviyesinin normal sınırlarda tutulabilmesi, hastalığın etkilerinin en az seviyede tutulması açısından önemlidir.

Bunun için hastanın bilinçli olması ve hastanın kendi kan şekerini kontrol etmesi, düzgün beslenmenin ve yeterli egzersizin uzun vadede ortaya çıkan komplikasyon riskinin azaltılması açısından önemi büyüktür.

 

Bunların yanı sıra diyabetten kaynaklanan yüksek kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için sigara kullanılmamasıyla birlikte tansiyon ve kolesterol seviyelerinin kontrol altında tutulması gerekmektedir.

Şeker hastalığının ilaçla kontrol altına alınabilmesi sürecinde Tip 2 diyabet için antidiyabetik ilaç kullanımı, Tip 1 diyabet içinse insülin tedavisi uygulanır.

Genellikle yüksek kilolu şeker hastalarında uygulanan gastrik bypass ameliyatı neticesinde kan şekeri seviyeleri %80 ile %100 oranında normale döndürülebileceği görülmüş olsa da bu sık tercih edilen bir yöntem değildir.

Sporcu Beslenmesi ve Diyetisyen Desteği

Sporcu beslenmesi, spor yapanların sağlığını koruması, dayanıklılığın artması, konsantrasyon ve dikkat yeteneğinin iyi derecede olabilmesi açısından önemli bir husustur. Enerji ve besin ögeleri gereksinimleri yaşa, cinsiyete, ağırlığa, boya, yapılan spor dalına ve yapılan sporun sıklığına göre farklılık göstermektedir. Sporcu beslenmesi ile seçilen temel hedef; sporcu sağlığının korunması ve performansının arttırılması olmalıdır. Yeterli ve iyi beslenen bir sporcunun kötü beslenen bir sporcuya göre performansının daha yüksek olduğu, büyüme ve gelişme eğrilerinin düzgün olduğu, vücut ağrılığının istenen sınırda olduğu ve konsantrasyonunun daha yüksek olduğu görülür. Tüm bu etkenler bir sporcuyu başarılı kılabilecek çok önemli faktörlerdir.

Hamile Diyeti ve Diyetisyen Desteği

Hamile diyeti, anne adayının hamilelik süresince tükettiklerinin ve bunun sonucunda bebeğin büyüme ve gelişmesinin sağlandığı dönemdeki uyguladığı diyet programına denir. Hamilelikte beslenme ve hamile diyetiuygulamanın amacı annenin sağlığını korumakla beraber bebeğin büyüme ve gelişmesini sağlıklı bir şekilde tamamlamaktır. Bu diyetin önemli olmasının nedeni bu dönemde sağlıklı beslenmenin erken doğum riskini, gebelik şekerini, kabızlığı, mide yanmalarını, yüksek tansiyonu, anemiyi ve preeklemsi gibi hastalıkların rsikini azaltmasıdır. Bütün bunları bir anne adayının tek başına idare edemeyeceğini göz önüne aldığımızda bu noktada ön plana diyetisyen desteği çıkmaktadır. Beslenme alanındaki tüm konulara hakim olan bir uzman tarafından yürütülecek bir hamile diyeti süreci ile doğru ve sağlıklı sonuçlar alınabilir.

Ankara Diyetisyen Desteği Almak İçin

Kişiye özel diyet programlarına ve genel bir diyetisyen desteğine başvurmak için Ankara’da Diyetisyen Gülden Demir’e bağlantıyı takip ederek ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.