Sex Yapmanın Faydaları ve Zararları

Sex Yapmanın Faydaları ve Zararları

Bir çok çiftin yaşadığı cinsel ilişki hakkında bir çok şey söylenip yazılmıştır. Yalnız cinsel ilişkinin yani (Sex Yapmanın Faydaları) hakkında çok konuşulmamıştır halbuki Amerikalı uzmanlar tarafından yapılan araştırma sonucunda seks yapmanın faydaları saymakla bitmiyor insan vücuduna seks yapmanın müthiş sağlıklı etkileri olduğu ortaya çıkmıştır.

Sizlere seks yapmanın faydalarının yanı sıra zararlarının’da neler olduğununda maddeler halinde hazırladık.

Seks Yapmanın Faydaları Nelerdir?

 • Seks insanın genel sağlığına faydalıdır.

Aşkla sevgiyle yaşanan seks kişinin tüm bedenine iyi gelir. Pozitif yani mutlu seks hayatı olanların yüzüne ve yürüyüşüne bile yansır.

 • Seks sizin ve partnerinizin kilo almasını engeller.

Rutin olarak yarım saatlik bir ilişki sırasında 200-250 kalori kadar yakarak kilo verebilir, fazla kilolarınızdan seks sayesinde kurtulabilirsiniz.

 • Seks vücudumuzun kalp ve damar sağlığınızı korur.

Yapılan büyük araştırmalara göre hafta’da 4 veya daha fazla cinsel ilişki yaşayan bayan ve erkeklerde kalp krizi riskinin yarı yarıya azaldığı görülmüştür.

 • Seks felç riskinizi %50 azaltır.

Düzenli cinsel ilişki (seks) ile kadınlarda ve erkeklerde yarı yarıya felç riski azalıyor.

 • Düzenli seks erkekler de prostat kanseri riskini epey azaltığı görülmüştür.

Amerika’da yapılan araştırmalara göre ayda düzenli olarak seks yapan erkeklerde prostat kanseri görülme sıklığı epey azalır.

 • Seks ağrıları azaltır.

Cinsel ilişki ve orgazm sırasında salgılanan hormonlar sayesinde vücutta endorfin hormonunuzun yükselmesiyle birlikte vücudunuzdaki ağrılarınızın azaldığını göreceksiniz. Bu şekilde iyi tatmin edici bir seks migren gibi ciddi baş ağrıları ve vaskuler damarlardan kaynaklanan baş ağrılarının azalmasını sağladığı bilinmektedir.

 • Evliliğinizde oluşan tartışmaları gerginlikleri seksle çözebilirsiniz.

Evliliğinizde oluşan ani kavgaları sorunları cinsel ilişki ile rahatlayıp unutabilirsiniz. Kaslarınızı gevşetip rahatlattığı için sinirlendiğiniz şeylere öfkeniz azalır.

 • Seks insan vücudunu forma sokar.

Cinsel ilişki sırasında vücudunuzun bir çok kası ve iskelet sisteminiz koordineli bir şekilde çalışır ve yoğun bir egzersiz yapar, efor sarf eder. Böylece düzenli bir seks hayatı vücudunuzun forma girmesini sağlar.

seks yapmanın faydaları nelerdir

 • Seks kemiklerinizi besler ve güçlendirir.

Seks sırasında büyük ölçüde salgılanan testosteron hormonunun vücudunuzdaki kemikleri güçlendirici etkileri bulunuyor.

 • Seks insan bedenini canlandırır.
 • Sex kadınlarda pelvik kaslarınızı güçlendirir.

Cinsel ilişki sırasında pelvis yani leğen kemiğinde bulunan bir çok kas koordineli bir biçimde çalışır. Bu şekilde bayanlarda genellikle menopoz ardından görülen mesane, bağırsak ve rahim sarkmaları epey azalır.

 • Seks aylık adet sancılarınızı azaltır.
 • Seks adetlerinizi düzenler.

Araştırmalara göre haftada 1 kez seks yapan bir kadının adet sancıları az olduğu ve ayda bir kez seks yapan kadına oranla adet döngülerinin daha düzenli olduğu görülmüştür.

 • Seks vücudumuzda pelvis bölgenizin kan dolaşımını olumlu bir şekilde etkilediği görülmüştür.

