Ara Öğünün Önemi ve Detayları

Ara Öğünün Önemi ve Detayları

Ara Öğünün Önemi

Değerli okurlarımız gün içinde az az, sık sık yeme mantığından doğan 3 ana öğün 3 ara öğün tüketimi kan şekeri regülasyonu için fazlaca önemlidir.  Ayrıca Ara öğün tüketerek beslendiğimizde gün içinde almamız gereken enerjiyi dengeli ve sağlıklı bir biçimde gün içine dağıtarak vücudumuza almaktayız. Ara öğün tüketilmesi psikolojik açlığı yani ‘aç değilken aç olma duygusunu bastırmamıza yardımcı olur. Ara öğünler bir sonraki yemekte çok yüksek kalorili yiyeceklere olan eğilimi azaltarak ve mide kapasitemizi çok doldurmadan, sindirim sistemimizi yormadan rahatlamasını sağlar.

faydali-ara-ogun

Doğru ve sağlıklı ara öğün seçenekleri iştahımızı gün içinde kontrol altında tutar ve kilo korumamıza veya kilo vermemize yardımcı olarak bizi hedeflenen kilomuza adım adım yaklaştırır. Ara öğün yapılmadığı takdirde bir sonraki öğünde yediklerimizin miktarı artacak ve uzun süre açlıkta kendini korumaya alan vücut, fazla tüketilen besinleri depo etmeye başlayacaktır. Ayrıca özellikle diyabetik, reaktif hipoglisemi ve mide rahatsızlıkları olanların ara öğün tüketmeleri şarttır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur ki ara öğünler ana öğünler kadar yüksek enerjili olmamalıdır. Kesinlikle Sağlıklı bir ara öğün yüksek kalori içermemeli, sinirimi kolay olmalı, aşırı yağlı, tuzlu, şekerli besinler olmamalıdır çünkü bu gibi besinler kan şekerinde ani yükseliş yaratıp ardından da kan şekerini hızlıca düşürerek daha çabuk acıkmamıza sebep olacaktır. Altarnetif olarak bunlar yerine daha sağlıklı olan süt, yoğurt,cacık,kefir, meyve, ceviz-badem-fındık gibi yağlı tohumlar, kepekli galeta, grisini veya bisküviler, çok yağlı ve tuzlu olmayan peynirler ve komleks karbonhidratlar olan tam buğday ekmekleri gibi seçenekleri tüketmeliyiz. Nadiren ara öğün tercihlerinin arasına sütlü tatlı veya sade dondurma eklenebilir. Özellikle diyabetiklerin (şeker hastalarının) ara öğün tüketmeleri diğer hasta gruplarına oranla çok daha önemlidir. Diyabetikler (şeker hastaları) karbonhidrat kaynaklı besinleri mutlaka protein içeren besinlerle tüketmeliler.

ara-ogunde-neler-yenebilir_646x340

Sağlıklı Ara Öğün Örneği

Şunun gibi örneğin; 1 porsiyon kadar meyve ile süt-yoğurt-kefir tüketilebilir ya da meyvenin yanına porsiyon kadar ölçüsüne dikkat ederek, 5-7 taneyi geçmeden ceviz-badem-fındık gibi yağlı tohumları tercih edebilirler veya kepekli grisini- kepekli bisküvi- kepekli ekmek ile birlikte çok yağlı ve tuzlu olmayan beyaz peynirler tüketilebilirler. Son olarak ara öğünler ile ana öğünlerin arasında 2-5-3 saat fark olmalıdır ve yatmadan en az 2 saat önce son ara öğünün tüketilmiş olması gerekir. Sağlıklı huzurlu günler dileriz.

DİYET SAĞLIKLI YAŞAM

DİYETİSYEN

Melis Destereci

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Tahir dedi ki:

    Melis hanım tavsiyeleriniz ve verdiğiniz faydalı bilgiler için çok teşekkürler.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.