Şok Diyet Nedir? Zararları Nelerdir

Şok Diyet Nedir? Zararları Nelerdir

Şok Diyet Nedir?

Sağlık Açısından Zararları var mıdır bu zararlar nelerdir?

Hızlı kilo vermek için uygulanan, vücudun günlük ihtiyacı olan vitamin, mineral ve yeterli kalorinin alınmaması, doktor gözetimi altında olmayan, dengesiz ve sağlıksız yapılan ‘şok diyetler’ vücut sağlığını tehdit eden zararlı diyetlerdir. Şok diyette kısa zamanda hızlı kilo verilebileceğinin vaatleri verilmektedir. Ancak kısa sürede verilen bu kilolar diyet programı bırakıldığı takdirde hızlıca geri alınmaktadır. Ayrıca ihtiyaç duyulan kalorinin alınamaması da metabolizmayı bozmakta ve ciddi sağlık problemlerine yol açmaktadır. Bu nedenle eğer zayıflamak ve vücudunuzu forma sokmak istiyorsanız öncelikle uzman bir hekimden yardım almalı, yapılan muayeneler sonucunda size uygun hazırlanan diyet listeleriyle kilo verme süreciniz başlamalıdır. Ayrıca uzun süre zarfında verilen kilolar hem vücut dengenizi ve sağlınızı bozmaz hem de verilen kilolar tekrar geri alınmaz. İnternette okuduğunuz yalan yanlış haberlere itibar etmeyiniz ve doktorunuz önermediği hiçbir ilacı ya da bitkisel içerikli ürünleri kullanmayınız. Son zamanlarda popüler hale gelen ve birçok kişinin uyguladığı şok diyetlerin zararlarını gelin hep birlikte inceleyelim;

  • Öncelikle hızlı kilo vermek en başta karaciğer rahatsızlanmasına yol açar ve uzun süre devam eden bu diyetler sonucunda karaciğer yağlanması oluşabilir.
  • Günlük ortalama bir insanın alması gereken kalori 1000-1400 arasıdır. Uygulanan bu diyetlerde ise alınan kalori 700-750 civarına düşmektedir. Bu da vücut dengesini bozmakta, metabolizmayı yavaşlatmakta hatta ilerleyen zamanlarda vücut iflasına kadar gidebilmektedir.
  • Şok diyetler sonucunda sürekli büyüyen ya da küçülen mikro dokular, damarlar bir süre sonra tahrip olur ve buna bağlı olarak kalp hastalıkları, nefes darlığı, çarpıntı gibi rahatsızlıklar görülebilir.

Birçok hastalığa yol açan şok diyetlerin fiziksel olduğu kadar ruhsal tahribatları da büyüktür. Vücut devamlı aç kaldığı için halsizlik ve baş dönmesi görülebilir. Bununla birlikte kişi sosyal hayatına devam etmekte ve günlük işlerini yapmakta zorlanabilir. Ayrıca asabiyet, sinir, stres ve ruhsal çöküntüye uğrayan hastalarda salgılanan hormonlar nedeniyle yağ daha fazla depolanır ve uygulanan bu diyet hiçbir fayda sağlamaz.

Sonuç olarak şok diyetler birkaç günlük zayıflamanıza yardımcı olsa dahi vücudunuzun sağlığını bozmakta ve ciddi tahribatlara yol açmaktadır. Bu nedenle eğer fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz mutlaka bir doktordan yardım almalı ve size önerilen diyet programlarını uygulamalısınız. Bunun yanı sıra diyetle birlikte günlük spor aktiviteleri de yapmalısınız. Son olarak internet sitelerinde yer alan uydurma haberlere itibar etmeyiniz ve kesinlikle güvenilir olmayan internet sitelerinden ilaç yahut bitkisel zayıflama ürünleri satın almayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.