Ketojenik Diyet Nedir? Ketojenik Beslenme | Diyet Listesi

Ketojenik Diyet Nedir? Ketojenik Beslenme | Diyet Listesi

Ketojenik Diyet Nedir?

Ketojenik diyet de karbonhidrat miktarı düşüktür. Yağlardan ve protein bakımından zengin bir diyet programıdır. Günlük yaşantımızda uyguladığımız diğer diyet programlarında karbonhidrat içeriği daha yoğundur. Normal diyetlerden en büyük farkı budur.

Ketojenik diyet ülkemizde ve dünyada daha çok kanser hastalarında kullanılmasının en büyük nedeni karbonhidratı sınırlamasıdır. Günlük karbonhidrat maksimum 50 gram olmalıdır. Vücudumuzda bunun dışındaki enerji ihtiyacı daha çok faydalı yağlı ve proteinli besinler’den karşılanır.

Ketojenik diyet ve beslenme programı kanser hastaları dışında ülkemizde çok görülen bir rahatsızlık olan epilepsi hastalarında da bu diyet programı kullanılır. Özellikle epilepsi atakları yoğun bir şekilde olan çocuklarda bu diyet türü ilk olarak uygulanmaya başlanır ve tedavi niteliğinde değerlendirilir tıp literatüründe.

Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır?

Ketojenik diyette ana amaç günlük karbonhidrat miktarını maksimum 50 gram da tutarak fazla miktarda faydalı yağ ve protein ile düzenli beslenmektir.

Ketojenik diyette en başta omega 3 yağları şiddetle önerilir. Ayrıca omega 3 kanser hücrelerinin vücutta gelişimini engeller. Diğer bir yağ olan Omega 6 yağından ise uzak durmak gerekir. Omega 6 yağı vücutta iltihap oranını fazlaca yükselttiğinden ketojenik diyet uygulanırken bu tür zararlı yağlardan uzak durmak gerekir.

Değerli vitamin kaynakları içeren kenevir tohumu yağı ile keten tohumu yağı gibi zengin omega 3 kaynakları nı tüketilebilirsiniz. Dademin bahsettiğimiz zararlı yağlardan olan omega 6 ise ay çiçek yağında olduğundan bu çok kullanılan yağı tüketmemek gerekir. Ayrıca zeytin yağı ve hindistan cevizi yağı da zengin vitaminler içerdiği için tüketilebilir.

Ketojenik Beslenme

Ketojenik diyet ve beslenme programıda ağırlıklı olarak zengin yağ ve protein değeri taşıyan besinler tüketilmelidir. Omega 3 bakımından zengin ringa ile ton balığı, somon balığı tercih edilebilir. Ayrıca protein kaynağı olarak da diğer besinler kırmızı et ile beyaz et daha çok tavsiyemiz beyaz et tercih edilmelidir.

Unutmayın ketojenik diyette karbonhidrat ciddi bir şekilde sınırlı tutulacağı için kompleks karbonhidratlar belirli aralıklarla alınmalıdır. Rafine karbonhidrat kaynaklarından ise uzak durmak gerekir. Özelikle makarna, un, pirinç ve tuz, şeker gibi besinleri kesinlikle tüketmemek gerekir.

Ketojenik diyet programının tam anlamıyla faydalı olması için öncelikle tatlılardan ve çikolatalardan mutlaka uzak durmak gerekir. Ve diyete süt harici diğer süt ürünleri de eklenebilir örneğin tam yağlı peynir ile yoğurt sık bir şekilde tüketilebilir. Önemli bir içecek olan süt ise şeker içerdiğinden ketojenik beslenme de tercih edilmemesinin nedenidir.

ketojenik örnek diyet menüsü

Örnek Menü: Ketojenik Diyet Listesi

Öncelikle Ketojenik diyetin %65 yağ + %30 protein +%5 yağ = denkleminden yola çıkıyoruz değerli okurlarımız.

