Uykunun Önemi ve Faydaları

Yazarın şu ana kadar yazılmış 13 makalesi bulunuyor.

SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN UYKU UYUMALI

Uzun ve sağlıklı bir yaşam mutlu bir hayatın anahtarıdır. Sağlıklı yaşamak için yediklerimize dikkat ediyoruz günlük egzersizlerimizi yapıyoruz. Zaman zaman kendimize ne kadar dikkat edersek edelim sağlık problemleri çekeriz. Çünkü sağlıklı yaşamın altın kuralı olan uykumuza dikkat etmiyoruz.

Uyku uyumak hepimizin bildiği gibi günlük hayatımızda zorluk çekilebilen bir konu değildir hatta yan gelip yatmak, uyumak kolaya kaçmanın veya çalışmamanın tembeliğin ifadesi olarak söylenir. Ancak her zaman sağlıklı bir gece uykusu uyuyamayız. Uykumuz gece yarısı bölünür veya metabolizmamız için gerekli olan uyku miktarını almayız. Bu gibi durumlarda sağlığımız bozulur, beyin aktivitelerimiz yavaşlar. Uyku bozuklukları günlük yaşamımızı en çok etkileyen konudur aslında.

Sağlıklı bir yaşam için uyku düzenimize dikkat etmemiz ve gereken miktarda uyumamız gerekmekte. Eğer keni başınıza bunu sağlayamıyorsanız yani; gace uyanıp uyuyamıyorsanız, akşam yattığınızda uyumanız uzun sürüyorsa veya gerektiği kadar uyuyamayıp erken uyuyorsanız bir uyku probleminiz var demektir. Uyku problemlerinin yüzde doksanı tek başınıza çözemeyeceğiniz rahatsızlıklar olmakla beraber çoğu uyku bozukluğu psikolojik nedenlerden ötürü meydana gelmekte. Bu yüzden uyku problemi çektiğinizi hissediyorsanız hemen bir psikiyatri kliniğine görünmeniz önerilir.

Uyku bozukluğunun tespiti zor değildir. Gecenin ortasında uyanma ve yatağa yatınca uzun bir müddet uyuyamama olarak kendisini belli eder. Bilmeniz gereken diğer şey ise kendi yaşınıza uygun gerekli uyku miktarını almaktır. Eğer genç sayılabilecek yaşlardaysanız sekiz saatlik bir uyku, orta yaşta yedi saat yaşlılık döneminde ise altı saatlik bir uyku size uygun olan miktardır. Gerekenden fazla uyumak veya az uyumak uyku bozukluğu olarak karşınıza çıkabilir.

Uyku problemlerinin çözümünde en dikkat etmeniz gereken şey tek başınıza bu problemi çözmeye uğraşmamanız ve bir uyku kliniğine veya hasatanelerdeki psikiyatri kliniklerine görünmeniz tavsiye edilir. Gerekli görülürse kısa bir ilaç tedavisiyle günlük yaşamınıza devam edebilirsiniz.

uyku-onemi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.