Tırnak Bakımı

Ali Can Öztürk

Yazarın şu ana kadar yazılmış 12 makalesi bulunuyor.

TIRNAK BAKIMI

Gün boyunca en çok kulandığımız uzuvlarımız olan ellerimiz sürekli gözler önünde bulunmakta. İnsanlarla temasa geçerken bile ellerimizi kullanırız; örneğin, tanışırken tokalaşmak gibi. Bu durumda ellerimizin görünümü bizim için önemli olmakta. El güzelliğini en çok etkileyen yer de tırnaklarımızdır. Ellerimizin güel görünmesini istiyorsak ilk olarak tırnaklarımıza özen göstermemiz gerekmekte.

Tırnaklar parmak uçlarımızı desteklemek amacıyla ölü kouların birleştirilmesiyle oluşan yapılardır. Hernekadar ölü dokulardan oluşsalarda tırnak diplerinde kan damarları bulunmakta ve basit bir masaj bu bölgelerdeki kan akışını hızlandırabilir. Hızlanan kan akışı tırnaklarımızın daha hızlı uzamasını sağlar.

tirnak-bakimi

Tırnaklarınızın güzel görünmesi için yapabilecekleriniz iki ayrı gurupta toplanabilir. İlk olarak yapmanız gereken tırnaklarınızı düzenli bir şekilde kesmeniz ve tırnak uzunluklarını her parmak için aynı tutmaya çalşmanız. Tırnak kesimi için en uygun zaman duştan çıktıktan sonra, tırnaklarımıza doğal nem kazandırdıktan sonradır. Tırnak kesimi güzel görünüm için yeterli olmayacaktır. Kesim işlemini tamamladıktan sonra nemlendirici kremle tırnaklarınızı daha fazla yumuşatmanız ve bir sonraki aşamaya yani törpülemeye geçmeniz gerekli. Törpülemek tırnağın ana şeklini oluşturacağı için vazgeçilmez niteliktedir. Yuvarlak bir şekilmi yoksa küt bir şekilmi tercih edeceğiniz size kalmış ancak tırnak kenarlarını törpülememeniz tırnağın sağlamlığını kaybetmemesi için önemlidir. Parmak uçlarınız yuvarlak veya küt yapıya sahip olabilir. Kesin şekliniz parmak yapınıza uymuyorsa eğer bu farkı oje kullanarak kapatabilirsiniz. Bu şekilde ikinci aşamaya geçiyoruz. İkinci aşama sizin zevkinize göre değişebilir ancak doğal bir görünüm istiyor bile olsanız oje kullanmanız tırnak sağlığınız açısından önemlidir. Şeffaf bir ojede kullanabilirsiniz. Koyu renkli ojeler bazı durumlarda tam çıkmaz ve kalıntı bırakabilir. Bunu önlemenin en iyi yolu yine renksij oje veya parlatıcı sürdükten sonra üzerine renkli ojeyi sürmektir. Bu şekilde kötü görünümlü oje kalıntılarından rahatça kurtulabilirsiniz. Kütikül temizliği yapmamanız önerilir. Kütiküller tırnak diplerinizin mikrop kapmamasın için bulunan tabakalardır. Kesilmesi sağlıksız olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.