Sağlıklı ve Dengeli Beslenip Kilo Verme

Sağlıklı ve Dengeli Beslenip Kilo Verme

KİLO VERME ENDÜSTRİSİ

Haftada 4,5 kg kaybetmek teknik olarak mümkün olmakla birlikte asla tavsiye edilmemekte. Kısa vadeli yoğun beslenme planları, düşük kalorili diyetler olarak kabul edilir. Yani programı bitirdikten sonra kilonuzun geri gelmesi muhtemeldir. Ayrıca, kısıtlayıcı yapıları nedeniyle, yeme bozukluğu geçmişi olanlar için bu diyetler uygun değildir. Kısacası bu diyetler sağlıklı, sürdürülebilir veya uzun vadeli bir çözüm değildir.

Bununla birlikte, yine de kısa vadeli kilo vermeye karar verirseniz, aşağıdaki adımlar bunu başarmanıza yardımcı olabilir. Unutmayın ki, bu uygulamalar uzun vadeli bir program veya çözüm değildir. İşte kanıta dayalı 10 kilo verme ipucu.

  1. Yemeklerden Önce Su İçin

Sıklıkla su içmenin kilo vermeye yardımcı olur. Su içmek metabolizmayı 1–1,5 saatlik bir süre içinde % 24–30 oranında artırarak birkaç kalori daha yakmanıza yardımcı olabilir. Bir çalışma, yemeklerden yaklaşık yarım saat önce yarım litre su içmenin, diyet yapanların su içmeyenlere kıyasla daha az kalori yemelerine ve % 44 daha fazla kilo vermelerine yardımcı olduğunu gösterdi.

  1. Kahvaltıda Yumurta Yiyin

Yumurta yemenin, kilo vermenize yardımcı olmak dahil her türlü vücut sistemine faydası vardır. Araştırmalar, tahıl bazlı bir kahvaltının yumurta ile değiştirilmesinin önümüzdeki 36 saat boyunca daha az kalori almanıza ve daha fazla kilo ve vücut yağınızı kaybetmenize yardımcı olabileceğini gösteriyor. Yumurta yemiyorsan sorun değil. Kahvaltı için herhangi bir kaliteli protein kaynağı işe yarayacaktır.

  1. Kahve Tüketin

Kahve haksız bir şekilde şeytanlaştırıldı. Kaliteli kahve antioksidanlarla doludur ve sağlık açısından birçok faydası olabilir.

Araştırmalar, kahvede bulunan kafeinin metabolizmayı % 3-11 oranında ve yağ yakımını % 10-29 oranında artırdığını göstermektedir. Kahvenize bir küp şeker veya diğer yüksek kalorili malzemeler eklemediğinizden emin olun. Bu, herhangi bir faydayı tamamen ortadan kaldıracaktır.

  1. Yeşil Çay Tüketin

Kahve gibi yeşil çayın da birçok faydası vardır, bunlardan biri kilo kaybıdır. Yeşil çay az miktarda kafein içermesine rağmen, yağ yakımını artırmak için kafein ile sinerjik olarak çalıştığına inanılan kateşin adı verilen güçlü antioksidanlarla yüklüdür. Kanıtlar karışık olsada, birçok çalışma yeşil çayın kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  1. İlave Şekeri Azaltın

Kilo vermek istiyorsanız, ilave şekeri azaltın. Etiketleri okuduğunuzdan emin olun, çünkü sözde sağlıklı yiyecekler bile aşırı şeker içerebilir.

  1. Daha Az Rafine Karbonhidrat Tüketin

Rafine karbonhidratlar, lifli, besleyici kısımlarından sıyrılmış şeker ve tahılları içerir. Bunlara beyaz ekmek ve makarna dahildir. Araştırmalar, rafine karbonhidratların kan şekerini hızlı bir şekilde artırabildiğini ve birkaç saat sonra açlığa ve artan gıda alımına yol açtığını gösteriyor.

Rafine karbonhidrat yemek obezite ile güçlü bir şekilde bağlantılıdır. Karbonhidrat yiyecekseniz, onları doğal lifleriyle yediğinizden emin olun.

  1. Daha Küçük Tabaklar Kullanın

Daha küçük tabaklar kullanmanın, bazı kişilerin otomatik olarak daha az kalori yemesine yardımcı olduğu gösterilmiştir.

  1. Aerobik Egzersiz Yapın

Aerobik egzersiz (kardiyo) yapmak, kalori yakmanın ve fiziksel ve zihinsel sağlığınızı iyileştirmenin mükemmel bir yoludur. Organlarınızın etrafında birikme ve metabolik hastalığa neden olma eğiliminde olan sağlıksız yağ olan göbek yağını kaybetmek için özellikle etkili olduğu görülmektedir.

  1. Kaliteli Uyuyun

Uyku çok önemsenmiyor ancak sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak kadar önemli olabilir.  Araştırmalar, zayıf uykunun obezite için en güçlü risk faktörlerinden biri olduğunu gösteriyor çünkü çocuklarda % 89 ve yetişkinlerde% 55 artmış obezite riski ile bağlantılı.

  1. Daha Yavaş Çiğneyin

Beyninizin yeterince yemek yediğinizi kaydetmesi biraz zaman alabilir. Bazı araştırmalar, daha yavaş çiğnemenin daha az kalori almanıza ve kilo kaybıyla bağlantılı hormon üretimini artırmanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Ayrıca yemeğinizi daha iyi çiğnemeyi düşünün. Araştırmalar, artan çiğnemenin bir yemekte kalori alımını azaltabileceğini göstermektedir. Sevgilerimle

Diyetisyen Berfin Yeva Demirciyan İnstagram Adresi Aşağıdadır. 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.