Myastenia Gravis Nedir? Nasıl Tedavi Edilir

Myastenia Gravis Nedir? Nasıl Tedavi Edilir

Myastenia Gravis Nedir?

Bu hastalık yorgunluk ve istemimize bağlı olarak kullandığımız kaslarda güçsüzlük ve yorgunlukla kendini gösteren bir sinir sistemiz hastalığıdır.Bağışıklık sistemi kendi hücrelerini yabancı hücre olarak görüp saldırabilir.Özellikle beyinden kaynaklanan sinirlerin gittiği kaslarda aralıklı nöbetler görülür ve kaslarda zayıflama başlar.Hastalık tedavi edilmediği takdirde devamlı ilerlemeye devam eder ve yeni hastalıklara yol açar.Genellikle genç yaşlarda görülen Myastenia Gravis hastalığı 20-30 yaş aralığındaki kadınlarda ve 50 yaş üstü erkeklerde görülmektedir.En çok yorulan kaslar çiğneme kasları,yutkunma kasları ve dil kaslarıdır.Bunun dışında el ve ayak kasları da çabuk yorulan kaslar arasındadır.Kalıtımsal yada bulaşıcı bir hastalık olmayan myastenia gravis rahatsızlığının nedeni tam olarak bilinmemektedir.Ancak hastalığa neden olan bazı etkenler vardır. Bunlar;asetilkolin yetmezliği,enfeksiyon hastalıkları,aşırı fiziksel zorlanma ve gebelik.Genç kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülen bu hastalık, merkezi sinir sisteminde yapılan araştırmalarda belirgin bir bozukluk bulunamamıştır.Buna rağmen kaslarda zayıflama görülmekte ve kas liflerinin yerini yağ doku almaktadır.

Myasthenia gravis hastalığı kas gücündeki azalmayla kendini belli eden ve vücutta ağırlaşan bir hareket kaybına yol açan ciddi bir hastalıktır. En önemli belirtileri göz kapağı düşüklüğü,çift görme,yorgunluk,konuşma bozukluğu,yutma güçlüğü,el ve ayaktaki güçsüzlüklerdir.Hastalığın ilerleme süreci değişkendir.Bazı olgularda bir grup kastan diğerine hızla yayılırken bazı olgularda aylarca aynı kas grubuyla sınırlı kalır.Bir yılı aşan süre boyunca düzelme görülmesine karşı hastalık yeniden alevleniyorsa bu durum hastalığın yeniden ilerlediğini gösterir.Düzelmeler hastalığın ilk yıllarında daha sık görülürken yine tedavi altına alınmadığı takdirde ölüm olasılığı da ilk yıllarda daha fazladır.

Myastenia Gravis Tedavisi

Tedavi sürecinde hastalar öncelikle yatak istirahatı yapmalıdır. Böylece ilaçların etkisi için uygun ortam sağlanmış olur.Daha sonra hastalığınızın boyutuna ve durumuna göre doktorunuz tarafından önerilen antikolinesteraz ilaçlar kullanılmalıdır.Eğer bağışıklık sistemi hücreleri de hastalığa neden olmaya başladıysa immünoglobin ilaç tedavisi de kullanılabilir.Ayrıca ilaç tedavisinde başarı sağlanmamış ve tümör oluşmuş hastalarda timektomi çıkarma işlemi de yapılabilir.Göğüs kısmının ön bölümünde  gerçekleştirilen işlemden sonra ışın tedavisi uygulanır. Ayrıca myasthenıa gravıs hastalığında patlama döneminde nadir de olsa radyoterapi uygulanmaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.