Örneğin 73 kiloyum o da yaklaşık olarak 164 lbs ediyor. (1 kg =2.25 lbs )
Günlük olarak almam gereken kalori miktarı 164.15 = 2460
Benim hedeflediğim günlük kalori miktarı = 2460 – 560 = 1900 kalori kadar
Günlük olarak almam gereken protein miktarı ise = 142.5 gram (150 grama tamamlayacağım)
Günlük almam gereken zengin yağ miktarı = 138 gram
Günlük almam gereken carb ise = 30 gram dır
Günde normal olarak 4 öğün yemek tüketeceğim (1.)

Sabah kahvalt vakti
2 tane tam yumurta ve 1 tane yumurta beyazı
60 gram kadar lor peyniri
2 dal marul yaprağı
istediğim kadar limonlu yeşil çay
20 gram kadar zeytin yağı
1 tane multivitamin içeren tablet
Öğle Yemeği vakti
100 gram tavuk göğsü ile başlıyoruz
60 gram lor peyniri
salata tabağı (Domates, marul yaprağı ve salata)
20 gram zeytin yağı
1 yemek tabağı sebze yemeği
Arada
6 tane ceviz tüketiyoruz
İkindi Zamanı
100 gram balık
salata tabağı
Akşam yemeği
100 gram kadar tavuk göğsü
1 yemek tabağı sebze yemeği

Faydaları Nelerdir?

Günlük vücudumuzun ihtiyaç duyduğu enerji ihtiyacımızı karşılar. Ayrıca bu enerji beynimizin ve organlarımızın düzgün olarak çalışması için gereklidir. Beyin enerjisini yağ ve glikozlar dan ortaya çıkan keton bu iki kaynaktan alır. Beynimiz enerji üretmek için ilk aşamada kullandığı yakıt glikozdur.  Yağlı ketojenik bir diyetle oluşan keton cisimlerinin nöron olarak adlandırdığımız beyin hücrelerinde çeşitli mekanizmalarla beynin nöbet aktivitesini engellediği gözlemlenmiştir.

Zararları Maddeler Halinde

  • Vücutta kalsiyum atımı hızlanarak kemik yoğunluğu azalıp ardından osteoporosize neden olabilir.
  • Vücutta su ile elektrolit dengesinde bozulmalara sebep olabilir.
  • Gözlemlerde hücre yıkımının artması ve böbreklerden ürik asit dışa atımının azalması sonucunda hiperürisemi ve gut hastalığı na benzer belirtiler ortaya çıkmasına da neden olabilir.
  • Yüksek miktar yağ içeriği olan ketojenik beslenme programları doymuş yağ ile kolesterol bakımından zengin oldukları için vücutta kalp ve damar hastalıkları riskini artırdığı gözlemlenmiştir.
  • Vücutta sıvı alımının sınırlandırılması ile idrar PH’sının azalmasıyla birlikte böbreklerde ürik asit taşlarının oluşmasına önemli derecede sebebiyet verebilir.
  • Kabızlık sorunu ketojenik diyet programlarında çok fazla görülen yan etkilerden başında gelir. Bunun sebebi ise diyet posasından epey fakir olmasıdır.

Ketojenik Diyeti (Beslenmeyi) Kim Bulmuştur Tarihçesi?

Dünyada ketojenik diyet ilk olarak Fransız asıllı doktorlar Guelpa ve Marie’nin kullanımı ile (1911) yılın da medikal literatüre girmiştir. Bu ünlü diyet programı ilk olarak 1921 yılında kullanılmıştır. Amerika’da ketojenik diyet 1930 lu yıllara kadar yaygın bir şekilde insanlar tarafından kullanılmıştır.

Doktor Canan Yıldırımın sizler için hazırladığı ”Ketojenik Beslenme ve Diyet listesi PDF hali için tıklayın.

Ketojenik Beslenme ile Epilepsi Hastalığı Tedavisi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Diyet Listesi dedi ki:

    KETOJONİK DİYET ve beslenmenin çok sağlıklı bir beslenme olduğunu duymuştum deneyeceğim.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.