Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken Haftalar?

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gereken Haftalar?

Gebeliğin ilk haftalarında anne adayları olarak farkında olmasak bile yumurtalıklar da ve rahimde fazlaca hızlı değişimlerin meydana geldiği önemli zamanlardır. Hala vücudumuzdaki hamilelik hormonları yeteri kadar yükselmediği için 3 veya 4’üncü haftalarda hamile olduğunuzu tam olarak öğrenebilirsiniz.

Bu yüzden hamilelik tarihi hesapları genellikle kafa karıştırıcı gözükebilir. Dünyada genelde kullanılan yöntem şöledir gebeliğin son adet tarihinize göre hesaplanması ile çıkan sonuçtur. Biz de siz değerli okurlarımıza hafta hafta hamilelik ile ilgili size bilgiler verirken bu hesaplama yöntemine dayanarak vücudunuzda ve bebeğinizde gelişen değişimleri detaylı anlatacağız.

Hamileliğin İlk Haftalarında Bebek Gelişim Süreci

Henüz sizin haberinizin olmaması içiniz de hiç bir şey olmadığı anlamına gelmeyebilir. Bu önemli haftalarda hamileliğinizdeki tahminen en önemli olaylardan biri başlıyordur bunun ismi Emplantasyon Yani bebeğiniz anne karnında hafta hafta bebek gelişimi yolculuğuna başlamak için rahminize yavaşça  yerleşiyor.

Bir kere embriyo rahminize yavaşça yerleştiğin de küçük top hücreler olarak ikiye bölünür.  İkiye bölünen parçalar bir parçası embriyoyu ve diğer parçası da plasentayı zamanla oluşturacaktır. Peki bunlar nedir? (Plasenta: Bebeğinizin besinlerini alacağı yerdir bebeğin eşi olarak da bilinen ve hamilelikte oluşan, bebekle beraber rahimden çıkarak görevini tamamlayan önemli bir organdır.) Hamilelik hormonları salgılanmasından sonra değişen metabolizmanız ile rahminiz birlikte güzelce çalışarak yeni oluşmaya başlayan bu 2 hücre embriyoya ve plasentaya düzenli olarak oksijen ve besinleri taşıyacak olan önemli sistemi oluşturmaya başlamıştır bile çoktan.

Ayrıca en önemli haftalardan birisi olan gebeliğin 13. haftası çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Anne adaylarını en çok zorlayan bu haftalarda bebeğiniz hızla büyürken beslenmenize çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Örneğin alkol, sıgara, anti deprosyon ilaçları ve fast food gıdalar tüketmekten kesinlikle uzak durmalısınız. Artık iki kişi olduğunuzun bilincine varıp buna uygun bir şekilde davranarak yaşamınızı sürdürmelisiniz sevgili anne adayları.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.