Kemik Erimesi Tedavisi ve Belirtileri

Kemik Erimesi Tedavisi ve Belirtileri

Kemik Erimesi belirtileri

1- Sırt ağrısı (Omurga kemiklerinde kemik erimesinin ilerlemesi nedeniyle oluşur.)

2- Bel ağrısı ve
3- Boyun ağrısı
4- Boy kısalması ile
5- Öne eğik ve kambur vücut şekli
6- El bileği ile kalça ve omurga gibi kemiklerde kırıklar. Çok ileri seviyede kemik erimesi varlığında umulmadık basit travmalarla bile kırıkların meydana geldiği görülür Kemik Erimesi Ağrıları
7- Çok ilerlemiş osteoporoz (kemik erimesi) hastalarında kemik ağrıları ve kemiklerde hassasiyet meydana gelebilir.
8- Omurga ile diğer kemiklerdeki kırıklara bağlı kişinin vücuttunda şekil bozuklukları meydana gelebilir.
9- Ağrı ve kırıklardan dolayı hasta zaman geçtikçe hareketsizleşir.

Prof. Dr. Zeynep Ülkü Akarırmak Önerileri : “En sık görülen metabolik kemik hastalığı olan Osteoporoz yani (kemik erimesi), özellikle kadınların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Günümüzde 50 yaşın üzerinde her 3 kadından birinde ve 50 yaşın üzerinde her 5 erkekten birinde teşhis edilen hastalığın görülme sıklığında önemli bir artış meydana geliyor. Sessizce zamanla ilerleyen ve belirti vermeyen hastalık, en sık şekilde omur uyluk kemiği ve bilek kemiği kırıkları ile ortaya çıkıyor. 50 yaşın üzerinde her 3 kadından birinde ve her 5 erkekten 1 indee osteoporoza bağlı bir kırık gelişmektedir. En sık omur, kalça ve el bileği kırıkları beraber ortaya çıkan hastalığın erken teşhisi ve ileri evre kırıkların önüne geçilmesi için özellikle 50 yaş üstü tüm kadınların osteoporoz taramasından geçmesi gerektiğinin önemle altını çizmek isterim.”

kemik-erimesine-bitkisel-tedavi

kemik erimesi bitkisel tedavi

 

Risk faktörlerini bilip önceden önlem alın

“Vücudumuzda Kaybolan kemiğin yeniden yerine konulması oldukça zor ve uzun bir zaman alan durumdur. Bu nedenle Osteoporos kemik erimesine yol açan risk faktörlerini iyi bilmek ve bunlara karşı gerekli önlemler almak ve hastalıktan korunmak ve erken tanı için çok önemlidir.

Kemik erimesine hangi bölüm bakar : Fizik Tedavi Uzmanına Gidilmelidir.

Kemik erimesini önlemenin yolları

1- Alkol ve sigara kullanımına kesinlikle son verilmeli.
2- Süt ve süt ürünlerinin, yeşil yapraklı sebzeler ile fındık, badem, kuru incir yenilmeli.
3- D vitaminiyle birlikte kalsiyum almalısınız ve 4. Protein kemikler için büyük önem taşıyor, bu nedenle yeterli miktarda tüketmeniz almanız çok önemli.
4- Aşırı tuz ve şeker kullanmayın tüketmeyin.
5- Günde 3 bardaktan fazla kahve ile çay tüketmeyin.
6- Vücut ölçülerinize uygun İdeal kiloda kalın.
7- Bol bol sebze ve meyve yiyin.
8- Aşırı kafein tüketiminden uzak durun.
9- Düzenli fiziksel aktivite yapın ve Fiziksel aktivite gençlikte kemik kütlesini arttırır, yaşlılıkta ise kemik kaybını önler. Haftada 4 kez 30-60 dakika fiziksel aktivitede bulunmak kemik kırık riskini yüzde 70 oranında azaltır. Dans etmek ve tenis, hızlı tempoda yürüyüş ve yüzme gibi ağırlık aktarma ve direnç egzersizleri yapılmalıdır.

Kemik erimesi bitkisel tedavi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.