İzmir Fizyoterapist, Manuel Terapist, Fizik Tedavide Manuel Terapi

İzmir Fizyoterapist, Manuel Terapist, Fizik Tedavide Manuel Terapi

İzmir Fizyoterapist, Manuel Terapist, Fizik Tedavide Manuel Terapi

Vücudunuzun herhangi bir bölgesinde ağrı, sızı veya hareket kabiliyetlerinizde engeller yaşıyor musunuz? Böyle bir durumdan şikayetçi ve çözüm arayışında iseniz bu içeriğimiz size çok şey katacak. Hem nüfusun yoğunluğu hem de sorumluluklar gereği her gün görevlerimizi yetiştirme telaşındayız. Özellikle İzmir benzeri büyük şehirlerin koşuşturmacası içerisinde olan insanlarımız sıklıkla kas, eklem ve duruş bozukları gibi fizik tedavi gerektirecek problemlerle karşılaşmaktadır. Bu sorunlar, yaşam kalitenizi düşürmekle birlikte geçmek bilmeyen fiziksel şikayetleriniz belirli bir zamandan sonra artık psikolojinizi de kötü yönde etkilemeye başlayacaktır. Dolayısıyla bu konu çok önemlidir. FTR uzmanı tarafından değerlendirmeniz yapılmalı ve uygulanacak yöntemler belirlenmelidir. Akabinde sağlığınıza kavuşmanız için İzmir Fizyoterapist arayışı içerisine girebilirsiniz.

İzmir Fizyoterapist, Manuel Terapist Hizmeti

İzmir fizyoterapist ve manuel terapist listesi sayesinde sizin için en uygun fizyoterapisti seçebilirsiniz. Listeye hızlı bir şekilde ulaşmak için; https://ozelfizyoterapist.net/lokasyonlar/izmir-evde-fizik-tedavi sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Fakat bundan önce fizik tedavide sıklıkla uygulanan ve herhangi bir yan etkisi bulunmayan manuel terapiyi detaylıca ele aldık. Böylece aklınızdaki soru işaretlerini giderebilir ve kendinize yol haritası oluşturabilirsiniz.

Manuel Terapi Nedir?

Sosyal medya mecralarında halk arasındaki deyimle ‘kütletme’ videolarına denk geldiniz mi? Bu içeriklerde uzman bir fizyoterapist tarafından hastaya kayropraktik yöntemleri uygulanır. Tedavi gören kişinin belirli bölgelerine sistematik olarak manuel terapinin metotları yapılmaktadır. Hastanın vücudundan gelen kütleme sesleri videoyu izleyeni rahatlatırken, kas ve iskelet sistemi düzelen kişi sağlığına kavuşur.

İsminden de anlaşılacağı üzere sadece el ile uygulanan tedavi metodudur. Herhangi bir elektronik ya da mekanik cihaza gerek duyulmadan gerçekleştirilmektedir. Keza iğne, ilaç gibi destekleyiciler de kullanılmaz. Çok eski tarihlerden beri manuel terapiye başvurulmaktadır. Hastanın durumu göz önünde bulundurularak bireye özgü çözümler üretilmektedir. Vücudun fiziki sistem işlevinin maksimum verimlilikte olması ana hedeftir. Tamamen tıbbın ve bilimin geliştirdiği bir fizik tedavi sürecidir. Dolayısıyla sadece alanında uzman ve tecrübeli fizyoterapist tarafından manuel terapi yöntemi uygulanmalıdır.

Maalesef ki fizik tedavinin eğitimini almamış, sürecin yönetiminden bihaber bazı kişiler de terapi yapabildiğini iddia etmektedir. Üstelik bel, boyun vb. gibi vücudun çok hassas bölgelerindeki rahatsızlıklara bilime uymayan yöntemler uygularlar. Dolayısıyla geri dönüşü çok zor veyahut da hiç olmayan sağlık problemleri ile karşılaşmanız olasıdır. Kesinlikle bu kişilere itibar etmemelisiniz. Aksi durumda hastalığınızdan şikayetçiyken daha da kötü sonuçlara maruz kalabilirsiniz.

Manuel Terapi Hangi Rahatsızlıklara İyi Gelir?

