Gaps Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır | Örnek Diyet Listesi

Gaps Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır | Örnek Diyet Listesi

Gaps Diyeti Nedir?

Vücudumuzun en etkili organlarından biri olan bağırsaklarımızın düzenli ve sindirim sistemimizin sağlıklı çalışmasını sağlayan gaps diyeti son dönemlerde özellikle bağırsak problemi yaşayan hastalar tarafından uygulanmaktadır.

Gaps diyetinin amacı, bağırsak florasını korumak ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlamaktır. Toksinler, ağır metaller ve sindirilemeyen besinler bağırsak çeperinden kana geçebilmektedir. Bunu engellemek üzere uygulanan gaps diyeti bağırsakları ve sindirimi güçlendirir. Bu diyet sayesinde vücuttaki fazla kilolar atılır, vücut dengesi korunur ve ruhsal açından da kişinin kendini iyi hissetmesi sağlanır. Gaps diyetinde probiyotik sağlayan fermente gıdalar ve hazır probiyotikler büyük önem taşır. Bu diyetin amacı da bu gıdaların tüketimini çoğaltmak ve diyetisyeniniz tarafından oluşturulan beslenme programını uygulamaktır. Anksiyete, şizofreni, otizm, epilepsi, bipolar ve obsesif bozukluk, depresyon, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi rahatsızlığı bulunan hastalar gaps tedavisine başvurmalıdır. Ayrıca fizyolojik hastalıklar içinde yer alan alerji, akne, anemi, egzama, diyabet, migren, sedef hastalığı ve Parkinson rahatsızlıklarında da bu diyet tedavisi uygulanarak iyileşme sağlanır.

Peki birçok hastalığa şifa kaynağı olan gaps diyeti nasıl yapılır?

Neler yenmeli, nelere dikkat edilmelidir? Gelin hep birlikte inceleyelim. Öncelikle sağlıklı bir bağırsak ve sindirim sistemine sahip olmak için mutfağımıza soktuğumuz gıdalara özen göstermeliyiz. Bağırsak florasını onaran ve güçlendiren besinlerin başında kemik suyu gelmektedir. İçerdiği vitamin ve mineraller, sağlıklı amino asitler ve doğal yağlar sayesinde bağırsak astarındaki yırtılmaları onarır ve güçlendirir. Bir diğer bağırsak dostu besin ise ev yapımı doğal yoğurtlardır. Bol bol tüketilmesi gereken yoğurt ve süt ürünleri hem kemik yapısını hem bağırsak sistemini güçlendirir. Bunun dışında ev yapımı turşu, avokado, tatlı patates, bal kabağı, kırmızı pancar ve yer elması da bağırsak güçlendirici diğer besinlerdir.

Gaps diyeti diğer zayıflama diyetleri gibi belirli bir listeyle yapılmamaktadır.  Buradaki amaç hem vücut sağlını korumak hem de bağırsakları onarıp güçlendirerek sindirim sistemini hızlandırmaktır. Böylece vücuttaki fazla kilolar atılır, güçlü ve sağlıklı bir bedene kavuşmuş olursunuz. Diyetisyeninizin önerdiği şekilde uygulamanız gereken gaps diyeti zayıflamanın dışında pek çok rahatsızlığa da şifa kaynağı olmaktadır. Sizde yukarıda saydığımız rahatsızlıkları yada bağırsaklarınızla ilgili bir problem yaşıyorsanız doktorunuza danışarak bu diyet programını uygulayabilirsiniz.

Gaps Diyeti Örnek Diyet Listesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Diyet Menüleri dedi ki:

    gaps diyeti kurallarına uyunca etkisi olan bir diyet listesi kesinlikle kurallarına göz atın.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.