Cinsel ilişki ve orgazm sırasında pelvis bölgesinde kanlanma artışı rahminiz, tüpleriniz ve yumurtalıklarınız gibi birçok organınızın sağlıklı işlev görebilmesini olumlu yönde etkiler.

 • Seks vajinal kuruluğa iyi gelir ve azaltır.

Düzenli bir seks hayatı ile vajina ve pelvis damar dolaşımınızın iyi bir şekilde gelişmesi sonucunda özellikle de menopoz dönemi sonrasında görülen kuruluk problemlerinin görülme sıklığı epey azalır. Çünkü vajinal ıslanma kişinin vajinasının damarsal yapısından oluşur.

 • Seks yaşlanmayı geciktirir; iyi bir cinsel hayatı olan kişi yıllara meydan okur.

Amerika’da yaşıyan ünlü Türk Dr. Mehmet Öz’e göre yılda en az 100 kez yapılan cinsel ilişki ile yaşlanma azalır ve cildiniz güzelleşir.

 • Seks vücudunuzun bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre haftada en az 1 ya da 2 kez seks yapmak kişilerde bağışıklık sistemi üzerinde %30 gibi büyük bir oranda artırıcı etki yapar. Bu şekilde hastalıklara karşı bağışık bir hale gelirsiniz.

 • Seks kalp ve damar sağlığınızı korur.

Yapılan bir çok araştırmaya göre haftada 3 veya daha fazla cinsel birliktelik yaşayan erkeklerde kalp krizi riskinin %50 yani yarı yarıya azaldığı görülmüştür.

 • Seks felç riskini azaltır.

Düzenli cinsel ilişki yaşamı olan erkeklerde ve kadınlarda felç riski azalıyor.

Cinsel ilişki anında ve bedenin doğal morfinleri olarak’ta bilinen endorfin (yani mutluluk hormonu) ile vücudunuz rahatlar ve cinsel ilişki sonrası yerini güzel bir uykuya bırakır. Sizin ya da partnerinizin uyku sorunları varsa kesinlikle bu yöntemi de deneyin 🙂

 • Cinsel ilişki koku duyunuzu geliştirir

Orgazm sırasında salgılanan önemli bir horman olan (prolaktin) sayesinde beyninizin koku alma merkezi uyarılır bunun sayesinde koku alma duyunuz gelişir.

Sex Yapmanın Zararları Nelerdir?

sexin zararları

Seks gibi keyif veren ve bir çok faydası olan bir şeyin zararları yanları olması sizi’de şaşırta bilir fakat bu gerçek. Hazırladığımız bu yazımızda cinsel hayatınızda sex yapmanın potansiyel zararlarını ile yan etkilerini inceleyip cinsel hayatınızı düzenlemek isteyebilirsiniz.

1-) Tahrişler ve Ezilmeler ile Karşılaşabilirsiniz.

Cinsel ilişki sırasında diz kapaklarınızın ve dirseklerinizin veya vücudunuzun herhangi bir kısmının bir yerlere sürtünmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle vücudun bazı kısımlarının tahriş olması ile cinsel aktivitenizi de olumsuz yönde etkileyecek ve rahat hareket edemeyeceksinizdir. Seks yaparken bulunduğunuz ortamın vücudunuzun yüzeyini tahriş edecek kadar sert olmamasına dikkat etmenizi öneriyoruz.

2-) Vücutta Ağrı ve Şişlikler Oluşabilir.

Kadınlar cinsel ilişki sonrası ağrı ya da acı hissetmeye erkeklere nazaran daha fazla duyarlı olurlar. Genellikle buna en büyük sebep olan durum vajinanın seks sırasında tahriş olmasıdır. Buda cinsel isteksizliği tetikler.

3-) Dehidrasyon Teşhisi.

Seks yapmak bir efor gerektirdiği için aynı zamanda bir fiziksel aktivite olduğu için insan cinsel ilişki sırasında çok fazla şekilde terleyip vücuttan fazla miktarda su atar. İnsan vücudunun %60 ı su olduğuna göre birden su oranının düşmesi kötü hastalıklara davet çıkarır ilişki sonrası bol bol su içmenizi tavsiye ediyoruz.

4-) İdrar Yolu Enfeksiyonu.