Çoğu zaman günlük işlerinizi bile yapmanıza engel olan, hareket kabiliyetinizi kısıtlayan fıtıklar nasıl tedavi edilir? Bu satırları okurken boynunuzda, belinizde, omzunuzda zorlanmalar veya ağrılar oluşuyor mu? Eğer cevabınız evet ise lütfen en kıymetli hazinenizin sağlığınız olduğunu unutmayın. Ve daha fazla zaman kaybetmeden hemen bir uzman manuel terapiste başvurun.

Birçok rahatsızlığı temelinden kavrayarak tekrar aynı sorunlarla karşılaşmamanız için manuel terapi uygulamalarına başlayabilirsiniz. Aynı zamanda birçok insan fıtıkları olmasına rağmen ameliyat olacağı korkusu ile tedaviye dahi gitmemektedir. Merak etmeyin. Bahsettiğimiz uygulamalar sadece fiziksel yöntemlerle sizi sağlığınıza kavuşturacak bilimsel çalışmalardır.

Bu metotlarla çözüm getirebileceğiniz bazı sorunları sizler için derledik. Tüm incelikleri ve ayrıntıları ile birlikte bunları inceleyebilirsiniz. Bahsettiğimiz rahatsızlıklar sizde de varsa veya nüksediyorsa ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz…

Boyun Fıtığı İçin Manuel Terapi

Boyun fıtığı için tanımlamaya girmeden önce ‘fıtığın’ ne olduğunu kavramak gerek. Fıtık, organların doğal işlevselliklerini yitirerek dışarıya doğru çıkması olarak tanımlanır. Tanısı konan hastaların en çok gösterdiği belirtiler hareket kabiliyetlerinde kayıp, ağrı ve şişliktir.

Boyun bölgesi, vücudun hassas bölgelerinden biridir. Boyun yapısında sinirler, diskler ve özel sıvı maddeler bulunmaktadır. Çevresel etmenler veyahut da kronik sebeplerden dolayı kişide boyun fıtığı görülebilmektedir. Boyun, anatomik olarak omurlarınızla bir köprü görevi gördüğünden burada oluşacak fıtığın sebebi yalnızca tek bir bölge ile alakalı olmayabilir. Örneğin, belinizde yaşayacağınız bir travma ya da kalçanız üzerinde oluşan sinirsel bir rahatsızlık da boyun fıtığının tetikleyici etmenlerindendir.

Peki, boyun fıtığı neden olur? Bu soruya birçok cevap verilebilir. Yaşadığınız bir kaza, zorlamalar, travmalar veya kronik olarak ailenizden birisinde bulunan fıtık, sizde de görülebilir. Keza özellikle masa başı işlerde çalışan kişilerde hareketsizliğe bağıl fıtık oluşabilmektedir. Bununla birlikte yaşlılık sebebiyle boyundaki disk tabakası aşınır ve sıvı kaybeder. Dolayısıyla yine boyun fıtığı nüksedebilmektedir.

Tedaviye başlanmadan önce muhakkak bir FTR uzmanı tarafından muayene yapılmalıdır. Sorunun tam kaynağının tespit edilmesi için bazı testler uygulanır. Röntgen çekimi, bu testlerden birine örnektir. Akabinde alanında uzman fizyoterapist, manuel terapiye başlar.

Boyun Düzleşmesi İçin Manuel Terapi

İnsan omurgası, ‘S’ şeklindedir. Bunun sebebini hiç merak ettiniz mi? Açıklayalım. Omurganın hafif eğri bir şekilde olması, dışarıdan gelebilecek çarpma gibi zarar verici etmenleri minimize eder. Aynı zamanda insana esneklik özelliğini vererek vücudun yapısını korur.  Böylece hareket kabiliyetlerimizi en yüksek seviyede gerçekleştirebiliriz.

Omurganın oluşmasını sağlayan 33 adet omur bulunmaktadır. Bunların 7 tanesi boyun bölgesindedir. Burada bulunan omurlar ise ‘C’ şeklindedir. Öyle ki, boyunda bulunan omurların düzleşmesi ve hatta ileri seviye hastalarda görülen tersine doğru çıkıntı oluşturması boyun düzleşmesi rahatsızlığına yol açar. Bu sorunla karşılaşan kişilerin fiziksel duruşlarında gözle görülür değişikler olabilir.

