Yağ Ölçümü Nasıl Yapılır ?

Yağ Ölçümü Nasıl Yapılır ?

YAĞ ÖLÇÜMÜ NASIL YAPILIR ?

Yağ ölçümü sıklıkla diyetisyenlerin beslenme programlarını oluşturmadan bireylerin vücutlarının analizini yapabilmek için başvurdukları bir kilo saptama yöntemidir. Vücuda elektrik dalgası gönderilip vücudun göstermiş olduğu direnç sayesinde akımın yağ ölçüm cihazına geri döndürülmesi ile sonuç verir. Nasıl göründüğümüzün bir önemi yoktur aslında. Çok zayıf bir kişinin vücudunda yağ ağırlığı çok yüksek de olabilmekte ya da yüksek kilodaki birinin vücut yağ yüzdesi ve kilosu ideal aralıkta olabilmektedir. Bu durum ancak yağ ölçümü ile saptanabilmektedir. Vücudumuzdaki yağ oranı arttıkça hastalıklara yakalanma oranımız da o ölçüde artmaktadır. Özellikle bel çevresi yağlanması kalp-damar hastalıkları ve obezite ile doğrudan ilişkilendirilmektedir. Vücut analizi ile beden kitle indeksi, yağ oranı, yağ kilomuz, metabolik yaşımız, kas yoğunluğu, kemik mineral yoğunluğu, yağsız vücut kütlesi, su oranı, vücut bölgelerimizde toplanan yağ miktarı, protein ve mineral yoğunlukları ile bazal metabolik hız hesaplanabilmektedir.

YAĞ ÖLÇÜMÜNE GELMEDEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?

1) Yağ ölçümüne gelmeden 4 saat önce yemek yeme işlemimizi tamamlamamız gerekmektedir.
2) Ölçüm günü kahve, çay, asitli içecek gibi kafein içeren gıdaların içilmemesi önerilir.
3) Ölçüm öncesi tuvalete çıkmış olmanız gerekir.
4) Kadınlarda regl döneminde ölçümün yanıltıcı olabileceği sonucu göz önünde bulundurulmalıdır.
5) Ölçümden önce sauna, buhar banyosu, hamam gibi vücudun su dengesini etkileyecek işlemlerden kaçınılmalıdır.
6) Ölçümden 12 saat öncesinde spor yapma işlemi sonlandırılmalıdır.
7) Kalp pili olan kişilere, 7 yaşından küçük çocuklara, hamilelere ölçüm yapmak sakıncalıdır.

DİYETİSYEN
MELİS DESTERECİ

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. selimcan ikizek dedi ki:

    yağ ölçümü yapan yerler güzellik merkezleri diyetisyen ofisleri özel hastaneler devlet hastaneleri her yerde kolaylıkla yapılabilir.

BİR YORUM YAZ

Konuya Bir Cevap Yazın

Diyet | Egzersiz Hareketleri | Zayıflama | Spor | Sağlık | Zayıflama Yöntemleri | Diyet Sağlıklı Yaşam | Diyetisyen | Sağlıklı Diyet Listesi | Sağlıklı Beslenme | Kilo Verme

Site Yazarı Google +: Diyet Sağlıklı Yaşam - İletişim : iletisim@diyetsaglikliyasam.com

 

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yazıların tüm hakları Diyet Sağlıklı Yasam Com'a aittir. Sitemizi Kaynak göstermeden kesinlikle kullanılamaz. Sitemizdeki bilgiler tamamen ön bilgilendirme öneri ve tavsiyedir. Doktorunuza sormadan kontrol yaptırmadan uygulamayın. Oluşabilecek problemlerden sitemiz sorumlu değildir.