Obezite Nedir ? Tedavisi Nasıl Olur

Obezite Nedir ? Tedavisi Nasıl Olur

Obezite Nedir?

Obezite veya halk arasında bilinen ismiyle şişmanlık, vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucunda meydana gelen ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Obezite, besinlerle alınan enerji miktarının, metabolizma ve fiziksel aktivite ile tüketilen enerji miktarını aştığı durumlarda ortaya çıkmaktadır.

Obezite, insan yaşamını kısaltan ve yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Bununla beraber kalp ve damar sistemi, solunum sistemi, hormonal sistem, sindirim sistemi gibi sistemleri olumsuz etkileyen ve birçok önemli rahatsızlığa daha zemin hazırlayan ancak tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.

Obezitenin Nedenleri

Obezite, enerji dengesinin bozulması sonucunda oluşmaktadır. Diyet, egzersiz ve genetik faktörler enerji dengesini oluşturmaktadır. Enerji alımının, tüketiminden daha fazla olduğu koşullarda bu enerji dengesi bozulmaktadır. Aşırı yağlı gıdalarla beslenenler tokluk hissine kavuşmadan sürekli yeme arzusu duymakta, gereğinden fazla enerji almakta ve depolamaktadır. Bu yüzden örneğin cips gibi gıdalar kısa süreli bir sahte tokluk hisse yaratmaktadırlar.

Obezite Tedavisi

Diyet ve egzersiz yardımıyla obezite tedavisi mümkündür ancak bu yaklaşım bırakıldığında tekrar kilo alımı kaçınılmazdır. Daha fazla kilo verilmesi ve bunun kalıcı bir kilo kaybı olması, eşlik eden hastalıkların düzelmesine de yardımcı olmakta ve bu hastalarda uzun dönemde oluşan psikolojik baskının ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

Obezite Tedavisinde Diyet Programı

Bir diyet programı oluşturulurken dikkate alınan en temel ölçütlerden ikisi kişinin boyu ve kilosudur. Bu da demek oluyor ki diyet programı kişiye özel bir uygulamadır. Kişinin boyu, kilosu ve bunlara bağlı olarak hesaplanan vücut kitle indeksi göz önüne alınarak hazırlama yapılır. Diyet programında temel amaç kalori açığı oluşturmak ve bu süreci sağlıklı gıdalar ile devam ettirmek amaçlanır. Yüksek kalorili ve aşırı yağlı gıdalardan uzak durulması, yüksek lif ve protein kaynağı gıdaların tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca ara öğünler için de y<pılan tavsiyeler sayesinde gün içerisindeki tokluk hissiyatı süresi uzatılır.

Obezite

Obezite Tedavisinde Spor Programı

Diyet programı sayesinde yakalanması amaçlanan kalori açığına ulaşabilmek için en önemli yol spordur. Kalori ve yağ yakarak fazladan enerji atılması sayesinde vücutta kilo kaybının önü açılır. Bu noktada önemli olan husus spor programının çok ağır ve yorucu bir tempoda olmamasıdır çünkü ağır aktiviteler hasta için sakıncalı olabilmektedir. Bu yüzden yine hastanın durumuna uygun olarak bireysel şartlar gözetilerek hazırlanmış bir program dahilinde çalışılması gerekmektedir.

Ankara Obezite ve Diyetisyen Desteği

Sitemizde yer alan bilgiler sizler için hazırlanmış olan birer ön bilgilendirme metinleridir ve genel hitap içermektedir. Sağlıklı bir obezite tedavi süreci ve diyetisyen desteği ihtiyacınız için ilgili bağlantılar üzerinden Diyetisyen Gülden Demir’in web sitesine ulaşabilir ve hem daha detaylı bilgi alabilir, hem de Ankara’da diyetisyen randevusu oluşturabilirsiniz..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.