Bu problemin nedenleri nedir? Günümüzde neredeyse herkes, her an cep telefonları ile ilgilenmektedir. Zamanın nasıl geçtiği fark edilmeyen bu süre zarfında sağlığınızdan çok şey kaybediyor olabilirsiniz. Uzun süre hareketsiz kalmak ve yine uzun süre yanlış konumlarda oturmak boyun düzleşmesine sebep olabilmektedir. Aynı zamanda uyku düzeni ve yatış pozisyonunuza da dikkat etmelisiniz. Bu nedenlerin haricinde bazı anatomik problemlerinizin bulunması da olasıdır.

Tedavi sürecinde analiz ve değerlendirmeler yapıldıktan sonra fizyoterapist tarafından manuel terapiye geçilmektedir.

Bel Fıtığı ve Bel Kayması İçin Manuel Terapi

Bel omurgası, 5 adet omurdan oluşmaktadır. Aşırı kilo, ağır kaldırma, duruş bozuklukları ve sinir sistemini etkileyen nörolojik sebeplerden dolayı bel fıtığı oluşabilmektedir. Keza bu nedenlerden ötürü diskler zarar görebilir ve hatta diskler yırtılabilir. Bununla birlikte ilerleyen yaşa bağlı olarak bel omurları içerisindeki sıvılar azalarak bel fıtığı sorunu görülebilmektedir. En sık görülen belirtileri ise bel ve özellikle bacaklarda ağrı hissidir. Hastalar, idrarlarını kontrol etmekte güçlük çekerler.

Bel kayması da diğer fıtıklara benzer sebeplerden dolayı kişilerde görülebilmektedir. Özellikle çok uzun süreler ayakta kalmak ve duruş bozukları başlıca etmenlerdir. Bel de bulunan L4 omurunun, L5 e doğru kayması sonucu oluşur. Bu hastalar yürümekte güçlük yaşarlar. Aynı zamanda en sık görülen şikayetlerden bir diğeri de hasta, öne doğru eğilirken ağrı hissi çoğalır ve arkaya doğru gerilirken ağrı azalır. Bel ve kalça bölgesinde sorunlar yaşanır.

Bel fıtığı ve bel kayması rahatsızlıklardan şüpheleniyorsanız hemen bir uzmana başvurmalısınız. İlaçlar ve ek vitaminler belirli bir zaman için ağrılarınızı azaltabilir veya maskeleyebilir. Ancak kesin sonuç ve tedavi için muhakkak İzmir Fizyoterapist uzmanına görünmelisiniz. Nasıl bir yol haritası oluşturulması gerektiği, yapılan testler sonucunda belirlenmektedir. Bu hastalıklar yalnızca fiziksel olmadığından röntgene ek olarak EMG gibi nörolojik ve sinirsel testler de uygulanır. Çoğu durumda ameliyata gerek duyulmadan uzman fizyoterapist tarafından manuel terapi teknikleri ile sağlığınıza kavuşmanız sağlanır.

Kanal Daralması İçin Manuel Terapi

İlerleyen yaş ile birlikte omurlarda bulunan diskler sıvı kaybetmeye başlar. Sıvı kaybeden disklerden ve diğer anatomik sebeplerden omurilik daralır. Kanal daralması vücudun iki bölgesinde görülebilmektedir. Bel ve boyun.

Hastalarda görülen belirtiler genellikle benzerdir. Bunlar bel ve boyun ağrısı, el ve ayaklarda uyuşukluk, his kaybı, yürümede güçlük çekmek.Tedavi sürecine başlarken, FTR uzmanı tarafından röntgen, MR ve tomografi gibi radyolojik testler hastaya uygulanır. Cerrahi müdahaleye gerek kalmadan uzman fizyoterapist tarafından tedavi sürecine girilmektedir.

Manuel Terapi Nasıl Yapılır?

