Protein Alımı Nasıl Olmalı? Dikkat Edilecek Hususlar

Protein Alımı Nasıl Olmalı? Dikkat Edilecek Hususlar

Protein Alımında Dikkat Edilecek Hususlar

Bilindiği üzere, motorlu bir taşıtın hareket edebilmesi için nasıl akaryakıt gerekliyse, insanoğlu da hayatını sürdürebilmesi ve sağlıklı olabilmesi için sürekli besin almasına ihtiyacı vardır. Proteinler, yağlar, vitaminler, mineraller ve karbonhidratlar temel besin kaynaklarımızdır. Yediğimiz ve içtiğimiz her içecekte bu temel besin maddelerinden bir veya birkaçı bulunmaktadır hepsi de sağlıklı yaşayabilmek için çok önemlidir.

Temel besin kaynaklarımızdan olan proteinler, hücre büyümesini ve gelişmesini sağlar. Protein dışarıdan alınması gerekir çünkü vücut tarafından üretilemezler. Kasları güçlendiren, vücut direncini arttıran ve kansızlığın önlenmesini sağlayan proteinlerdir. Protein en çok hayvansal gıdalarda (Et, tavuk, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri) bulunur. Ayrıca kabuklu kuruyemişler ve baklagillerde de protein vardır. Doğal yollarla protein ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra, özellikle vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular protein tozu takviyesi alırlar.

Günlük Protein İhtiyacı Ne Kadardır?

Esasen her insanın günlük olarak alması gereken protein miktarı farklılık gösterir. Dolayısı ile vücudun proteine ihtiyacını belirlerken kişinin kilosu, günlük olarak yaptığı aktivite, yapmış olduğu spor vb. olmak üzere birçok değişken vardır. Örneğin vücut geliştirme çalışan bir kişi ile, masa başında iş yapan bir kişinin günlük protein ihtiyacı elbette ki farklılık gösterecektir. Ancak şöyle bir genelleme yapmak gerekirse, yetişkin ve egzersiz yapmayan bir kişinin vücut kilosunun kilo başına 0,8 gr. kadar proteine ihtiyacı vardır. Örneğin 70 kilo olan bir kişinin günlük olarak ortalama (70X0,8=56) 56 gr protein alması gerekir. Yine de hatırlatmak isteriz ki, bu değer yetişkin ve egzersiz yapmayanlar için geçerlidir.

Aşırı protein tüketiminde; kanın asit-baz dengesini bozarak vücuttan aşırı kalsiyum atılması, böbrek fonksiyonlarının bozulması ve böbrek taşı oluşması, kemik erimesi, aşırı kilo alma veya kilo verememe gibi bir takım sorunlarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Özellikle vücut geliştirme ile ilgilenen kişilerin protein tozu seçimine ve miktarına çok dikkat etmeleri gerekir.

Gerek sağlıklı bir hayat sürmek gerekse de sağlıklı zayıflamak için diyet yaparken alınacak protein miktarı hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz “Profosyenel beslenme ve diyet uzmanlarından bilgi alabilirsiniz.

Diyetisyen Merve Kalelioğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.