Tetik Parmak Sendromu | Hakkında Herşey

Tetik Parmak Sendromu | Hakkında Herşey

Parmakların Aniden Kilitlenmesi ve Hareket Edememesi Durumu Tetik Parmak

Tendonlar kasların ve kemiklerin birbirine bağlanmasını sağlayan lifli yapılardır. Tetik parmak hastalığı da bu tendonlarda meydana gelen iltihaplar sonucunda görülmektedir. İltihaplanan bu tendonlar zamanla parmakların hareket halindeyken kilitli kalmasına neden olur ve hareket kısıtlılığına neden olur.

Normal insan anatomisinde tendon yapıları eklem kapsülleri üzerinden geçerek kaslar ve kemikler arasında bağlantı sağlar ve iskelet sisteminin hareketini sağlar. Bu tendonların çevresinde dış etkiye karşı koruma sağlayan kılıflar bulunmaktadır. Bu kılıflar çeşitli nedenlere bağlı olarak iltihaplanırsa yaralar oluşmaya başlar ve zamanla tendon sıkışmaya başlar. Zamanla sıkışan bu tendonlar hareketi engeller ve tetik parmak denilen bu hastalığı ortaya çıkarır. Tetik parmak hastalarının dikkat etmesi gerekenler nelerdir, belirtileri nedir gibi soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Tetik Parmak Hastalığının Nedenleri Nelerdir ?

Tetik parmak hastalığı kas ve kemiklerin birbirine bağlanmasını sağlayan tendonlarda meydana geleni lltihaplar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu iltihaba ise aşağıdaki gibi birçok faktör neden olabilmektedir. İşte tetik parmak hastalığının ortaya çıkmasında etkili olan faktörler;

Yaşın ilerlemesi tetik parmağı hastalığı için büyük ölçüde bir risk oluşturmaktadır. İlerleyen yaşlar ile beraber aşırı hareket sonucu eklemlerde tahribat meydana gelir ve kendini yenileyemez. Kendini yenileyemeyen eklemler zamanla tendonlarda iltihaba neden olur ve tetik parmak hastalığının oluşmasına neden olur.

Kadın cinsiyet tetik parmak hastalığına neden olmasa da erkeklere oranla daha fazla görüldüğü için bu hastalık için bir risk faktörü oluşturmaktadır. Buna neden olarak uzmanlar kadınlarda enfeksiyon hastalıklarının daha sık görülmesini neden olarak göstermektedir.

Çeşitli metabolizma hastalıkları ve eklem hastalıkları tetik parmak oluşumunu yaygın bir şekilde etkilemektedir. Özellikle düşük tansiyon ve şeker hastalığı gibi hastalıklarda sistemlerin yanı sıra eklemlerde de çeşitli hastalıklar meydana gelebilmektedir. Eklemlerde meydana gelen gut, artrit vb. hastalıklar yaygın bir şekilde tetik parmağın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bütün bunların yanı sıra sürekli ellerini kullanan işçiler veya travmalar da tetik parmak problemlerine neden olabilmektedir. Tetik parmak ne kadar sürede iyileşir sorusuna verilecek en iyi cevap da hastalığın hangi nedene bağlı olarak görüldüğüne göre değişiklik göstermektedir.

Tetik Parmağın Belirtileri Nelerdir ?

Tetik parmak hastalığında görülen belirti ve bulguların tamamı hastalığa özgüldür. Görülen en yaygın belirti ise sabah uyanan hastanın ellerinin kapalı bir şekilde uyanmasıdır. Uzun uğraşlar sonucunda bir çıtlama sesi ile açılır ancak ertesi gün yine aynı durum meydana gelmektedir.

Tetik parmak hastalığına yakalanan kişilerde yaygın olarak görülen diğer belirti ve bulgular ise şu şekildedir;

  1. Tendonlarda meydana gelen iltihapların sonucunda ellerde şişlik ve ağrı yaygın olarak görülmektedir. Bu ağrılar hareket ile birlikte daha şiddetli bir hale gelmektedir. Aynı zamanda bu ellerde dokunma ve temas ile artan gerginlik hissi de vardır.
  2. Gece uykusundan sonra sabah ellerde görülen sertlik ve tutukluk yaygın görülen diğer bir belirtidir. Bu sertlık ve tutukluk hissi iltihapların ters etki yaratmasından dolayı görülmektedir.
  3. Tendonlarda zamanla artan yara dokusunun tendonu sıkıştırmasından dolayı parmakların kilitlenmesi ve hareket edememesi.
  4. Bütün bunların yanı sıra iltihabın oluştuğu yerde ele gelen yumru hissi tetik parmak hastalarında yaygın olarak görülen belirti ve bulgulardandır.

Tetik Parmak Hastalığının Tedavisi Nasıldır ?

Tetik parmak hastalığı her ne kadar ciddi komplikasyonlara neden olmasa da kişide ortaya çıkardığı belirti ve bulgular nedeniyle kişilerin yaşam kalitesini oldukça olumsuz bir biçimde etkilemektedir.

Ortopedi doktorları tetik parmak hastalarını tedavi etmeye başlamadan önce ilk olarak aktivite sınırlamasına gitmektedir. Sürekli hareket halinde olan ellerde tendonlardaki iltihap daha hızlı yayılabilir ve bu durumda hastalığın şiddeti artış gösterebilir. Bu nedenden dolayı elin çeşitli materyaller kullanılarak kısıtlanması planlanmaktadır. Bu uygulamada en çok kullanılan nesne ise atel uygulamasıdır. Yaklaşık 2 ay boyunca takılı kalan ateller hastalığın ortadan kalkmasında oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

Bunların yanı sıra çeşitli ilaç uygulamaları ile iltihabın kesilmesine yönelik tedaviler de planlanmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinde antibiyotik tedavisi ve kortizon tedavisi gibi yöntemler kullanılmaktadır.

Tetik parmak hastalığında kullanılan atel uygulaması ve ilaç tedavileri ile büyük oranda başarı sağlanmaktadır. Ancak bazı durumlarda cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu tedavi yöntemi genel olarak ilerlemiş tetik parmak hastalığında kullanılmaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.