Sinüzit Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olur

Sinüzit Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olur

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit Nedir? yüzümüzün ve burnumuzun iç yapısını oluşturan kemiklerin hava boşluklarına sinüs denir. Burnun her iki tarafında toplamda 4 tane sinüs bulunmaktadır ve hepsinde burun içine açılan delikler vardır.Sinüslerin solunan havayı akciğerlere gitmeden önce ısıtmak,solunan havayı nemlendirmek, sesin tınısını ayarlamak ve hava geçişini sağlamak gibi görevleri vardır.Bu hava geçişleri için burna açılan ağızları bulunur ve bu ağızlarda tıkanıklık oluştuğunda hava geçişi sağlanamaz  ve sinüslerde mikrop üremeye başlar.Bu mikroplar sinüslerin iltihaplanmasına yol açar ve sinüzit oluşmasına sebep olur.

Sinüzit oluşumunu etkileyen başlıca faktörler; bağışıklık sistemi, üst solunum yolu enfeksiyonları, burun ve sinüs anatomisi ve özellikle çocuklarda görülen geniz eti problemi sonucunda görülebilir.

Sinüzit rahatsızlığının bir çok belirtisi bulunmaktadır.Bunlar;

-Sarı, yeşil veya kanlı burun akıntısı

-Yanaklarda ve göz çevresinde şiddetli ağrı

-Burun tıkanıklığı

-Başta görülen basınç hissi

Boğaz ağrısı

-Ağız kokusu ve tat bozukluğu

-Halsizlik ve adaptasyon güçlüğü

-Ender görülen hafif ateş, mide bulantısı, iştahsızlık ve kuru öksürük

Bu belirtiler görülmeye başlandığında mutlaka bir KBB doktoruna muayene olunmalı ve erken önlem alınmalıdır.

Sinüzit Tedavisi

Sinüzit tedavilerinde hastalığın önce akut mu yoksa kronik mi olduğu belirlenir ve buna bağlı bir tedavi yöntemi uygulanır. Hafif vakalarda, doktor kontrolü altında hava kanallarını açmaya yardımcı spreyler ve ağrı kesiciler kullanılabilir. Burundaki nemi azaltan ve nefes almayı kolaylaştıran ‘dekonjestan’ ilaçlar kullanılabilir. Kronik vakalarda ise ilaç kullanımı yeterli olmayabilir.Tıkanıklığa neden olan polipoid ve anatomik bozukluklardan kaynaklanan kronik sinüzit tedavisinde cerrahi müdahale gerekebilir.Günümüzdes sinüs ameliyatları endoskop yardımıyla burun içine girilerek temizlenmektedir. Cilt üzerinde herhangi bir kesik açılmaz ve kişi günlük hayatına devam edebilir. Sinüs Ameliyat sonrasında 3,4 gün kanama görülebilir.

Sinüzite Ne İyi Gelir?

Bunun dışında hafif görülen sinüzit rahatsızlıklarında evde uygulayabileceğiniz birkaç yöntemle de burun içindeki tıkanıklığı gidererek rahat nefes almayı sağlayabilirsiniz. Buruna tuzlu su verilmesi, yüze sıcak suyla nemlendirilmiş havlu tutulması, ılık duş alınması ve bol bol su tüketilmesi sinüzitin giderilmesinde oldukça faydalıdır. Son olarak sinüzite sarı kantaron çayın’da iyi geldiği uzmanlar tarafından açıklanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.