Tedaviye başlamadan önce içeriğimizin başında da belirttiğimiz gibi yalnızca alanında uzman kişilere başvurulmalıdır. Manuel terapi, fizyoterapist tarafından çeşitli tekniklerle gerçekleştirilmektedir. Bunun en önemli ve hastaları ürkütmeyen yanı ise yalnızca el ile tedavi uygulanır. Keza kişinin durumuna özgü belirlenen metotlar ile sağlık sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz. Manuel terapide en çok kullanılan 3 tekniği sizler için derledik.

1- Yumuşak Doku Mobilizasyonu

Eklemler ve kasları baz alır. Fıtığın ve diğer fizik tedavi gerektirecek rahatsızlıkların temelinde, diskler ve buna bağlı sıvı kayıplarının olduğunu belirtmiştik. Bu manuel terapi tekniğindeki ana hedef, eklem aksiyonlarının iyileşmesini sağlamak ve düzenlemektir. Uygulanan terapi yöntemi ile rahatsızlık gösteren ve ilgili olan tüm bölgelerdeki doku sıvıları harekete geçirilmektedir. Buna bağlı olarak kasların gerginliği azaltılır ve fıtık gibi sorunların tedavi sürecine etki eder.

2- Eklem Mobilizasyonu

Bahsettiğimiz tekniklerin içerisinde geçen mobilizasyonunun tanımının ne olduğunu merak ettiniz mi? Kemiklerin birbirine bağlı olduğu eklemler bildiğiniz üzere esnek yapıya sahiptir. Mobilizasyon yöntemlerinde de bu esneklik kullanılarak rahatsızlığın çözümü için eklemin kaydırılması amaçlanmaktadır.

Fıtığa sebebiyet veren sıkışmış veya tutulan eklemler, bu teknik ile düzeltilmektedir. Ağrıdan ve fıtıktan şikayetçi olan hastalar geçici çözüm olarak ağrılı bölgeye masaj veya buz uygulaması yapsalar da sonuç olarak geçici yöntemlerdir. Dolayısıyla en doğru ve kesin çözüm, uzman bir fizyoterapist tarafından tedavi görmektir.

3- Ger ve Say

Genellikle duruş bozuklukları ve nörolojik sinirsel rahatsızlıklarından şikayetçi olan hastalara uygulanır. Bu teknik adından da anlaşılacağı üzere germek ve saymak üzerine kuruludur. Kişinin reflekslerini düzeltmeye odaklanır. Alanında deneyimli ve uzman bir fizyoterapist, hastanın ağrı hissetmediği ideal konumu bulur. Akabinde ilgili bölgede bulunan refleksler gerdirilmektedir. Kişinin durumuna göre değişmekle birlikte ortalama 90 saniye boyunca gerdirme işlemi devam eder. Bu sürenin sonunda hasta yavaşça eski konumuna getirilmektedir. Böylece vücuttaki refleksler normal haline döner. Bu teknik size tanıdık geldi mi? Özellikle futbol maçlarında, futbolcular refleks atmaları yaşamaktadır. Sağlık personelleri ise ayak ve bacaklarına ger ve say tekniğini uygularlar.

İzmir Fizyoterapist ve Manuel Terapist Detaylı Listesi

Fıtık, duruş bozuklukları ve diğer fizik tedavi gerektiren problemleri detaylı bir şekilde ele aldık. Eğer siz de bu gibi durumlardan şikayetçi iseniz veyahut da şüpheleniyorsanız hemen randevu almanızı tavsiye ediyoruz.

https://ozelfizyoterapist.net sitesinden İzmir Fizyoterapist listesine ulaşabileceğiniz gibi, ilçe ilçe de arama yapabilirsiniz. Örneğin Buca, Gaziemir, Alsancak, Karşıyaka, Karabağlar, Bornova gibi merkez ilçelerde hizmet verildiği gibi Urla, Seferihisar ve hatta Çeşme gibi merkez dışı ilçelere de hizmet verilmektedir. Yaptığınız aramalarda karşına çıkan profilleri detaylı olarak inceleyebilir fizik tedavi ücretleri hakkında da bilgi alabilirsiniz.

İzmir fizyoterapist ve manuel terapistleri sizlere ağrısız, fıtıksız ve hareket kabiliyetinizin maksimum da olduğu bir yaşam için mutlaka yardımcı olacaktır. Hareketli kalın, sağlıkla kalın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.