Reflüden Kurtulma Yolları

Dyt Reyhan Karasu

Yazarın şu ana kadar yazılmış 7 makalesi bulunuyor.

MİDENİZE ÖNEM VERİN, REFLÜDEN KORUNUN

Yemek yemeyi hepimiz çok severiz. Hatta çoğu zaman yediğimiz yemeklerden aldığımız tadı başka bişeyden alamayız. Kimimiz için yemek yemek bir sevdadır ama yerken hatırlamamız gereken yemenin vücut için bir ihtiyaç olduğudur ve biz bu ihtiyacımızı karşılamak için yemek yemekteyiz. Bu yüzden yemek yerken dikkat etmeli ve gerekli besinleri vücudumuza temin etmeliyiz. Aşırı yiyerek metabolizmamızı zorlamamalıyız.

Aşırı yemek yemek eğer gerekli egzersizleri yapıyorsak genellikle vücut için bir problem teşkil etmez. Ancak bilmediğimiz şey ise yemek yemenin belirli saatleri vardır ve biz bu saatlerin dışına çıkarsan ne yaparsak yapalım bünyemiz buna tepki verecektir. Hatta bu tepki sinsice olacak ve yıllar sürecek. Bahsettiğimiz şey çok insanda olan ancak önemle dikkat etmemiz gereken reflü hastalığı.

Genellikle yaşlılık veya orta yaşlılık dönemlerinde karşımıza çıkan reflü bize büyük sıkıntılar yaratacak bir hastalıktır. Bir kez yakalandığınız zaman geri dönüşü yoktur ve hayatınız boyunca mide ilaçları kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Reflü mide kapakçığının aşırı zorlanmasıyla tersine doğru açılması ve mide sıvısını yani safrayı yemek borusuna kaçırmasıyla oluşur. Safrayla karşılaşan yemek borusunda midedeki gibi gerekli koruma olmadığından yanma riski oluşur ve bize yanma hissi verir. Kimi zaman öyle etkilidir ki kalp krizi geçirdiğini sanan insanlar bile vardır.

Reflü hastalığından korunmanın tek yolu yemek yedikten sonra uyumamaktan geçmektedir. Bırakında yerçekimi görevini yapsın ve yemeklerin midede kalmasına yardımda bulunsun. Yemekten sonra dik oturun veya yatmak durumda iseniz yüksek yastıklarla midenin aşşağıda kalmasını sağlayın. Uyurken sol tarafınıza yatmaya özen gösterin. Uyumadan en az iki saat önce son yemeğinizi yiyin ve akşam saatlerinde midenizi yoracak hamurlu veya et gibi proteinli besinlerden uzak durun. Bunlara dikkat ederseniz eğer midenizle daha barışık şekilde yaşarsınız.

refluden-korunma-yollari

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.