Göz Seğirmesi Neden Olur? Nasıl Geçer

Göz Seğirmesi Neden Olur? Nasıl Geçer

Göz Seğirmesi Nedir?

Göz seğirmesi neden olur hemen hemen her yaş grubunda görülebilen göz seğirmesi, göz kaslarının istem dışı çalışması sonucunda oluşur. Genellikle üst göz kapaklarında meydana gelen  göz seğirmesinin tıp dilindeki adı ise ‘miyokimi’dir. Göz seğirmesi, rahatsız edici olmasına rağmen ciddi hastalıklara yol açacak kadar önemli bir problem değildir. Seğirmenin nedenleri genellikle yorgunluk,stres,aşırı kafein tüketimi,uykusuzluk,göz kuruluğu,mevsimsel alerjiler,bilgisayar yada telefonla fazla vakit geçirme gibi tetikleyici nedenler sonucunda görülür.1,2dakika süren bu göz seğirmeleri bazen uzun süreli de olabilmektedir. Uzun süreli seğirmelerin sonucunda göz kapağında iltihap ve tahriş oluşabilir ve bazı göz hastalıkları ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle kısa sürede geçmeyen kasılmalarda hasta, mutlaka bir göz doktoruna muayene olmalıdır.

Göz Seğirmesi Nasıl Geçer

Öncelikle neden olan faktörlerden kafein tüketimi azaltılmalı,stresli ortamlardan uzak durulmalı,bilgisayar ve cep telefonları gereğinden fazla kullanılmamalıdır. Bunun dışında seğirme oluşan göze buz kompresi uygulanarak aktif sinirin yatışması sağlanabilir. Gözleri dinlendirmek ve seğirmeyi önlemek için 2 ılık çay poşetini göz kapaklarınızda biraz bekletebilirsiniz. Ayrıca vücudunuzun ve gözlerinizin dinlenmesi için düzenli uyku da gerekli.Buna rağmen herhangi bir iyileşme görülmüyorsa doktor gözetimi altında kas gevşetici ve özellikle göz kuruluğu varsa göz damlası kullanılabilir.

Ancak 1 hafta geçmesine rağmen göz seğirmesi geçmediyse ve göz tamamen kapandıysa,yüzünüzde başka yerlerde de seğirme varsa,gözünüzde kızarıklık,şişlik yada akıntı varsa derhal doktor kontrolü altında tedavi olmalısınız. Tedavi olmadığınız takdirde daha ciddi rahatsızlıklarla karşılaşabilir ve görme bozuklukları yaşayabilirsiniz.

Göz seğirmesi için hangi doktora gidilir? Herhan  gibi bir sağlık kuruluşunda ”Göz Hastalıkları Uzmanı” Bir doktora randevu alabilirsiniz.

Not: ”MS Hastalığı Nedir” adlı konumuzu ziyaret etmek için kelimenin üstünü tıklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.