İdrar yolu enfeksiyonu yaşıyan kişiyi çok rahatsız hatta oldukça acı verici durumlara sokabilen bir hastalıktır. Çok fazla cinsel ilişkiye girmek özellikle de farklı kişilerle yapmak kişinin idrar yolu enfeksiyonu kapmanıza sebep olan en büyük etkendir.

5-) Bel ve Sırt Ağrısı.

Eğer uzun bir seks sırasında dikkatsiz davrandıysanız bel ve sırt ağrıları çekmeniz mümkündür. Basit bir ağrı gibi görünse de bir çok sıkıntılı durum yaratabilir (1.)

6-) Zarar Görmüş Sinir Uçları Oluşumu.

Yoğun bir cinsel ilişkiden sonra sinir uçları biraz ağrılı bir dönem geçirdiği görülebilir.

7-) Seks Sırasında Orgazm Olmakta Sorun.

Erkekler ve kadınlar kısa bir süre içerisinde çok fazla bi rşekilde seks yaptıklarında orgazm olmakta zorluk çekerler. Bu durum insan doğasında aslında tamamen normal bir reaksiyondur. Kişinin bu konuyla ilgili olumsuz endişe yaşamasına hiç gerek yoktur. Vücudun bir birleşmeye hazırlaması için biraz vakit geçirip şarz olması gerekmektedir.

😎 Gözlerin Görme Duyusunda Azalma

Cinsel ilişkinin bir sonucu olarak görme yetisinde biraz azalma doğal olmayan bir gelişme gelebilir. Yalnız bu birçok insanın başına seks sonrasında gelen bir durumdur. Görme duyusunun azalma durumu kişinin cinsel aktivite sırasında göz çevresinde bulunan kan damarlarının epey etkilenmesi sonucu oluşur. Eğer seks sonrası bu durum başınıza gelirse heycan yapıp endişelenmenize gerek yok. Çünkü biraz zaman geçtikçe bu yan etkinin varlığı gözlerden kalkacak ve görme duyunuz eskisi gibi normale dönecektir.

9-) Vücuttaki Kasların Kasılması.

Diğer bütün fiziksel aktiviteler gibi cinsel ilişki’de kasların kasılmasına ve gerginleşmesine neden olmaktadır. Seks yani birleşme sonrası kaslarınız böyle kasılması ya da gerginleşmesi hareket ederken çok fazla acı duymanıza hatta günlük hareketlerinizin kısıtlanmasına bile neden olabilir. Çözüm olarak kas gevşetici krem veya hap alabilirsiniz.

10-) Yorgunluk (Halsizlik).

Gün içerisinde çok fazla seks yapmak vücudunuzun bütün enerjinizi bu aktiviteye harcamanıza sebep olur ve zamanınızın geri kalanında halsiz ve bitkin hissetmenize neden olacaktır buda sizi olumsuz etkileyecektir.

11-) Saç Dökülmesi ve Yıpranması.

Fazla seks yapmak dihidrotestosteron isimli hormonun vücutta seviyesinin artmasına neden olur. Tıpta bu hormon, saç dökülmesine neden olmasıyla da bilinir.

12-) Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması (Yavaşlaması).

Vücudumuzun bağışıklık sisteminin zayıflamasını çok fazla derecede seks yapmanın bir yan etkisi olarak görülmektedir. Prostaglandin E-2 isimli hormonun seks sırasında kan akışına salınır. Çok fazla cinsel ilişkiye girmennin sonucu olarak bu hormonun çok fazla miktarlarda salınımı bazı problemlere neden olabilir onlarda şunlar bağışıklık sisteminin zayıflaması ve hasarlı dokular oluşması, sinir ile kas ağrıları bu hormonun yarattığı problemler arasında rahatlıkla sayılabilir.

13-) Kalp Krizi Riski.

Sex sırasında bilinçsiz ve aniden sarf ettiğiniz efor ile hareketler kalp krizi riskini artırır.

Sex Yapmanın İnsan Vücuduna Pozitif ve Negatif Etkileri | VİDEO

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Güneş Ertürk dedi ki:

  Seks yapmak ülkemizde en acı veren pozisyonları yapmak zannedenler yanılıyor bence en kısa sürede seks konusundaki önerileri dinlemeniz lazım uzmanlardan.

 2. admin dedi ki:

  evet öncelikle videoyu izlemenizi tavsiye ediyorum.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.