Spor Yapanlar Nasıl BESLENMELİ?

Spor Yapanlar Nasıl BESLENMELİ?

Spor Yapanlar Nasıl BESLENMELİ?
İyi Günler Değerli Okurlarımız Spor yapmak genç, güzel ve sağlıklı kalmanın en büyük önemli şartlarından birisi ancak bilinçsiz bir şekilde spor gerçekleştirmek ve spor yaparken beslenme programı listesi oluşturmamak vücudunuzun ihtiyaç duyduğu maddelerin azalmasına eksilmesine yol açarak faydadan ziyade daha çok zarara yol açıyor. özellikle profesyonel sporcuların doğru ve düzgün beslenme programları ile sakatlıklarını kayda kıymet ölçüde azalttıkları dikkate alındığında sıhhatli yaşam için spor yapan bayanların da beslenmelerine en çok miktarda çok dikkat etmeleri unutulmaması gerekenler arasında yer almaktadır.
Spor yapmadan öncelikle ilk dikkat edilmesi gereken mide ile bağırsaklarda hareketlenmeye yol açacak gıdaların tüketilmemesi ve kan şekeri üstünde hızlı etkisi olan posalı sebze ve meyveler, kuru baklalar ve şekerli yiyecek ve içecekler ile yağlı kızartmalardan uzak durmak gerekiyor. Spor sırasında aşırı daha dengeli bir enerji akışına ihtiyaç olduğundan ötürü karbonhidrat temelli besinlerin tüketimi dikkat edilmesi gerekenler içinde.
Spor yapmadan önce yağlı yiyeceklerden irak durmak gerekse de spor sonrasında az karbonhidrat ve yağlı besinlerin yeterli miktarda tüketimi enerji ihtiyacını esas şekilde bu ikisinde karşılayan bünyenin sağlığını koruması için gerekli. Yeterli miktarda karbonhidrat ve yağ tüketimi gerçekleştirmeyenlerde adale erimesi bunun gibi önemli sıhhat sorunları meydana gelebiliyor. Zira bu iki maddeye ulaşamaması durumunda vücut kendi yapıtaşı olan proteinlerden güç enerji üretimine başlıyor ve gövde dokularını tüketmenin beraberinde böbrek ile karaciğere büyük zararı olan atıkların da çoğalmasına neden olmaktadır.

spor-beslenme
Spor sırasında sıvı kaybı yaşandığından dolayı her gün en az 2 litre kadar su içme şartını devam ettirerek uygulamak gerekiyor. Dehidrasyon yani susuzluğun taraf etkileri kafa ağrısı ve kramplardan tutun da tansiyon problemlerine kadar gidebildiği için önerilen en az sıvı tüketimini muhakkak gerçekleştirmek gerekli. Tek seferde yüksek miktarda su tüketimi yerine gün içinde düzenli şekilde su tüketimi çok daha fayda olanlar arasında.
Alkol tüketimi gerçekleştirmek fakat spora da devam etmek isteyenlerin spordan öncelikle ve sonra alkolden önemli derecede uzak durmaları yararlarına olacaktır. şayet spor dışında illa ki alkol tüketimi gerçekleştirilmek isteniyorsa bunun kesinlikle kırmızı şarap olması ve bir kadehi aşmayacak düzeyde olması lazım. Alkol ile spor birbiri ile geçinmedikleri bunun gibi sigara da spor yapanların irak durmaları gereken maddeler arasında.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.