Mehmet Akif Ersoyun Kimdir? Hayatı

Mehmet Akif Ersoyun Kimdir? Hayatı

Mehmet Akif Ersoy

Mehmet Akif Ersoy (20 Aralık 1873- 27 Aralık 1936), Türk şair,veteriner hekim,öğretmen,vaiz,hafız,Kur’an mütercimi,siyasetçi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ulusal marşı olan İstiklal Marşı’nın yazarıdır.Bunun haricinde Çanakkale Destanı,Bülbül ve yedi şiir kitabındaki şiirleri bir araya getiren Safahat en önemli eserlerindendir.Vatan şairi ve Milli şair ünvanları ile anılır. 2. Meşrutiyet Döneminden itibaren Sırat-ı Müstakim dergisinin başyazarlığını yapmıştır ve Kurtuluş Savaşı döneminde milletvekili olarak 1.TBMM’de yer almıştır.

Mehmet Akif, 1873 yılının Aralık ayında İstanbul’un Fatih ilçesinin Sarıgüzel Mahallesinde dünyaya gelmiştir.Annesi Buhara’dan Anadolu’ya göç etmiş bir ailenin kızı olan Emine Şerif Hanım, babası ise Kosova’nın İpek kenti doğumlu,Fatih Camii Medrese hocalarından İpekli Mehmet Tahir Efendi’dir.Babası Mehmet Tahir Efendi ona doğum tarihini belirten ‘Ragif’ adını verdi.Ancak babasının vefatının ardından bu isim pek yaygın olmadığı için arkadaşları ve annesi ona ‘Âkif’ ismiyle seslendi ve zamanla bu ismi benimsedi.Kendisinden küçük Nuriye adında bir de kız kardeşi vardır.

İlköğrenimine Fatih’te bulunan Emir Buhari Mahalle Mektebi’nde başladı.Daha sonra ortaöğrenimine Fatih Merkez Rüştiyesi’nde devam etti.Bir yandan da Arapça ve Farsça dersler almaya başladı.Rüştiyeyi bitirdikten sonra babasının desteğiyle 1885 yılında Mülkiye İdadisi’ne kaydoldu.Ancak babasının vefatı ve Fatih yangınında evlerinin yanması sonucu maddi sıkıntıya düşen ailesi için okulu bırakmak zorunda kaldı.Daha sonra Ziraat ve Baytar Mektebi’ne başladı.Bölümünü 1893 yılında birincilikle bitirdi.Mezuniyetinden sonra Fransızcasını geliştiren Akif,6 ay içinde Kur’an’ı ezberleyerek hafız oldu ve Hazine-i Fünun dergisinde 1893’de birere gazeli,1895’te ise Mektep Mecmuası’nda ‘Kur’an’a Hitab’ adlı şiiri yayınladı ve memurluk hayatına başladı.Okulu bitirdikten hemen sonra Ziraat Bakanlığında memur olan Akif,memuriyet hayatını 1893-1913 yılları arasında sürdürdü.Daha sonra Tophane-i Amire veznedarı Mehmet Emin Beyin kızı İsmet Hanımla 1898 yılında evlendi.Bu evlilikten Cemile,Feride,Suadi,Tahir ve Emin adında 5 çocuğu oldu.

Mehmet Akif,edebiyata olan ilgisini şiir yazarak ve edebiyat öğretmenliği  yaparak devam ettirdi.Servet-i Fünun Dergisi’nde yazıları ve şiirleri yayınlandı.Daha sonra Çiftçilik Makinistlik Mektebi’nde Türkçe dersleri vermek üzere öğretmen olarak atandı. 2.Meşrutiyetin ilanından sonra arkadaşı Eşref Edip ve Ebül’ula Mardin’in çıkardığı ve ilk sayısı 27 Ağustos 1908’de  yayınlanan Sırat-ı Müstakim Dergisinin başyazarı oldu.Derginin ilk sayısında Fatih Camii şiiri yayımlandı.

Balkan Savaşından sonra önce Umur-i Baytariye görevinden,sonra yayınlarının hükümetle uygun düşmemesi sebebiyle aldığı ikaz üzerine Darülfünun Müderrisliği görevinden ayrıldı.Daha sonra Çanakkale Savaşı ile ilgili haberleri takip eden Mehmet Akif,savaşın zaferle sonuçlandığı haberini aldığında Çanakkale Destanı’nı kaleme aldı.

23 Nisan 1920’de TBMM’nin açılmasından sonra Mustafa Kemal’in Konya vali vekiline telgraf göndererek Mehmet Akif’in Burdur milletvekili seçilmesini sağladı.Aynı dönemde Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey’in ricası üzerine, arkadaşı Hasan Basri Bey kendisini ulusal marş yarışmasına katılmaya ikna etti.500 liralık ödül sebebiyle başta katılmayı reddettiği bu yarışmaya, o güne kadar gönderilen hiçbir şiir yeterli bulunmamış ve en güzel şiiri Mehmet Akif’in yazacağı kanısı tüm mecliste hakimdi.Şairin orduya ithaf ettiği İstiklal Marşı, 17 Şubat günü Sırat-ı Müstakim ve Hakimiyet-i Milliye dergilerinde yayımlandı.Hamdullah Suphi Bey tarafından mecliste okunduktan sonra 12 Mart 1921 Cumartesi günü 17:45’te ulusal marş olarak kabul edildi.Mehmet Akif ödül olarak verilen 500 lirayı kadın ve çocuklara iş öğreten ve cepheye elbise diken Dar’ül Mesai vakfına bağışladı. İstiklal madalyası ile ödüllendirilen Mehmet Akif,1922 yılında sağlık gerekçesi nedeniyle milletvekilliğinden istifa etti.Daha sonra en ünlü eseri Safahat 1924 yılında Türkiye’de basıldı.Yazları İstanbul’da kışları Mısır’da geçiren Akif,1926 kışından sonra Mısır’dan dönmedi ve Hilvan’a yerleşti.Siroz hastalığına yakalanınca 17 Haziran 1936’da tedavi için tekrar İstanbul’a döndü.27 Aralık 1936 yılında İstanbul’da, Beyoğlu’ndaki Mısır Apartmanında hayatını kaybetti ve Edirnekapı Mezarlığı’na gömüldü.

Mehmet Akif Ersoyun Eserleri Nelerdir?

-SAFAHAT(1911)

-SÜLEYMANİYE KÜRSÜSÜNDE(1912)

-HAKKIN SESLERİ(1913)

-FATİH KÜRSÜSÜNDE(1914)

-HATIRALAR(1917)

-ASIM(1924)

-GÖLGELER(1933)

Şairin Safahat adı altında toplanan şiirleri 8 kitaptan oluşmuştur.Ancak İstiklal Marşı’nı Safahat’a koymamıştır.Nedenini ise; ‘Çünkü ben onu milletimin kalbine gömdüm.’ sözleriyle açıklamıştır.

Bir önceki yazımız ”Adolphe Sax kimdir” adlı konumuzu ziyaret edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.