Güneş Lekeleri Nasıl Geçer ?

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer ?

Güneş lekeler nasıl geçer: Güneş ışınlarının ne kadar zararlı olduğu hakkında birçok yerde makaleler yazılmakta, uzmanlar kitaplarda, televizyon programlarında, yazılı ve görsel iletişim araçlarında bu konuya sıkça değinmektedirler. Güneşten korunmak dolayısıyla leke oluşumunu önlemek kişinin bilinçli davranmasına bağlı olarak gelişen bir süreçtir.

Özellikle güneş koruyucunun kullanımı ile ilgili yanlış bilgilerin düzeltilmesi gerekiyor. Güneş koruyucu bilinenin aksine sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da kullanılmalıdır. Güneş korucu sadece yazın güneşlenme esnasında değil, güneşe maruz kalınan her durumda kullanılmalıdır. Dışarı çıkarken yine mutlaka kullanılması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra güneşten korunmak adına yazın pamuklu, üstünüze yapışmayan kıyafetler tercih edilmeli ve güneş gözlüğü ile şapka kullanılmalıdır. Böylelikle güneşin cildinize herhangi bir hasar vermesi ve leke oluşumu engellenecektir.

Güneş lekelerinin çözümü, doğal yollar, lazer tedavisi ve çeşitli peeling yöntemleri ile gerçekleşmektedir.

Güneş Lekesi Tedavi Yöntemleri

  • Lazer ile Leke Tedavisi

Pdl, Nd Yag, picosure gibi lazer cihazları ile ciltteki lekenin olduğu bölüme uygulanmak sureti ile deri soyulur. Üstteki lekeli tabakanın atımı ile birlikte, cilt yenilenir ve yenilenen ciltte leke görünümü azalır veya yok edilir. Güneş lekeleri ortalama 6 seans sürmektedir. Leke tedavisinin yapıldığı dönemde güneşten korunmak, tedaviyi yaz aylarına denk getirmemek oldukça önem taşır. Lazer ile uygulanan işlem mutlaka dermatolog tarafından yapılmalıdır.

  • Doğal Yollar ile Leke Tedavisi

Doğal yollardan lekenin oluşumunu engellemek ya da var olan lekenizin yok edilmesi lazerli yöntem kadar etkili olmasa da evde yapabileceğiniz kürler ile mümkün.

Bu kürlerden bazıları şu şekildedir;

SOYA KÜRÜ: Bir miktar soya fasulyesini akşamdan ıslatın, ertesi gün kısık ateş ile 20 dk. boyunca kaynatın ve bir pamukla lekenizin olduğu bölüme sürün. Bu uygulamayı belli aralıklarla yapın.

ELMA SİRKESİ: Bir başka kür 3-4 kaşık elma sirkesine biraz su katın ve yine pamuk yardımı ile yüzünüze sürün, gece yapıp sabaha kadar yüzünüzde bekletebilirsiniz.

KARBONAT MASKESİ: Karbonat maskesi ise şu şekildedir; bir çay kaşığı karbonat ile bir yemek kaşığı yoğurdu karıştırın. Cildinize sürün ve 3-4 dakika bekletin daha sonra cildinizi durulayın.

YOĞURT: Güneş sonrası leke oluşumunu engellemek için güneşe maruz kalındıktan hemen sonra cilde yoğurt sürülmesi, cildi hem rahatlatır hem de hazar oluşumunu engeller.

PEELİNG YÖNTEMİ:

Karbon peeling gibi cilt bakımı uygulamaları hasarlı derinin üst tabakasını kaldırır ve sağlıklı derinin gelmesi için zemin hazırlar. Lazer ile benzerlik gösteren bu teknik derinin alt tabakasına inmediği için lazer kadar etkili değildir.

Size önerebileceğimiz en iyi klinikler arasında olan ”MD Dermatoloji” kliniği son teknoloji lazer cihazlarına sahip bir kliniktir. Güneş lekesi tedavisinde bir çok kişiyi tedavi etmiştir.

MD Dermatoloji web sitesi:  https://www.guneserturk.com/gunes-lekesi-melazma/

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.