Soğuktan Korunmanın Yolları

Ali Can Öztürk

Yazarın şu ana kadar yazılmış 12 makalesi bulunuyor.

SOĞUKTAN KORUNURKEN VÜCUDUNUZU BİR BÜTÜN OLARAK DÜŞÜNÜN

Kış aylarında yaşanan yoğun soğuk havalara dikkat! Soğuk insan metabolizmasında farklı etkilere sebep olmakta. Çalışma ortamının biraz serin olması kan dolaşımını sürekli hızlı ve zihninizi açık tutmakta. Ancak aşırı soğuk kötü etkiler yaratabilir.

Soğuk havadan korunmak için alınan önlemler çoğu zaman etkili veya yeterli olmamaktadır. Özellikle bayanlar soğuk havalarda etek giyerken dikkat etmeliler termal veya yünlü çoraplarla bacaklarını korumalılar. Ayak ve bacakların üşümesi soğuk algınlığına yakalanmamıza yeterli sebeplerdendir. Heryerimizi örtüp ellerimizide açık bırakmamalıyız ellerimizde aynı şekilde soğuk havalarda üşütmemize sebep verecek şekilde üşüyebilir.

Soğuktan korunmanın en iyi yolu vücudumuzun her yerini eşit şekilde örtmekten ya da korumaktan geçer. Ellerimiz veya ayaklarımız gibi gövdemizden uzakta bulunan uzuvlarımızın üşüne riski çok yükseytir ve kan dolaşımına derinden etki eder. Kan dolaşımımız bu uzuvlarımızıda ısıtmaya yetmez. Ellerimizde soğuyan kan dolaylı olarak vücudumuda fazladan enerji yakmamızı ve vücut ısımızı dengelemek için fazladan efor sarfetmesini sağlar. Başınıza gelmiş olmalı, dışarısı çok soğuk olduğu halde vücut bölgelerimizdeki terleme ya da soğuk soğuk terleme, bu açıkta kalan el ayak gibi uzuvlarımızda üşümeyle veya montla gezerken önümüzü açammızla doğrudan ilişilidir.

Vücudunuzu korurken bir bütün olarak değerlendrimeyi unutmayın. Bilin ki sadece gövdemizi sıcak tutmamız yeterli değildir, üşüyen her organımız bizi bir potansiyel soğuk algınlığı riski ile karşı karşıya bırakır. Eldiven giyin, pantolonunuz kalın değilse içlik giyin, yünlü çoraplarında ihmal etmeyin.

Diğer Köşe Yazıları na Ulaşmak İçin Tıklayın Sağlıklı Günler DİLERİZ..

soguktan-korunmanin-yontemleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.