Siğil Nedir? Nasıl Geçer

Siğil Nedir? Nasıl Geçer

Siğil Nedir? Nasıl Tedavi Edilir

Siğiller derinin üst tabakasında görülen genellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde, HPV virüsünün bulaşması sonucu oluşan bir cilt rahatsızlığıdır.

Size bu cilt rahatsızlığının tüm detaylarını açıklayacağız (Siğil nasıl geçer, evde uygulanacak bitkisel yöntemler, tıpta tedavisi tüm bilgiler)

Siğil Çeşitleri

Görünümü yeleştiği alana göre sert yada yumuşak,ten rengi veya koyu renkli olabilmektedir.İnsanlarda görülen siğiller 3 şekildedir.Bunlar; genel siğiller,ayak tabanı siğilleri ve düz siğillerdir. Genel siğiller; vücudun her yerinde görülebilen siğillerdir. Daha çok ellerde,parmaklarda ve tırnak çevresinde meydana gelir.Bu siğiller düz yüzeyli,sıra sıra lif şeklinde ve çıkıntılı bir görünüme sahiptir.Çoğunlukla tırnak yeme ve tırnak eti koparma gibi derinin tahrip edildiği alanlarda görülür.Ayak tabanı siğilleri;siğillerin temel kaynağı olan HPV ayak tabanlarında da oluşmaktadır.Genel siğillerden farklı olarak çıkıntılı bir görünümü yoktur.Ağrılı ve sert oluşumlar olduğu için ayakta oluşan nasırlarla karıştırılabilirler. Ayrıca tedavi edilmeyen siğiller çoğaldıkça yürümenize de engel olacaktır.Düz siğiller ise; genellikle yüz bölgesinde çok sayıda meydana gelen küçük ve daha düz yüzeyli oluşumlardır.Erkeklerde sakal bölgesinde,kadınlarda da bacak bölgesinde görülebilir.

Siğiller kişiden kişiye direk temas yoluyla yada ortak kullanım alanları ve eşyalardan bulaşabilir.Bu sebeple ortak eşya kullanımında son derece özenli olmalısınız.Bunun dışında çocuklarda görülen siğiller tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşebilir.Ancak oluşan siğiller kişide ağrı yapıyorsa ve giderek çoğalıyorsa mutlaka tedavi edilmelidir.Siğiller ilk olarak ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılır.Özellikle sürülerek uygulanan ilaçlar siğilleri eritirken cildin bağışıklığını arttırır ve daha etkili olmasını sağlar. Omega-3,beta glucan ve çinko gibi besin destekleri de tedaviyi ve direnci güçlendirmek için doktor kontrolü altında kullanılabilir.Tedavide kullanılan ilaçların etkinliği ise 6-8 haftanın sonunda görülür.İlaç tedavisinde herhangi bir iyileşme sağlanmıyorsa daha etkili yöntemler olan elektrocerrahi(yakma),kryoterapi(buz tedavisi) ve lazer tedavileri uygulanmalıdır.

Sizde vücudunuzda oluşmuş siğillerinizden rahatsızlık duyuyorsanız tedavi için md dermatoloji kliniğini tercih edebilir,Uzman Dermatologların başarılı işlemleriyle cilt kusurlarınızdan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Siğil Lazer Tedavisi < için tıklayın.

Siğil Nasıl Geçer Evde?

  1. Aspirin yöntemi: Su ile bölgeyi yıkayın ponza taşı ile siğilin üst tabakasını soymaya çalışın 2 aspirini ezip biraz su ile karıştırın daha sonra macun kıvamına geldikten sonra siğil olan bölgeye sürün. Gazlı bez ile kapatarak gece boyunca bekletin. bu yöntemi bir kaç hafta uygulayın. Sabah uyandığınızda bölgeyi su ile yıkayabilirsiniz.
  2. Elma Sirkesi: 1 bardak su ile 1 bardak elma sirkesini karıştırın bir pamuk parçasını içine sokup siğilli bölgeye sürün daha sonra selo bant ile kapatın bölgeyi bir kaç gün siğil iyileşene kadar bu işlemi yapın.
  3.  Bitkisel Tedavi Suna Dumankaya: 1 Soğanı fırında pişirip ortasını güzelce boşaltıp 1 er çay kaşığı deniz tuzu ve elma sirkesi koyun içine 1 saat bekletin. Daha sonra bir çubuğun ucuna pamuk sarıp soğanın ortasına batırıp siğilli bölgelere sürün ertesi günde ellerinizi limon ile 2 dk ovun.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.