Kansızlık (Anemi) Belirtileri Nelerdir? Kansızlığa Ne iyi Gelir

Kansızlık (Anemi) Belirtileri Nelerdir? Kansızlığa Ne iyi Gelir

Kansızlık (Anemi) Belirtileri Nelerdir ?

Kansızlık, genellikle kadınlarda görülen halsizlik, yorgunluk, unutkanlık ve vücut dengesizliği gibi problemlere yol açan, kandaki bileşenlerin az olmasından kaynaklanan bir hastalıktır. Kansızlığın en önemli nedeni dengesiz beslenmeden kaynaklanan vücuttaki demir eksikliğidir. Demir, kandaki oksijeni taşıyan alyuvarların içinde oksijenin bağlandığı hemoglobinin temel kaynağıdır. Hemoglobin, kan hücrelerine kırmızı rengini veren protein ve demir kompleksidir. Akciğerden hava yoluyla alınan oksijen, hemoglobin içindeki demire bağlanarak dokulara taşınır. Demirin eksik olduğu durumlarda solunum bozulur ve kansızlık gelişir. Yetişkin bir insanın vücudunda toplamda 5-6 gram kadar demir bulunur. Vücudun devamlı ihtiyacının karşılanması için günlük 3-4 mg demir gerekir. Bu miktarın karşılanması için kırmızı et, sakatat, balık, süt ve süt ürünleri, bakliyat, kuruyemiş, ıspanak ve karnabahar gibi yüksek demir içeren gıdalar tüketilmelidir. Demir eksikliğinin dışında kansızlığa neden olan bir diğer faktör ise B12 vitamin eksikliğidir. Bu vitaminden kaynaklanan kansızlık, doktor kontrolü altında alınan B12 vitamin ilaçlarıyla kısa sürede ortadan kalkar.

Kansızlığın farklı nedenleri ve bu nedenlere bağlı çeşitli belirtileri olabilir. Bu belirtiler;

-Gün içinde halsizlik, yorgunluk ve enerji eksikliği

-Cilt solması ve sararması

-Direnç düşüklüğü ve normalden fazla üşüme

-Dilde kızarıklık ve tahriş

-Nefes darlığı ve çarpıntı

-Konsantrasyon bozukluğu ve asabiyet

-Bağışıklık sisteminde zayıflama ve çabuk hastalanma (1.)

Kansızlık nasıl anlaşılır: basit bir kan testiyle ölçülebilir. Bu sayede vücudunuzda hemoglobin ve kırmızı kan hücre sayısının az ya da çok olduğunu öğrenebilirsiniz. Bunun dışında gebelik ve adet dönemindeki kadınlarda da demir eksikliğine bağlı kansızlık görülebilir. Dengesiz beslenme, ağır geçen adet dönemi ya da vitamin eksikliği gibi nedenlere bağlı olarak görülen kansızlık çok ciddi hastalıklara yol açmaz. Ancak halsizlik ve yorgunluk meydana geldiği için günlük aktivitelerinizde zorlanabilirsiniz. Bununla birlikte uzun dönem görülen kansızlıkta kandaki oksijen miktarı azaldığı için kalbimiz normalden daha fazla çalışır ve bu durum belli bir süre sonra kalp yetmezliğine yol açar.

Kansızlığa Ne İyi Gelir ?

Anemi rahatsızlığı yani (kansızlık) dengeli, düzenli ve demir yönünden zengin gıdalarla beslenme oldukça önemlidir.

– Haftada en az 2 gün yaklaşık 100 gram kadar kırmızı et ya da balık tüketin.

-Kahvaltılarda yumurta, süt ve süt ürünleri tüketmeye özen gösterin.

-Haftada en az 2 gün bakliyat( kuru fasulye, nohut, mercimek) tüketin.

-C Vitamini demir emilimini hızlandırdığı için yemeklerin yanında bol limonlu salatalar tüketin.

-Tam buğdaylı ve tahıllı ekmekler tüketin.

-Günlük çay, kahve tüketimini azaltın.

Bunun dışında beslenmeniz kansızlığı önlemede yeterli gelmiyorsa mutlaka bir hematoloji doktoruna muayene olmalı ve uygun gördüğü takviye ilaçları kullanmalısınız. Ayrıca demir fazlalığı da karaciğer ve kalp hastalığı gibi ciddi problemlere neden olabileceği için dengeli beslenme vücut sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Kansızlığa İyi Gelen Besinler (Yiyecekler) Öneriler | Dr. Ender Saraç

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.