Sedef Hastalığı Tedavisi

Sedef Hastalığı Tedavisi

Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef hastalığı deri hastalıkları arasında yaygın olan, hemen hemen her yaştaki insanda görülebilen kronik bir hastalıktır.

Sedef Hastalığı Nedenleri

Hastalığın kesin olarak oluşum nedenleri bilinmemektedir.Ancak hastalığı tetikleyen faktörler vardır.Bunlar; stres,gerginlik,ani şoklar,diş çürükleri,bademcik iltihabı,çarpma ve kaşıma gibi zedelenmeler hastalığın oluşumunu tetikleyebilir.Günümüzde sedef hastalığının oluşumu ile ilgili yapılan araştırmalarda elde edilen sonuca göre, bu hastalığın bazı ilaç ve virüslerin deriyi tahriş etmesiyle açığa çıkan proteinlerin akyuvarları uyarması sonucu ortaya çıktığı görülmektedir.Bu duruma tepki olarak akyuvarlar ürettiği çeşitli maddelerle, epidermis denilen üst deri tabakasında hücrelerin aşırı çoğalmasına ve deri damarlarının genişlemesine neden olur.Bu nedenle normalden çok daha fazla deri hücresi oluşur.Oluşan bu deriler yüzünden üst yüzeydeki deriler yeterince olgunlaşıp atılamaz ve deride kızarmalar,pullanmalar meydana gelir.

Sedef Hastalığı Belirtileri

Sedef hastalığının oluşumunda deride kırmızı plaklar meydana gelir.Bu plakların üzerinde hastalığın türüne bağlı beyaz yada sarı iltihaplanmalar ve çatlamalar görülür.Bu durum bölgesel yada tüm vücudu kaplayacak şekilde görülebilir.Bölgesel görülen sedef hastalığında en çok plaklar el,ayak,bel,kalça,sırt ve saç diplerinde görülür ve ilaç yada kremle tedavi edilme şansı daha yüksektir.Ancak tüm vücudu kaplayan hastalıkta ilaç kullanımı yeterli gelmeyebilir.Sedef hastalığının tam olarak nedeni bilinmediğinden tedavi aşamasında amaç en az yan etki ile en verimli iyileşmeyi sağlamaktır.Bu nedenle hastalığın cilt üzerindeki dağılımına,şiddetine ve durumuna bağlı olarak uzman dermatologlar tarafından ultraviyole ışınlarıyla da tedavi edilebilir.Bu yöntem tedaviden 1 ay sonra etkisini göstermektedir.

Sedef hastalığı kısa sürede kontrol altına alınmadığı takdirde kalp ve damar hastalıkları,obezite,depresyon ve anksiyete gibi rahatsızlıklara da yol açmaktadır.Bu nedenle sedef hastalığı tedavisi dermatoloji kliniklerinde, kişiye özel doğru tedavi yöntemiyle iyileşme sağlanmalıdır.

Sedef Hastalığı Resimleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.