Sık Karşılaşılan Hamilelik Belirtileri

Sık Karşılaşılan Hamilelik Belirtileri

Hamileliğin temel belirtisi regl döneminin gecikmesidir. En yaygını regl gecikmesi olsa da regl döneminden daha öncesine tekabül eden süreçte de gebeliği fark etmek mümkün. Regl öncesinden görünen belirtiler her kadında farklılık gösterebilir.  Kadınlar regl öncesi belirtileri çok geç fark edebiliyor. Bunu regl öncesi kronik belirtiler zannedebiliyorlar ve böylece gebelik belirtisiyle karıştırıyorlar. O yüzden aşağıda sıralayacağımız belirtilerin sizde bulunmaması gebe olunmadığınız anlamına gelmiyor. Aynı şekilde belirtileri yaşamanız da gebeliği temsil etmeyebilir. Eğer kesin ve güvenilir bir sonuç elde etmek istiyorsanız bunun en sağlam yolu önce idrar ardından da kan testi yaptırmanızdır.

Bu yazımızda Genel olarak hamilelik belirtileri maddelerini sizler için sıraladık.

En Sık Görülen Gebelik Belirtileri

Normalinden Fazla Yorulma

Gebelikte vücut normal iş yükünün 2 katı enerji sarf eder. Metabolizma bebeğin gelişimi için daha fazla çalışır. Bu yüzden kendinizi normalden daha yorgun ve bitkin hissedebilirsiniz. Aşırı yorgunluktan dolayı erken uyuma erken belirtilerdeki en yaygın işarettir.

Göğüslerde Büyüme ve Hassasiyet

Gebeliğin başlarında hormonların değişimi ile birlikte göğüslerde irileşme ve hassasiyet gözlemlenir.

Mide Bulantısı

Klasik ve en yaygın belirtiler arasında bulunan mide bulantısı ve akabinde kusma hamilelik belirtisinin temel taşlarındandır. Daha önce kendisini rahatsız etmeyen bir kokudan bile tiksinti duyabilirler.

İştahın Açılması ve Yiyeceklerden Tiksinme

Gebelik başlangıcında görülen iştah artışı bir çok gebe kişide ortak olarak görülen bir belirtidir. Gebe kadınlarda her ne kadar iştah artışı yaşasa da bazı yiyeceklere karşı iritasyon gelişebilir..

İdrara Sık Çıkma

Hamileliğin ilk günlerinde bile sık tuvalete çıkma durumuna rastlanabilir. Geceleri olduğundan daha çok uyanıp tuvalete kalkabilirsiniz.

Baş Dönmesi

Yine en klasikleri arasında rastlanmaktadır. Mide bulantısı ve baş dönmesi aynı süreçte gözlenebilir. Hamilelikte damarların genişlemesiyle kanın hızlı akışı tansiyon değerlerinizi oynatacaktır. Bundan dolayı baş dönmesi oluşur.

Ruhsal Değişimler

Gebelik döneminde daha duygusallaşan kadınlar hormonların etkisiyle de birden sinirlenip birden sakinleşebilirler.

Hafif Kanama

Genelde regl kanaması ile karıştırılmaktadır. Fakat daha hafif bir kanamadır. Sebebi ise embriyonun rahime yerleşmesidir. Yerleşme kanaması olarak adlandırılır.

Bunlar genel hamilelik belirtileri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bunlar dışında hamilelik belirtileri şunlardır;

 1. Alt karın bölgesinde şişlik
 2. Kasık bölgesinde sancı veya kramp
 3. Kirpiklerin birbirine karışması
 4. Bel ağrısı
 5. Vajinal akıntıda artış
 6. Göğüs uçlarının hassaslaşması
 7. Ağızda kuruma
 8. Ağızda metalik yat hissi
 9. Göz bebeklerinde büyüme
 10. İdrar kokusunda farklılık
 11. Gaz birikimi
 12. Mide yanma hissi
 13. Avuç içlerinde yanma
 14. Bel bölgesinde kalınlaşması
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.