Sol Kol Uyuşması Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Sol Kol Uyuşması Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Sol Kol Uyuşması Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Genellikle zayıf kan dolaşımı ve koldaki sinirlere baskı oluşması nedenleriyle ortaya çıkan sol kol uyuşması, gerekli önlemler alınmadığı takdirde ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Aniden kramp, ağrı, yanma ve karıncalanma hissedilebilir ve kademeli olarak bu ağrılar artabilir. Toplumda sıklıkla görülen kol uyuşması yaşamı tehdit eden bir durum değildir. Ancak sol kolda devamlı görülen ve artarak devam eden uyuşmalar kalp krizi habercisi olabilir. Bu nedenle sol kolda görülen ağrı ve uyuşukluklar göz ardı edilmemeli, mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır. Vücudumuzdaki bazı sorunlardan dolayı görülen uyuşma ve kasılmaların nedenlerini gelin hep birlikte inceleyelim.

Sol Kol Uyuşma Nedenleri;

1-Kan Dolaşımı Bozukluğu; Vücudun uç noktalarındaki bölgelere yeterli kan gitmemesi sonucu el ve kollarda uyuşmalar, karıncalanmalar ortaya çıkar. Dolaşım yönü nedeniyle genellikle sol kol etkilenir. Dolaşım bozukluğu pek çok sebeple ortaya çıkabilmektedir. Yağ oranı yüksek gıda tüketimi, kolesterol, vücudun hareketsiz kalması ve sigara tüketimi kan dolaşımı bozukluğunu tetikleyen önemli etkenlerdir. Kan dolaşımı bozukluğu ilerleyen zamanda kalp rahatsızlığı ve diğer birçok hastalığa neden olabilir. Bu sebeple ciddiye alınması gereken önemli bir durumdur.

2-Sinir Sıkışması Hasarı; Vücudun merkezi sinir sisteminden sol kola uzanan sinirlerde sıkışma ve hasar oluşumu, sol kol uyuşmalarında görülen en yaygın sebeplerdendir. Sinir hasarının nedeni ise genellikle şeker hastalarında görülen diyabetik nöropatidir.

3-Damar Sertliği ve Kalp Rahatsızlıkları; Kalp krizi ve göğüs ağrılarına sebep olan damar sertliği sol kol uyuşmasının da en büyük nedenleri arasındadır. Bunun dışında aşırı alkol ve sigara tüketimi, vitamin eksikliği, kol veya dirsekte meydana gelen kırık ve çatlaklar, el ve bilekte oluşan kistler, Raynaud Sendromu, Kübital Tünel Sendromu, inme ve kas çekilmesi de sol kol uyuşması nedenleri arasında yer almaktadır.

-Sol Kol Uyuşma Tedavisi; Tedavi yöntemleri, uyuşmanın nedenine ve kişinin fizyolojik durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Kalp damar cerrahınız uygulayacağı tedavinin yanı sıra evde uygulanabilir yöntemlerle ve alabileceğiniz önlemlerle uyuşma ve kasılmalarınızı azaltabilirsiniz.

1-El, kol ve vücut egzersizlerini deneyin. Böylelikle kan akışı hızlanır ve sinirlerdeki gerilmeyi azaltır.

2-Sıcak kompres kan damarlarını gevşetir ve dolaşımı arttırır. Kasılmaları, krampları ve uyuşmaları azaltır.

3-Bol bol balık tüketin. Balığın içerisinde bulunan omega 3 yağ asitleri kolesterolü ve kan dolaşımını düzenler. Bu sayede vücudunuzda meydana gelen uyuşma ve karıncalanmalarda azalma görülür. Bunun dışında vücudunuzun ihtiyaç duyduğu gerekli vitamin ve mineralleri alın. Sinir sistemini ve vücudun dengesini bozan alkol ve nikotin tüketiminden uzak durun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.