Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp Krizinin Nedenleri Nedir?

Kalp krizinin meydana gelmesinde iki önemli faktör vardır: birincisi, genetik yatkınlık, yani ailede kalp krizi yaşayan, kalp rahatsızlığı olan kişiler varsa size yansıması muhtemeldir. İkincisi ise tüketilen gıdalar ve yaşam tarzıdır.

Aşırı yağlı, işlenmiş gıdalar, hamur işleri, glikoz oranı yüksek besinler, yapay şekerler kişinin aşırı kilo alımına neden olmaktadır. Kilolu bireylerde damar tıkanıklığı görülür, damar tıkanıklığı da kalp krizinin oluşmasına ortam hazırlar.

Yapılan çalışmalara göre kalp krizi yaşayan hastaların 3’te 1’i göğüs ağrısı şikayeti yaşamaktadır. Bunlar ise genellikle hasta, yaşlı ve kadın olmaktadır.

Kısaca sıralayacak olursak kalp krizinin nedenleri şu şekildedir:

  • Düzensiz ve stresli yaşam
  • Beslenme tarzı
  • Spor yapmama ya da bir anda aşırı spor yapma
  • Sigara, kafein ve enerji içecekleri gibi diğer uyarıcı maddeler
  • Kalp krizini riskini tetikleyen bazı hastalıklar; Diyabet, yüksek tansiyon, kolesterol ve damar hastalıkları.

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Kalp krizi filmlerde ve dizilerde yansıtılanın aksine;  bir anda, şiddetli, yıkıcı bir ağrı ile başlamamaktadır. Kalp krizinin pek çok çeşidi ve türü olabilir. Her belirti de kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Yapılan çalışmalara göre kalp krizi yaşayan hastaların 3’te 1’i göğüs ağrısı şikayeti yaşamaktadır. Bunlar ise genellikle hasta, yaşlı ve kadın olmaktadır.

Belirtiler kişiden kişiye değişmekle birlikte kişinin hastalık öyküsü, genetik yapısı da etkili olmaktadır. Belirtiler hafif, orta ve hızlı olarak 4 kategoride değerlendirilmektedir.

  1. İlk olarak en yaygın görülen belirti göğüs ağrısıdır. Kalp bölgesinde sıkışma olarak kendini göstermektedir. Arterler tıkalıysa veya kalp krizi esnasında iseniz sıkışmanın şiddeti ve acı hissi artabilir. Böyle bir durumda hemen ambulansı çağırmalı ve çok fazla hareket etmemelisiniz.
  2. Bunun yanı sıra mide bulantısı, kusma, halsizlik, nefes darlığı, bayılma, çarpıntı, soğuk soğuk ter dökme de kalp krizinin belirtileri arasında yer akmaktadır.
  3. Düzensiz ve hızlı kalp atışları, uyurken horlama yaşanması, bacaklarda ve ayaklarda görülen aşırı şişkinlik kalp krizi ile ilgili sinyaller verebilir.
  4. Sol kol ağrısı ve uyuşması kalp krizi habercisi olabilir.

Kalp Krizi Esnasında Neler Yapılmalıdır

Kalp krizi esnasında alınacak önlemler hayat kurtarmaktadır. Öncelikle ağrı başladığı anda ambulans ya da yakınlarınızı aramalısınız. Bir bardak su ile aspirin için. Bulunduğunuz alanın kapısını kapatmamalı, oksijensiz kalmamalısınız. Öksürük kan akışını sağladığından dolayı öksürmeye çalışın, ancak kendinizi gereğinden fazla zorlamayın. Ambulansın ve/veya yakınınızı beklerken mutlaka uzanın. Soğuk su veya sıcak suyun altına girmeyin, özellikle bilinenin aksine soğuk su bu tip durumlarda tehlikelidir.

Yanınızdaki kişi kalp krizi geçiriyorsa:

Sağlık deneyiminiz yoksa müdahaleden kaçının. Bilmediğiniz kalp ilaçlarını vermeyin. Hemen ambulans çağırın bu sırada da hastayı yatırın ve ayaklarını kalp seviyesinden yukarı kaldırarak kan akışının güçlenmesini sağlayın.

Üzerindeki dar, sıkı kıyafetleri gevşetin (1.)

Kalp krizinden önlemenin korunmanın yolları

Kalp krizinden korunmak isteyenler haftada 3 gün minimum 30-40 dakika civarında tempolu yürüyüş, bisiklet ve yüzme gibi hafif aktiviteler yapmalıdır. Yüzmenin faydaları nın en başında kalp krizi riskini epey azaltığı bilinmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.