Göğüs Estetiği Öncesi Bunlara Dikkat!

Göğüs Estetiği Öncesi Bunlara Dikkat!

Göğüs Estetiği Öncesi Bunlara Dikkat!

Kadın bedeninde göğüsler estetik görünümde son derece önem taşımaktadır. Son senelerin en sık tercih edilen ameliyatlarının başında göğüs büyütme estetiği gelmektedir. Göğüslerinin büyüklüğünden veya şeklinden memnun olmayan kadınlarda ilerleyen dönemlerde psikolojik sorunlara dahi sebep olabilmektedir.

Her bireyin vücut yapısı farklı olduğu gibi göğüs şekilleri de farklılık göstermektedir. Biçimsel olarak sadece küçük ve büyük şeklinde adlandırmanın dışında, tıptaki adı Poland sendromu olan göğüslerden birinin diğerinden daha küçük olması gibi asimetrik şekle de sahip olabilirler.

Meme dokusunun yeteri kadar gelişmemiş olması, aşırı ve ani yaşanan kilo kayıpları sonucunda göğüslerde görülen küçülme ve bazı durumlarda emzirme sonucunda oluşan involüsyon denilenen küçülmelerden rahatsız olunup göğüs büyütme ameliyatı yaptırmak istenilebilir. Bu durum kişinin arzu ettiği estetik görünüme kavuşması ve sosyal hayatında yaşayacağı mutluluk için son derece önemlidir.

Göğüs büyütme ameliyatları, estetik cerrahi uygulamalarında en az komplikasyon yaşanan işlemlerden biridir. Alanında uzman plastik cerrah ve son teknoloji cihazlara sahip güvenilir bir hastane ile kişi istediği sonuca kavuşabilir. Burada önemli olan hasta ve doktor arasında hiçbir soru işareti kalmamış olmasıdır.

Göğüs büyütme ameliyatınızı yaptırmadan önce detaylı bir araştırma yapıp doktorunuza ve hangi hastanede ameliyat olmak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Plastik cerrahınıza başvurduğunuz zaman ameliyatı yapmaya kesin karar vermeden önce gerekli muayeneyi ve kan testlerini yapıp, operasyon için bir engeliniz olmadığına dair onay almanız gerekmektedir. Ancak özellikle 40 yaş ve üstü kadınlarda momografi ve meme ultrasonografisi yaptırılması gözden kaçan herhangi bir hastalığın önüne geçilmesi açısından ekstra önem taşımakta.

Göğüs Büyütme Ameliyatında Ölçüye Nasıl Karar Verilir?

Göğüs büyütme ameliyatı yapılırken kişinin var olan meme dokusu, şekli ve ölçüleri analiz edilir. Kişinin ulaşmak istediği ölçü de göz önüne alınarak hangi boyutta ve hangi tip protezin kullanılacağına karar verilir. Göğüs estetiğinde en önemli noktalardan biri sonucun doğal durmasıdır. Bu sebeple hangi doktoru ve hastaneyi tercih ettiğiniz son derece önemlidir. Kullanılacak meme protezinin büyüklüğünü belirlemede, işlenecek göğüs kafesinin yapısı önemlidir. Boyunuz, kilonuz, beden ölçüleriniz yani fizyolojik yapınız göğüs estetiği operasyonları için büyük önem taşır.

Kimler Göğüs Büyütme Estetiği Yaptırabilir?

Göğüs büyütme ameliyatı yaptırabilmek için meme dokusunun gelişimini tam olarak tamamlamış olması gerekiyor. Bu nedenle herhangi bir göğüs ameliyatı yapılacaksa 18 yaşından sonra yapılması önerilir. Asimetrik göğüslü kadınların birçoğunda bu problem ergenlik çağından itibaren görülmektedir. Bu durumun psikolojik travmalara sebep olmaması için 18 yaşından küçük de olunsa meme protezi ile aradaki fark kapatılabilir ve eşitlenebilir. Ancak bu ameliyatın gerçekleşebilmesi için hem psikiyatristten hem de plastik cerrahi uzmanından onay alınması gerektiği unutulmamalıdır.

Ameliyat Öncesi Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Meme kanseri nedeniyle tedavisi devam etmeyen; metabolik, otoimmün ve solunumsal hastalıkları olmayan meme gelişimi tamamlanmış tüm kadınlar göğüs büyütme estetiği yaptırabilir.
 • Ameliyattan sonra göğüsün son şeklini alması 6 ila 8 ayı bulur. Bundan önce operasyon sonrasındaki ilk 1 ay dikkatli olunması gerekmektedir. Dikişlerinizin bir an önce iyileşmesi ve izlerinin hızlı bir şekilde kaybolmasında hijyen ve düzenli bakım önemlidir.
 • Operasyon sırasında süt kanallarına dokunulmadığı için doğum yaptıktan sonra emzirmede herhangi bir problem yaşamazsınız.
 • Operasyon tamamlanıp implant yerleştirildikten sonra göğsünüzde yerleştiği kısımda bir iz kalacaktır. Bu iz her ne kadar kalıcı olarak geçmese de bir yılın sonunda neredeyse belirsiz hale gelir.
 • Ailenizde kalıtsal bir hastalık ya da kanser tedavisi görmüş biri varsa doktorunuza mutlaka bildirin. Aynı şekilde düzenli olarak kullanmakta olduğunuz ilaçlar varsa ve daha önce herhangi bir ameliyat geçirdiyseniz operasyondan önce muhakkak bildirmeniz gerekli.
 • Ameliyat öncesinde momografi ve ultrason tetkikleri yapılmalı, doktorunuz tarafından incelenmelidir.
 • Operasyondan önce anestezi uzmanları ek kan tahlilleri isteyebilir. Bu sebepten ötürü gerekli analiz ve tahlilleri son güne bırakmayın. Anestezi kontrolünden sonra ateşli hastalık ya da soğuk algınlığı geçirmeniz durumunda anestezi uzmanına haber verin.
 • Ameliyatınız öncesindeki bir hafta beslenmenize dikkat etmeniz ve gerekli diyeti uygulamanız gerekmektedir. Ayrıca operasyondan önce belli bir süre aç kalmanız gerekecektir. Kan tahlilleriniz incelendikten sonra nasıl bir diyet uygulamanız gerektiği ve ameliyat günü nasıl beslenmeniz gerektiği bilgisi doktorunuz tarafından sağlanacaktır.
 • İş koşullarınızı ve yakın tarihli tatil planlarınızı doktorunuzla paylaşın. Ameliyat için en doğru günü belirlemek adına bu ayrıntılar önemlidir. Ameliyattan sonra 3-4 gün boyunca kollarınızı zorlayıcı hareketler yapmamanız gerekmektedir.
 • Göğüslerinizi büyütmek istediğiniz ölçülerin normal sutyen ölçülerinden farklı olduğunu ve size en uygun ölçünün plastik cerrahınız tarafından belirlenebileceğini unutmayın.
 • Protezleri istediğiniz zaman çıkarabilirsiniz. Göğüsleriniz herhangi bir yıpranmaya uğramaz ve eski şeklini geri alır.

Kaynak: https://www.estecenter.com/gogus-estetigi-nedir-nasil-yapilir

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.