Hamilelik Öncesi Belirtiler

Hamilelik Öncesi Belirtiler

Hamilelik Belirtileri

Hamile olabileceğinizimi düşünüyorsunuz hamilelik öncesi belirtiler nelerdir yazımızda hamileliğin ilk belirtileri ne zaman başlar ilk hafta gebelik belirtisi ve tüm sorularınızın detaylı bir şekilde cevap bulacaksınız.

Hatırlatmak isterizki planlanmış hamilelik dönemlerinde anne kendisinin (Gebe) olmasınıu beklerken. Piskolejik olarak bu belirtilerin bazılarını yaşıyabilir (Hamile kaldığını) düşünebilir. Bu piskolejik aldanmaya’da (Yalancı gebelik) diye adlandırırlar halk arasında.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar ve nelerdir. Bayanların her ay düzenli bir şekilde yaşadıkları adet kanamaları vücuttaki yumurtalıkları tazelemek için mutlaka gereklidir.
Düzenli olan adet kanaması olmadığında ya da gereğinden fazla geciktiğinde ilk aklımıza gelen düşünce (soru) Acaba hamile miyim ? düşüncesi.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir ?

Hamilelik belirtileri en erken ne zaman belli olur kadınların yaşadıkları adet kanamaları ile hamilelik belirtileri ilk etapta oldukça benzerlik göstermektedir.  Hamileliğin ilk belirtisi olan embriyonun yerleşme kanaması çoğu kadın tarafından adet kanaması ile karıştırılmaktadır.
Tıp dilinde implantasyon denilen bu kanamama adet kanamasından biraz farklı olarak 1-2 Gün sürmektedir. Bununla beraber adet kanaması gibi çok değil, lekelenme bir akıntı şeklindedir.
Bu semptomla başlayan gebeliğin devamında ise HCG yani gebelik hormonunun vücutta miktarının artmasıyla beraber anne adayında ilk belirtilerden olan baş dönmeleri yaşanmaya başlar. Ayrıca HCG hormonu hamileliğin ilk 48 saatinden ve 1. Haftadan itibaren vücutta hızla yükselmeye başlar ve bu yükseliş 10’uncu haftaya kadar belli bir derecede kısmen devam etmektedir.
Vücutta baş dönmesinin takriben mide bulantıları ile aşırı koku hassasiyeti, göğüslerde Ağrı ve büyüme, karında meydana gelen şişkinlik ara ara kalp çarpıntıları ve iştahsızlık sorunları baş gösterir. Ayrıca tüm bu belirtiler hamileliğin ilk haftasında görülen belirtilerdir.
Hamilileğin 2’inci haftasından itibaren ise göğüste meydana gelen değişimler ve ağrılar artık gözlemlenmeye başlar. Bu ağrılar4-6. haftalarda maksimum düzeye ulaşır. Ayrıca gebeliğin ilk iki haftasındaki cinsel isteksizlik yorgunluk da gebelik belirtileri arasında gösterilmektedir uzmanlar tarafından.
Hamilelik belirtileri ilk hafta göğüs uçlarında belirginlik ve siyahlaşmaya oluşabilir. Hamile kadınların ek sık şikâyeti olan kasık ağrısı, bel ve bacak ağrıları ise, hamileliğin ilerleyen zamanlarında ortaya çıkan belirtilerdendir.

1. Adet (Regli) tarihinde gecikme

Şöle diyebilriz en erken hamilelik belirtilerinin başında adet tarihinde gecikme görülür.
Her ay görülen adet kanaması beklenilen tarihte olmadığı zaman gebelikten şüphelene bilinir. Tabiki her adet gecikmesi gebelik olduğunuzu göstermez. Kullanılan ilaçlar ile iklim değişiklikleri, hormonal hastalıklar sinir stres’de adet gecikmesine neden olabilir unutmayın.

2. Göğüslerde hassasiyet artar

Vücudumuzda erken gebelik belirtilerinin çok rastlanan belirtisi göğüslerde oluşan hassasiyettir. Bu hassasiyet göğüslerde şişlik olması, büyüme karıncalanma ve hassasiyet artışı görülebilir.
Ayrıca spor yaparken, oturup kalkarken, giyinip soyunurken göğüs hassasiyetin farkına varılır. Ancak bu göğüslerdeki hassasiyet genelde adet olmaya yakın günlerde de adet belirtisi olarak görülebilir bunun için gebelik söz konusu olmayabilir.

