Penis Kırılması Tedavisi

admin

Yazarın şu ana kadar yazılmış 748 makalesi bulunuyor.

Cinsel Organ (PENİS) Kırılması ve Tedavisi :

Erkeklerde penis kırılması, tıbbi ismiylede penis fraktürü, penis eraksiyon halindeyken künt travma sonucunda penisin içine kan dolarak sertliği sağlayan korpus kavernosumların yırtılması olayına denir.Genelde eraksiyon halindeki penise direkt travma sonucunda aniden peniste bir bükülme olmasına bağlı oluşmaktadır. Penis fraktürü durumu cerrahi olarak dikişlerle yırtığın onarılmasını gerektiren acil bir durumdur. Hastalar peniste morarmalar, şekil bozukluğu oluşması, şişme belirtileriyle doktora başvururlar. Travma sonrasında eğer peniste bir şişme, morarma gibi anormallik olmazsa hastalar doktora başvurmazlar.

Anatomik olarak penis bir kemik yapı içermez, 2 adet kavernöz cisim denen içerisinde kan dolması ile eraksiyonu sağlayan yapılardan ve idrar kanalını içeren spongioz cisimlerden oluşur. Penisin kırılması kavernöz yapıların eraksiyon sırasında kanla dolmasına bağlı olarak gergin olduğu durumlarda travmaya uğraması ve yırtılması olayıdır. Travmanın büyüklüğüne göre aynı zamanda spongioz cisimde zarar görür ve idrar yolunda yaralanmalar(yırtılmalar) oluşabilir.

penis kırılması

penis kırılması

Penis kırılmasında (fraktür) penil fraktür belirtileri zorlu cinsel ilişkide, yataktan düşmek, mastürbasyon anında veya cinsel ilişki sırasında penisin eğilmesi, zorlanmasına yol açan durumlara bağlı olarak meydana gelir.

Cinsel ilişki sırasında penisi çok zorlayıcı hareketler, partnerin üstte olduğu pozisyonlarda sert hareketler sırasında peniste zorlanmalar olması fraktür (kırılma) ihtimallerini artırır. Ayrıca peniste doğuştan yada daha sonradan gelişen eğrilik oluşması ilişki anında penisin zorlanmasına yol açarak, penis kırılması(fraktür) ihtimalini de artırır.

Penis kırılması en çok 35 ve40’lı yaşlarda görülür. Hastalar acil olarak hastaneye başvurmalıdır. Klasik olarak ani kırılma hissinde, orta şiddette ağrılar, aniden peniste yumuşamalar, peniste morarmalar ve şişlikler oluşur. Penis kırılmasında kanama sebebiyle ters tarafa eğrilik olur. Daha az olarak sertleşme bozukluğunda, peniste eğrilikler, penis ucundan kan gelmesinde(idrar kanalı yırtılmasına bağlıdır), kanlı idrarda, idrar akımında azalma ve idrar sıkışıklığıdır.

Penis kırılması şüphesi ile gelen hastanın fizik muayenesinde peniste bir şişlik,herhangi bir morarma, peniste eğrilikler görülebilir. Penisi tamamen saran buck fasyası eğer yırtıksa şişlik pelvik bölgeye kadar yayılır eğer sağlamsa penise sınırlıdır.

Penis kırılması oluşan hastalarda tanı genelde fizik muayenede konulur.Bazen ek testler yapılmasına da gerek duyulabilir. Hastaların şikayetini ve fizik muayene bulgularını sıklık oranlarına göre bu şekilde sıralayabiliriz;

1.Kırılma sesi hastaların %43’ünde

2.Tunikada ele gelen şişlik veya deformite hastaların %55’inde

3.Peniste eğilme hastaların %83’ünde

Hastaların kolayca uygulanan ve maliyeti düşük olan ultrason tetkikiyle değerlendirilmesi, tanının doğru konulmasında ve tedavi seçeneklerinden doğru olanın seçilmesinde çok yardımcı olur. Ameliyat yapılmasına gerek kalmadan hastaların takibinde kullanılır. Ultrason sayesinde tanı konulma oranı % 86 oranındadır. Magnetik rezonans tanı koymada en doğru görüntüleme yöntemlerinden biridir.

Penis Kırılma ve Eğriliği Tedavisi Video

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.