Mide Kanseri Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Mide Kanseri Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Mide Kanseri Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Mide kanseri, mide mukozasında çeşitli nedenlerden dolayı oluşan kötü huylu tümörlerin yol açtığı kanser türüdür. En sık karşılaşılan kanser türleri arasında 4. sırada yer alan mide kanseri; lenf bezleri, karaciğer ve akciğer gibi organlara yayılabilme özelliğine sahiptir. Dünya da her yıl 800 bin kişinin hayatını kaybetmesine yol açan bu kanser türüne, kadınlara oranla erkeklerde daha sık rastlanır. Ancak teknolojinin gelişmesi ile uygulanan tedavi yöntemleri ve erken teşhis ile hastalığın kontrol altına alınma oranı hızla artmaktadır. Doğru beslenme ve düzenli doktor kontrolleri ile mide kanseri risklerini en aza indirebilmek mümkün.

Mide Kanseri Nedenleri?

Mide kanserinin kesin nedeni bilinmemekle birlikte hastalığın riskini arttıran etmenler saptanabilir. Genetik yatkınlık en bilinen mide kanseri nedeni olarak gösterilebilir. Ayrıca erkeklerin kadınlardan daha fazla risk altında olmasından ve Afrikalı ya da Asyalıların bu hastalığa daha sık rastlıyor olmasından, cinsiyet ve ırk gibi faktörlerin de mide kanserinin en büyük etkenlerini oluşturduğu söylenebilir. Bunlar dışında kan grubu A olan kişilerin daha fazla risk taşıdığı gözlemlenmiştir. Sigara ve alkol tüketimi, mangalda pişen gıdaların fazla yenilmesi, işlenmiş gıdalar ve aşırı tuz kullanımı gibi beslenme alışkanlıkları da bu kansere yol açan önemli faktörler arasında sayılabilir. Kömür madenciliği yapmış ve nikel içeren sanayi ortamlarda görev almış olmak da mide kanserini tetiklemek için önemli sebepler arasında gösterilebilir. Ayrıca; kronik gastrit, mide polipleri, pernisiyöz anemi gibi mide rahatsızlıklarına sahip olmak ya da öncesinde mide ameliyatı geçirmiş olmak kanserin nedenleri arasında yer alabilen diğer etkenlerdir. Bunlar dışında kirli yiyecekler, pis su, dışkı, kusma ve tükürük yolu ile yayılarak mideye yerleşen helicobacter pylori bakterisi de mide kanserinin en büyük tetikçilerindendir.

Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Mide kanseri erken dönemde hiç belirti vermeden sinsice ilerleyebilir. Hastalık belirti vermeye başladığında kişi cerrahi operasyon şansını kaybetmiş olabilir. Bu nedenle erken teşhis hastalığın seyri ve tedavisi için çok önemlidir. Bu belirtilerinden bir veya birden fazlasına sahip olan kişilerin vakit kaybeden bir uzmana gözükmesi hayati önem taşır.

Mide kanserinin belirtileri arasında ilk göze çarpan hazımsızlık, şişkinlik ve kilo kaybıdır. Etli gıdalara karşı isteksizlik, karın ağrısı, bulantı, kusma, yemek yedikten sonra şişkinlik gibi problemler de dikkate alınması gereken semptomlardandır. Bunlar dışında önemli belirtileri ise şöyle sıralayabiliriz:

  • Mide asidinin artması ile birlikte görülen geğirme sorunu mide kanseri vakalarında çok sık rastlanır. Ancak her geğirme şikayeti kanser vakası olarak algılanmamalıdır.
  • Yemek yeme sırasında çabuk doyma hissi, uzun süre acıkmama ve buna bağlı olarak görülen kilo kaybı da önemli belirtiler arasındadır.
  • Mide kanaması, kan kusmak, nefes nefese kalmak, solgun bir görünüm gözlemlenen diğer belirtiler arasındadır.
  • Kan pıhtılaşmasına da mide kanseri vakalarında sıklıkla rastlanır. Kan pıhtılaşması göğüs ağrıları, nefes darlığı ve bacaklarda şişme gibi şikayetlere neden olabilir. Bu gibi durumlarda vakit kaybeden bir doktora başvurmak gerekir.
  • Bulantı, kusma ve yutma güçlüğü ise en fazla görülen mide kanseri şikayetleridir. Bu belirtilere mide ya da göğüs kafesi altında ağrı da eşlik edebilir.
  • Mide kanserinin ileri evrelerinde dışkıda kan, batında sıvı, iştahsızlık ve kilo kaybı gözlemlenir.

Mide Kanserinin Evreleri Nelerdir?

Mide kanseri evreleri 0’dan 4’e kadar sıralanabilir. Evre (0) sıfır, kanserin midede ki hücre tabaka yüzeyi ile sınırlı olduğu kısımdır. Evre 1’de kanser hücre tabaka yüzeyinin alt kısmına doğru ilerlemiş olur ancak kas duvarına girmemiş ya da 1-2 lenf bezine yayılmıştır. Evre 2’de kanser hücre tabaka yüzeyinin altına doğru ilerlemiştir. 3 veya daha fazla lenf bezine, mide duvar kasına, midenin sol katmanına ve midenin en dış katmanına ilerleme gösterebilir. Evre 3’te kanser yakın organlara ya da bölgesel olarak lenf bezlerine yayılmıştır. Evre 4’te kanser vücudun diğer organlarına da yayılmıştır.

Mide Kanseri Tedavisi ve Ameliyatı

Mide kanseri tedavisi belirlenirken öncelikle kişinin hastalığa ne kadar maruz kaldığı, hastalığın hangi aşamasında olduğu ve hastalığın ne kadar yayıldığı saptanır. Ardından mide kanseri ameliyatı, kemoterapi, radyoterapi ve ilaç tedavisi gibi tedavi yöntemleri ile bir rota belirlenir.

Florence Nightingale Hastaneleri Kanser Merkezi ile uluslararası standartlarda, tam donanımlı teknolojik bir alt yapı oluşturmuş ve her biri alanında uzman hekimleri ile doğru teşhis ve tedavi süreçlerinde son derece etkili yöntemler sunmayı başarmıştır. Mide kanseri tedavisini multidisipliner ekip tarafından yürüten Florence Nightingale Hastaneleri’nde, en doğru teşhis ve doğru tedavi için cerrahlar, gastroenterologlar, medikal onkologlar ve radyasyon onkologlar bir arada çalışır. Tedavi tümörün büyüklüğü ve yerleşim yeri, hastalığın evresi ve genel sağlık durumuna göre planlanır. Hastalığın teşhisinden tedavi sürecine kadar profesyonel ekibi ile tedavi rotanızı belirleyen Florance Nightingale Hastaneleri, mide kanseri ile mücadelenizde de Prof., Doç. ve Uzman hekimleriyle bu mücadelede en büyük destekçiniz olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.