3. Aşırı yorgunluk halsizlik

Gebe bayanlarda yorgunluk çok sık görülür. Sabah yataktan çıkamama, akşam erkenden uyuma, gün içinde sürekli ve aşırı yorulma gibi belirtiler erken gebelik belirtileri arasındadır. İklime bağlı olarak değişikliklerde ve depresyonda da bu belirtiler görülebilir. Eğer gebeliğinizden eminseniz, yorgunluk belirtilerini dikkate alıp bol bol dinlenmeniz gereklidir.

4. Baş dönmesi olması

Bu belirti gebeliğin ilk haftalarında anne adaylarında baş dönmesine çok fazla rastlansa da yapılan dünya genelinde araştırmaların sonucunda bir çok kadın bu belirtiyi hiç yaşamadan da hamilelik geçiriyor. Ayrıca sebebi hamilelikte baş dönmesi yaşanmasının sebebi vücuttaki rahmin yaptığı baskı sonucu yeterli miktarda kan pompalamamasından kaynaklanara oluşur.

5. Sık sık idrara çıkma

Sebebi hamilelikte rahimde büyüme görülür ardından bu büyümenin sebebiyle idrar torbasına baskı yapar. Bunun sonucunda kişi sık idrara çıkar. Ayrıca ayaklarınızı üşütmüşseniz ve sistit olmuşsanız ya da çok fazla sıvı tükettiyseniz buda sizi idrara sık çıkartır.

6. Beslenme Aş erme ve açlık hissi

Her gebe bayan aş erme belirtisini yaşamaz. Aş erme erken Hamilelik belirtisi olarak sayılmaz. Ortalama 3 aylık gebelik var ise, aş ermeler başlayabilir. Bu Hamilelik Belitileri çok uzun sürmeden ortadan kaybolur normale döner.

7. Kokulara karşı aşırı hassasiyet artar

Gebelik (hamilelik) döneminde hormonlarda değişiklik yaşandığı için kişide burun koku alma duyusunu en üst seviyeye ulaşır. Özellikle parfüm ve sigara kokusu gebe olan bayanların bulantısını arttırabilir.

8. Mide problemleri (Bulanma, kusma, kabızlık ve yanma)

Vücuttaki gebelik hormonları yüzünden mide problemleri yaşıyabilirsiniz. Bu problemler genellikle midede yanma, bulantı kusma gibi problemlere rastlanılır. Ayrıca gebelik döneminde sindirim sisteminde belli oranda yavaşlama görülür bununla birlikte problemler oluşur Gebelikte kabızlık çok sık rastlanan bir şeydir kayısı türü metaboilizma hızlandırı besinler tavsiye ediyoruz. Bu süreçte mide yanmalarınız için ise, doktorunuzun tavsiyesiyle antiasitler kullanabilirsiniz.

9. Hislerde duygularda değişiklik

Gebelikte hormonlarda değişim olduğu için anne adayının duygularında ve piskolojisinde değişmeler görülür. Anne adayında aşırı hassasiyet, kolaylıkla ağlayabilme ve sinirlenme gibi belirtiler gebelik belirtileri olabilir.

10. Vücut ısısında yükselme

Gebelik dönemindeki bayanların vücut ısılarında artış gözlenir.

11. Kiloda artış

Bu belirti erken gebelebelik belirtisi olarak sayılmaz kişide 4’üncü aydan sonra kiloda gözle görülür bir artış gözlenebilir. Ayrıca bu yüzden gebelik boyunca uzman doktorunuzla birlikte beslenmenize dikkat göstermelisiniz.

12. Tutunma kanaması

Bu kanama gebeliğin ilk haftalarında adet kanamanızdan farklı olarak az miktarda ve açık renkte bir kanama oluşabilir. Bu olay gebeliğin oluştuğu anlamını taşır. Bu belirti hamilelik belirtileri arasında ilk sıralarada yer alır.
Kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir her ihtimale karşılık. Kesin gebelik tanısı için en yakın doktora giderek kan testi yaptırabilirsiniz kesin sonuc ozaman belli olmaktadır.

hamilelik öncesi belirtiler

hamilelik öncesi belirtiler

Hamilelik Belirtileri Neler ?

