İslamın ve İmanın Şartları Nelerdir ? Kaç Tanedir

İslamın ve İmanın Şartları Nelerdir ? Kaç Tanedir

İmanın ve İslam’ın şartları kısaca ve en doğru şekilde sizlere aşağıdaki yazımızda anlattık. Her Müslümanın bilmesi gereken bu önemli bilgiler şu şekildedir.

imanın şartları

İmanın Şartları Nelerdir ?

 1. Allah’ın varlığına inanmak.
 2. Meleklere inanmak.
 3. Kitaplara inanmak.
 4. Peygamberlere inanmak.
 5. Ahiretin varlığına inanmak.
 6. Kadere inanmak.

İmanın şartları toplamda 6 tanedir.

İslam’ın şartları ben Müslümanım diyen herkes için geçerlidir. İslam’ın şartları yaş ve cinsiyet ayrımı yoktur bilinmesi ve öğrenilmesi gerekilir.

islamın şartları

İslam’ın Şartları Nelerdir ?

İslam’ın şartları tüm Müslümanlar için geçerlidir. Bu nedenle Müslümanların her biri bu şartları bilmesi ve yerine getirmesi gerekir.  İslam’ın şartları;

 1. Kelime-i Şehadet getirmek
 2. Namaz kılmak
 3. Oruç tutmak
 4. Zekat vermek
 5. Hacca gitmek

Müslüman olan her kişi İslam’ın şartlarını yerine getirmelidir. Bu 5 tane şart Müslümanlar için farz kılınmıştır. Bu şartlardan bir çoğu her zaman ve her gün yapılması gereken şartlar olurken iki şart ise diğerlerinden farklıdır oruç tutmak Müslümanlarca sadece Ramazan ayında yapılması gerekir. Müslümanlar mübarek Ramazan ayı geldiğinde 1 ay boyunca Allah’a şükretmek için oruç tutup, ibadet ederler. ikincisi ise hacca gitmek de yani Kabe’yi imanın şartlarına göre tavaf etmek hac dönemi zamanı geldiğinde yapılan bir ibadet türüdür.

İslam’ın Şartı Kaç Tanedir

İslam dininde İslam’ın şartı 5 tanedir. Müslüman olan kişiler bu şartların her birini yerine getirmelidir. İslam’ın ilk şartının okunuşu ve anlamı şu şekildedir.

İlk Şart Kelime-i Şehadet getirmek: bir Müslüman için İslam’ın ilk şartını oluşturur. Kelime-i Şehadet ise şu şekilde getirilir: (Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü.)

İlk Şart Kelime-i Şehadet’in Türkçe anlamı ise; (Şahitlik ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur ve yine şahitlik ederim ki Muhammed O’nun kulu ve rasulüdür)

Abdest nasıl alınır, teyemmüm nedir, tasavvuf nedir vb gibi İslamiyet deki diğer önemli bilgilere aşağıdaki linkleri tıklayarak ilgili sayfadan öğrenebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.