DNA Testi Nedir? Nasıl Yapılır

DNA Testi Nedir? Nasıl Yapılır

DNA her insanda mevcuttur,  ancak her DNA’nın sadece % 0.1 oranı bir diğer insanın DNA’sından farklıdır, işte bu % 0.1’lik farklılık bir insanın sahip olduğu genomların diğerlerinden farklı olan asıl önemli ve belirleyici kısmını oluşturur. Tek yumurta ikizleri haricinde, dünya üzerinde DNA benzerliği olan iki insan bulmak mümkün değildir. DNA testi ayrıca hastalıklarda tıbbi teşhisler, davalarda yapılan adli soruşturmalar ve babalık davaları için de kullanılır.

DNA Testi Nedir?

DNA testi, her hücre içinde bulunan ve her canlının organizmasına ait genetik bilgiler taşıyan yapının detaylı olarak incelenmesidir. İnsan; 46 kromozoma sahiptir. Bu kromozomların yarısı anneden, yarısı babadan gelir. Genetik olarak var olan bütün özellikler DNA testinde ortaya çıkar.

DNA testi; kişilerin var olan tüm özelliklerine dayanarak yapılan, tıpkı parmak izi ile kimlik belirlemede olduğu gibi, her insanda şifrelenmiş olarak bulunan DNA diziliminin incelenmesi prosedürüdür. Her insana özgü olan % 0.1’lik farklılık bu testin en önemli belirleyicisidir.

DNA Testi Nasıl Yapılır?

DNA testi, DNA’nın biyolojik bir numuneden çıkarılması ve saflaştırılması işlemi ile başlar.

DNA, insandan alınan çok çeşitli numunelerde bulunabilir ve farklı teknikler kullanılarak bu numuneler ayrılabilir. Numunenin ayrıştırılabilmesi için seçilecek özel teknikler, genellikle kişiden alınan numunenin büyüklüğüne ve toplanan DNA miktarına bağlıdır. Vakaların büyük çoğunluğunda kan örneği veya yanak içinden alınan sıvı örneği kullanılır. Özellikle prenatal DNA testleri, az miktarda örnek ile de yapılabilir. Gerekli numune türüne bağlı olarak, DNA testi numune alınma aşaması önemlidir ve uzmanlar tarafından gerçekleştirilmelidir.

DNA Testi Hangi Durumlarda Yapılır?

  • Babalık ve diğer akrabalık testleri için uygulanır.

DNA, bir kişinin biyolojik olarak başka bir kişiyle ilişkili olup olmadığını belirleyecek olan test olarak da uygulanabilir. Örneğin bir çocuğun babası olduğu iddia edilen bir erkek ile söz konusu çocuk arasındaki biyolojik bağlantıyı ispatlamak veya çürütmek için kullanılır. Mukoza sıvısı yanı sıra saç teli de kullanılabilir.

  • Kriminal davaların çözümü için kullanılır.

Adli vakalarda suçluların yakalanmasına yönelik olarak kriminal amaçlı olarak DNA testi kullanılır. Olay yerinden toplanan kanıtlarda kan, sperm, tükürük, ter gibi sıvıları içeren maddeler bulunarak, bunların üzerinde DNA taraması yapılır ve DNA veri tabanında daha önce kayıt varsa suçlulara ya da ilgili kişilere bu şekilde ulaşılır. Adli davaların çözümünde DNA testi büyük önem taşır ve bir numaralı kanıt olarak dosyalara kaydedilir.

  • Genetik hastalıkların belirlenmesi için kullanılır.

Tıbbi alanda yapılan son araştırmalar sayesinde çok farklı alanda kapsamlı olarak değerlendirilen hastalıklarla ilgili genetik markerler belirlenmiştir. Bu markerler sayesinde genel sağlık koşullarını iyileştirme, hastalıklara olan eğilimleri kısa sürede belirleme amacıyla bir kişinin özelliklerinin değerlendirilmesi için genetik markerler taranır. Hastalıklarla ilgili olarak belirlenmiş olan bu genetik markerlere sahip olmak demek, mutlaka bir kişinin bu hastalıkları geliştireceği anlamına gelmez. Amaç sadece bu kişinin söz konusu olan genetik hastalığı/hastalıkları geliştirme ya da taşıma konusundaki risk düzeyini belirleyebilmektir.

  • Soy ağacı belirlenmesi için kullanılabilir.

DNA, insanların geçmişleri ile ilgili çok fazla detayı da içerir. Soy Ağacı testi ile bu detaylar belirlenip, aslında soy olarak ataların nereden geldiğini bulmak da artık mümkün olmaktadır.

Soy Ağacı DNA testi ile, genetik tarihinizde bulunan 176 bölge taranır. Bu tarama sonucunda biyocoğrafik harita belirlenir ve 4 kurucu halk grubundan hangisine daha yakın olduğunuz ortaya çıkar.

  • Avrupalı: Avrupalı, Ortadoğulu ve Güney Asyalıları içerir
  • Doğu Asyalı: Japon, Çin, Kore ve Pasifik adaları toplumlarını içerir
  • Afrikalı: Afrika’nın Sahra altı bölgesindeki toplumları içerir
  • Kızılderili: Kuzey, Güney ve Orta Amerika’daki toplumları içerir

Daha fazla bilgi için, http://dnalab.com.tr/ adresimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.