Hamileliğin ilk belirtileri genelde aylık olarak geçirdiğimiz adet geçikmesidir. Fakat bazen gebeliğin öncesi belirtilerinde adet geçikmesinden önce farklı belirtilerde ortaya çıkmaktadır.

Vücutta Yorgunluk hissi: Gebeliğin (Hamileliğin) başlangıcı ile birlikte metabolizmanız doğal olarak hem sizin günlük rutininize hem de bebeğin gelişimine sağlayabilmek için hızlanacak ardından biyolojik olarak vücudunuzda çok daha fazla enerji çalışma gerçekleşecek. Bunun yaratıığı etkiyle vücudunuza yorgunluk hissi verecektir. Bu nedenle artık eskisine oranla daha fazla uyuma ve dinlenme ihtiyacı hissedeceksiniz.
Mide bulantıları, kusmalar; Genelde pek çok bayanın gebelikte yaşadığı ilk belirtilerden bir tanesi ö,de bulantıları ve kusmalardır. Hamilelik öncesi koku duyunuz gelişir farkına bile varmadığınız kokular gebelikle beraber midenizi bulandırabilir yada kusmanıza büyük ölçekte sebep olabilir. Ayrıca bunun yanı sıra vücuttaki hormonal değişimlerde kişide mide bulantılarına neden olabilmektedir !
Sık sık idrara çıkma ihtiyacı; Gebeliğin en başı yani ilk haftasından itibaren başlayabilecek olan sık sık idrara çıkma aslında ilk belirtilerden birisidir. Gebelik sürecinde gün içerisinde eskisine nazaran sık sık idrar çıkma isteği ihtiyacı hissedebilir ayrıca hatta bunun için gece uykunuzdan uyanabilirsiniz.
Baş dönmesi: Kan damarlarının genişlemesiyle beraber tansiyonunuzun düşmesine neden olacağından baş dönmeleri genellikle yaşayabilirsiniz.
Hafif kanama: Bu halk arasında üstüne görme olarak adlandırılan bu akıntı gebeliğin belirtilerinden bir tanesi olan bu hafif kanama adet kanamaları ile karıştırılabilmektedir. Gebeliğin başlangıcından sonraki 10 ve 15 günler arasında gerçekleşen bu implantasyon kanaması döllenmiş yumurtanın rahim kanalına yerleşmesinden kaynaklanır adet kanamasından farklı olarak hafif ve lekelenme şeklinde gerçekleşir. Hamilelik belirtileri nelerdir ilk ay.
Bunlara ek olarak aşağıda ki belirtileri de sayabiliriz;
Memelerde büyüme ve hassasiyet oluşur.
Ruh halinde yaşanan değişim ve dalgalanmalar yaşanır.
Kişide iştahın açılması yada tam aksine kapanıp bazı yiyeceklerden tiksinme oluşabilir. Ayrıca Hamilelik (Gebelik) Testi nasıl yapılır ve hamilelik hesaplama adlı konularımızda okuyabilirsiniz. Hamilelik belirtileri ilk hafta belli olurmu gibi sorularınızı uzman doktorumuz cevaplıyor videoyu izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Gebelik Öncesi Hamilelik Belirtileri | Dr. Selin ÖZALTIN

Eğer hamilelik diyetler i hakkında bilgi almak istiyorsanız ilgili kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Ayşe TOK dedi ki:

  Hamilelik nasıl olur gençlik yıllarımda aklıma gelen sorulardan birisiydi. Sonra evlendim ve hamilelik belirtilerini bizzat yaşadım hamilelik sürecinde size önerim bulantı ishal gibi şeyleri yaşarsanız direk yoğurt gibi mideyi rahatlatıcı şeyler yiyin.

 2. Sevim dedi ki:

  hamilelik diyeti uyguladım bende belirtiler başladıktan sonra hamilelik erken belirtileri kesinlikle incelenmeli. hamilelik en erken nasıl anlaşılır sorunun cevabını verecektir.
  hamilelik kaç günde belli olur sorusunu güzel cevaplamışsınız tebrik ederim..

 3. selimcan ikizek dedi ki:

  hamilelik nasıl anlaşılır, hamilelik ne zaman belli olur gibi soruları doktorumuz cevapladığı için kendilerine teşekkür ediyoruz.
  hamilelik ne kadar zamanda belli olur, hamilelik uyku yaparmı gibi sorularınızında cevabı yazımızın içindedir

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.